Łukasz Schreiber zamieścił wpis ze zmanipulowanymi słowami Tuska. Teraz się tłumaczy i przeprasza

Poseł PiS Łukasz Schreiber zacytował na Twitterze słowa, które miał paść z ust Donalda Tuska podczas przesłuchiwania go przez sejmową komisję ds. VAT. Do wpisu dołączył krótkie nagranie z TVP Info. Gdy komentatorzy i dziennikarze zauważyli, że cytowane przez niego słowa są zmanipulowane i wyrwane z kontekstu, Schreiber przeprosił.

Łukasz Schreiber, poseł PiS i sekretarz stanu w KPRM, zamieścił na Twitterze wpis ze słowami, które Donald Tusk miał rzekomo wypowiedzieć podczas przesłuchania przed komisją ds. VAT

"Mój rząd był zainteresowany, żeby jak najwolniej wprowadzić legislację, które skutecznie wyeliminuje wyłudzenia" - brzmiała treść wpisu Schreibera. Poseł opatrzył go dopiskiem "państwo teoretyczne" i dodał kilkusekundowy filmik z transmisji TVP Info z Tuskiem wypowiadającym cytowane słowa.

Jak brzmiała pełna wymiana zdań między przewodniczącym sejmowej komisji Marcinem Horałą a Donaldem Tuskiem, która została wyrwana z kontekstu w zamieszczonym przez Schreibera wpisie? Horała zapytał szefa Rady Europejskiej o tempo prac legislacyjnych za czasów jego rządów, które - jak zasugerował - mogły być zbyt wolne i nie przyczyniały się do walki z wyłudzeniami VAT w wystarczający sposób.

Jeśli pyta pan mnie jako premiera, czy ja lub mój rząd był zainteresowany, żeby jak najwolniej wprowadzić legislację, która skutecznie wyeliminuje wyłudzenia, to musiałbym to uznać za zwykłą impertynencję

- odpowiedział wówczas Donald Tusk.

 - Czy pan wie, czemu taka decyzja była, czy ktoś się do pana z tym zwracał? - dopytywał Horała. - Chciałbym tylko, żeby sprawa była jasna. Nie było nikogo bardziej zainteresowanego z oczywistych względów, szybkim wyeliminowaniem wyłudzeń VAT-owskich, bo od tego zależały możliwości finansowe także mojego rządu - podkreślił Tusk.

Schreiber zamieścił wpis z przeinaczonymi słowami Tuska. "Przepraszam, to było niezamierzone"

Komentatorzy i dziennikarze szybko zauważyli, że słowa zacytowane przez Schreibera są zmanipulowane i wyrwane z kontekstu, a sens słów szefa Rady Europejskiej był dokładnie odwrotny od tego, co sugerował poseł.

"Schreiber wyciął z [wypowiedzi] pasujący mu kawałek. To zagranie na poziomie rosyjskiej propagandy" - napisał Bartosz T. Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

"Tak manipuluje członek rządu" - stwierdził Patryk Wachowiec, prezes Fundacji Centrum Analiz dla Rozwoju.

Wkrótce Łukasz Schreiber usunął wpis ze zmanipulowaną wypowiedzią i zamieścił kolejny, w którym przeprosił za swoje zachowanie. 

"Usunąłem poprzedni wpis dot. komisji ds. VAT, gdyż film był, tak jak mi Państwo przekazaliście, fragmentem wypowiedzi. Przepraszam, nie było to zamierzone i celowe działanie z mojej strony. Po prostu patrząc na działania poprzedniego rządu te słowa wydały mi się prawdziwe" - napisał na Twitterze.

"Gdyby cytować tak kłamliwie jak robi to Łukasz Schreiber, to można by uznać, że Schreiber, wraz z rządem Morawieckiego i Kaczyńskiego, zlikwidowali Polskę: 'Usunąłem Państwo. Było to zamierzone i celowe działanie z mojej strony. [To] działania rządu. Prawdziwe'" - skomentował przeprosiny Schreibera Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Więcej o:
Komentarze (256)
Łukasz Schreiber z PiS zamieścił wpis ze zmanipulowanymi słowami Tuska. Teraz się tłumaczy i przeprasza
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 80 razy 76

  schreiber to pisowski łach-man - komentarz celowy i jak najbardziej zamierzony !!!

 • yaretzky

  Oceniono 66 razy 62

  "W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"
  Friedrich Nietzsche
  Jak to pasuje do obecnej sytuacji w naszym kraju ...........

 • plateza

  Oceniono 42 razy 38

  "Po prostu patrząc na działania poprzedniego rządu te słowa wydały mi się prawdziwe."

  Nawet to usprawiedliwienie to kwintesencja PiS-owskiego oglądu rzeczywistości. Taka pisocepcja.

 • krynolinka

  Oceniono 39 razy 33

  Obsraniec chciał zabłysnąć. Prezesowi na urodziny prezent zrobić?

 • marswitek

  Oceniono 37 razy 33

  Klamie jak pis tylko motloch tak moze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX