Donald Tusk rozmawiał z Mateuszem Morawieckim o obsadzie najważniejszych stanowisk w UE

Donald Tusk i Mateusz Morawiecki odbyli rozmowę telefoniczną, która poprzedza dwudniowy szczyt Rady Europejskiej dotyczący obsadzenia najważniejszych stanowisk w instytucjach unijnych. - Premier wyraził również potrzebę zachowania równowagi geograficznej - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej, poświęcone obsadzie najważniejszych stanowisk w instytucjach UE, rozpocznie się w czwartek. Poruszony zostanie również temat strategicznych celów Wspólnoty na lata 2019-2024.

Tusk rozmawiał z Morawieckim

Szczyt Rady Europejskiej, jej przewodniczący Donald Tusk poprzedził telefonicznymi rozmowami z przywódcami wszystkich unijnych państw. W Polsce rozmawiał z Mateuszem Morawieckim.

Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller, premier podkreślił w trakcie rozmowy konieczność wyboru takich kandydatów na najwyższe stanowiska, którzy będą skupiać się na kwestiach programowych istotnych dla Polski. 

- W szczególności pan premier wymienił kwestie uczciwych zasad konkurencji na rynku europejskim, w tym obszarze polskiego transportu, podwójnej jakości produktów, rozszerzenia dopłat dla rolników, spraw bezpieczeństwa energetycznego czy polityki migracyjnej. Premier wyraził również potrzebę zachowania równowagi geograficznej w zakresie obsady stanowisk unijnych - poinformował Piotr Mueller w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.

Jadwiga Emilewicz o stanowiska, których chciałaby dla Polski

W programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podzieliła się przemyśleniami na temat tego, w których obszarach działalności UE Polska powinna starać się o stanowiska komisarzy w Komisji Europejskiej.

- Myślę, że jest kilka ważnych tematów, które dobrze byśmy my mieli pieczę. My jako Polska. To na pewno energia i klimat, to takie obszary o które warto abyśmy zabiegali w przyszłej Komisji - stwierdziła.

Jak dodała, według niej "przewidywania co do tego, że historia związana z obsadzeniem najważniejszych stanowisk w Komisji Europejskiej, Radzie Europy i Parlamencie Europejskiego zakończy się wraz z końcem tego tygodnia są mocno nadwyrężone". - Szanse na to, że będziemy wiedzieć, kto będzie przewodniczącym KE, szefem RE czy PE są mocno nikłe, bo tego porozumienia na horyzoncie dzisiaj jeszcze nie widać - argumentowała.

Więcej o:
Komentarze (154)
Tusk z Morawieckim o obsadzie stanowisk w UE. Premier chce zachowania równowagi geograficznej
Zaloguj się
 • bankier.1

  Oceniono 57 razy 45

  Tak, tak pani Emilewicz, energia wunglowa i klimat smogowy. Zalewska tez pieprzyła, że chce się produkować w sprawach energii odnawialnej. ma babon poczucie humoru.

 • jael53

  Oceniono 42 razy 32

  Hmm... właśnie z powodu, który pani minister winna świetnie znać, raczej nikt nie zechce, żeby polski komisarz modził nad europejską energetyką.

 • barakuda62

  Oceniono 33 razy 25

  No proszę- Pinokio chce wytargować stanowiska dla PiSowskich miernot... o to od kogo!
  Matołuszek musi przed p.Tuskiem jak glizda pełzać- prezes pozwolił czy raczej wydał polecenie?

 • polakadam

  Oceniono 31 razy 23

  Dziwię się że ktoś zniża się do rozmowy na takim poziomie. Ale niestety często polityk nie robi tego co lubi lecz to co musi. Tym bardziej należy docenić że dobro ojczyzny jest stawiane przed osobistymi odczuciami. I dla tego własnie Tusk jest takim wielkim mężem stanu. Potrafi rozmawiać nawet z takim dziwolągiem i pacynką jak Pinokio bo jest patriotą. Brawo panie Tusk.

 • wpac

  Oceniono 29 razy 23

  Brocha na szefa kantyny, Kempa zna się na tapicerce, Kruk może straszyć po korytarzach.

 • kastoripollux

  Oceniono 29 razy 23

  Najważniejsze aby w Brukseli w podstoliku smoleńskim siedziała jakaś kompetentna osoba. Krempa chyba jest na kursie i na ścieżce. A z okazji swoich zażyłych stosunków z ojcem hochsztaplerem ma też duże szanse na objęcie stołka przewodniczącej rechrystianizacji Europy, Chyba, że brocha jej nie dopuści. Ma szansę, bo syna już ukierunkowała, więc z Europą też sobie powinna poradzi. Założy onuce na słupowate nogi i będzie nawracać tych europejskich genderowców, LGBTowców i co jej tam jeszcze ojciec bez dzieci z Torunia podpowie.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 30 razy 22

  Komisarza ds. Spekulacji Gruntami oraz Mediów i Propagandy, z ramienia PIS, rekomendował p.M.M

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX