Patryk Jaki o Bodnarze: "Jest bardzo z造m rzecznikiem". Wniosek o odwo豉nie? "Dobrze by by這"

Patryk Jaki przyzna, 瞠 wed逝g niego Adam Bodnar powinien zosta odwo豉ny ze stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. - Jest bardzo z造m rzecznikiem - powiedzia europose. Zaznaczy przy tym, 瞠 jego ugrupowanie szanuje 5-letni kadencj RPO. Sprawdzili鄉y, jak wygl康a procedura odwo豉nia rzecznika przed up造wem kadencji.

Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie zatrzymania i doprowadzenia na przesłuchanie podejrzanego o zbrodnię w Mrowinach jest nadal szeroko dyskutowane przez polityków. Patryk Jaki, który dotychczas ostro krytykował Bodnara na Twitterze, został zapytany w programie "Kawa na ławę" w TVN24, czy PiS złoży wniosek o odwołanie ze stanowiska RPO. 

Patryk Jaki o Bodnarze: Dobrze byłoby, gdyby był odwołany

- Nie mam upoważnienia, żeby mówić w imieniu całego klubu. Uważam, że jest bardzo złym rzecznikiem - powiedział były wiceminister sprawiedliwości, obecnie europoseł. -  Uważam, że dobrze byłoby, gdyby był odwołany, ale jednak szanujemy 5-letnią kadencję. To tylko moja opinia na razie - dodał.

Bardziej zdecydowany był obecny w studiu Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15. - . W tak bulwersującej sprawie RPO zachował się kuriozalnie i jestem zwolennikiem, by odwołać rzecznika, zanim jeszcze ta kadencja się zakończy - stwierdził poseł.

Procedura odwołania RPO

Zasady powoływania i ewentualnego odwoływania RPO reguluje Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich z 1987 r. Przewiduje ona możliwość odwołania rzecznika w kilku przypadkach: jeśli zrzekł się wykonywania obowiązków, stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków (na skutek choroby, ułomności lub upadku sił - stwierdzonych orzeczeniem lekarskim), złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne lub "sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu". Zależnie od powodu Sejm podejmuje uchwałę o odwołaniu na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów. Do odwołania RPO konieczna jest większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Oświadczenie rzecznika ws. zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-latki

Działający przy RPO Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur w czwartek wyraził "głębokie zaniepokojenie sposobem zatrzymania i traktowania przez policję mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-latki z miejscowości Mrowiny". W ocenie KMPT policja niepotrzebnie użyła kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego natomiast samo wyprowadzanie podejrzanego o zabójstwo 10-latki według KMPT było niedopuszczalne. Organ ma też zastrzeżenia co do faktu, że podejrzanemu nie przydzielono obrońcy. Po przedstawieniu tego stanowiska na Adama Bodnara spłynęła fala krytyki. Część polityków i publicystów zarzuciła mu stanie po stronie mordercy. Sam Bodnar w kolejnym oświadczeniu odpierał te zarzuty. "Godności człowieka broniłem i będę bronił bez względu na okoliczności. Wynika to z mojego konstytucyjnego i ustawowego obowiązku, ale i wewnętrznego przekonania" - pisał rzecznik.

Po stronie Adama Bodnara stanęła z kolei Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Z kolei sędzia i była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik przyznała w sobotę, że czekała na stanowisko RPO. - Wyobrażam sobie, że jestem sędzią, który ma decydować o zastosowaniu tymczasowego aresztowania człowieka, którego doprowadzają boso i w bieliźnie. To by naruszało powagę sądu - mówiła Piwnik.

Wi璚ej o:
Komentarze (332)
Patryk Jaki o Bodnarze: "Jest bardzo z造m rzecznikiem". Wniosek o odwo豉nie? "Dobrze by by這"
Zaloguj si
 • arcanuss86

  Oceniono 148 razy 134

  Bodnar jest genialnym RZECZNIKIEM PRAW OBYWATELSKICH. 安iadcz o tym nie tylko jego dzia豉nia, ale i piana na pyskach tych, kt鏎zy nienawidz wolno軼i oraz praw cz這wieka.

 • puuchatek

  Oceniono 112 razy 102

  Ale oczywi軼ie, jest FATALNYM rzecznikiem, bo nie trzyma jedynie s逝sznej linii partyjnej.

  Panie Jaki, nawet Pan sobie sprawy nie zdajesz, jaki z Pana komuch wy豉zi…

 • ziaburek

  Oceniono 99 razy 89

  Je郵i p. Bodnar nie podoba si pisiorom, tzn 瞠 jest bardzo dobrym RPO. Proste jak konstrukcja cepa.

 • Mariusz Ma貫cki

  Oceniono 70 razy 56

  Bodnar jest bardzo dobry, skoro tak irytuje tych intelektualnych prymityw闚 i cep闚.

 • guramdam3

  Oceniono 64 razy 56

  To w jaki spos鏏 policja traktuje zatrzymywanego jest jak捷 miar cywilizacji!

  AB ma absolutn, cho niepopularn, racj argumentuj帷 za tym!
  Odwoywanie go ze wzgl璠u na jego protest powinno budzi g喚bokie obawy!

 • wicipinski

  Oceniono 53 razy 49

  Przera瘸j帷a mizeria intelektualna. Panie Jaki, Bodnar to kompletnie nie pa雟ka liga. Intelektualnie to co Dla Bodnara jest pod這g, dla pana jest nieosi庵alnym sufitem. Do niedostatk闚 intelektu bonusem jest mentalno嗆 czekisty. Perfekcyjny zestaw cech dla partyjnego aparatczyka.

 • polakadam

  Oceniono 51 razy 43

  Patryk Jaki bardzo ch皻nie brnie w populizm. Bo wydaje mu si 瞠 prosty suweren to dobrze przyjmie. I m in dla tego przegra w Warszawie. Przypominam wszystkim ze popieral antyszczepionkowcow. Przypuszczam 瞠 sam nie wierzy w to co m闚i ale po prostu ma ludzi za g逝pk闚.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX