Donald Tusk przed komisją śledczą ds. VAT. Trwa przesłuchanie byłego premiera

W poniedziałek o godzinie 11 Donald Tusk stanął przed komisją śledczą ds. VAT. Były premier odpowiada na pytania posłów, która bada prawidłowość działań organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego.

Trwa przesłuchanie Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. podatku VAT. To drugi termin, który posłowie wyznaczyli na zeznania byłego premiera. 

Czytaj więcej: Relacja na żywo z przesłuchania 

Donald Tusk przed komisją ds. podatku VAT

Pierwotnie przesłuchanie Donalda Tuska miało odbyć się 29 maja, ale były premier nie stawił się przed komisją. Już dzień wcześniej poinformował, że nie będzie mógł być w Polsce, ponieważ zatrzymały go obowiązki związane z funkcją  przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk tłumaczył, że musi reprezentować Unię Europejską podczas delegacji w kilku państwach azjatyckich. Komisja weryfikacyjna uznała, że Donald Tusk nie uprzedził o tym wystarczająco wcześnie. 

Długość dzisiejszego przesłuchania będzie zależeć od samego świadka, mówi wiceprzewodniczący komisji i poseł Kukiz’15 Błażej Parda. - Jak będzie chciał robić jakąś szopkę polityczną wtedy może być to przedłużone, bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania, albo będzie się rozwijać w jakiś innych wątkach, ale mam nadzieję, że podejdzie tutaj jak mąż stanu i będzie odpowiadał na nasze pytania normalnie - mówił Błażej Parda.

Donald Tusk to nie jedyna osoba, która w tym tygodniu stanie przed komisją weryfikacyjną ds. VAT-u. Na wtorek zaplanowane jest przesłuchanie byłego ministra spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Cichockiego, a także byłego wiceprzewodniczącego tego ostatniego organu Adama Jassera.

Komisja bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007 - 2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu 2018 roku. Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

Więcej o:
Komentarze (97)
Donald Tusk przed komisją śledczą ds. VAT. Trwa przesłuchanie byłego premiera
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 14 razy 10

  KONKRETNIE.
  KTO LUB JAKIE FIRMY WYŁUDZIŁY W SUMIE OWE "SZACOWANE" 250 MLD ZŁOTYCH.
  Bez tego, ta dyskusja nie ma logicznych podstaw !!!

 • chi-neng

  Oceniono 27 razy 9

  Cytat uciekl mi zanim zdazylam wpisac komentarz...

  - "Długość dzisiejszego przesłuchania będzie zależeć od samego świadka, mówi wiceprzewodniczący komisji i poseł Kuki5" - Błażej Parda.

  - "Jak będzie chciał robić jakąś szopkę polityczną wtedy może być to przedłużone, bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania, albo będzie się rozwijać w jakiś innych wątkach, ale mam nadzieję, że podejdzie tutaj jak mąż stanu i będzie odpowiadał na nasze pytania normalnie "
  -----
  Co to znaczy, tego rodzaju zalozenie 'z gory' /spekulacja, niejakiego Blazeja Pardy, posla Kukiza?
  Jakim cudem cos takiego stalo sie wice przewodniczacym komisji?

 • def11

  Oceniono 28 razy 8

  W przyszłości zasiądą Morawiecki i Kaczyński, wtedy już nie będzie im wesoło.

 • lew131313

  Oceniono 7 razy 7

  Cała ta "Vatowska" komisja to typowy strzał sobie w kolano przez PiS, skoro chciano zrobić popisówę przed swoim "ciemnym toruńskim suwerenem z Polski B". Bo Kurski zupełnie nieostrożnie puszcza ten spektakl za żywo w swojej Kur... wizji. Toż nawet najciemniejszy toruński chłop po oglądnięciu tego cyrku odkryje, że coś tu jednak nie tak...

 • fakduck

  Oceniono 13 razy 7

  Jakiś parda... leszczyk barowy chce się wypromować na Panu Donaldzie Tusku. Smutne czasy nam zafundowała dojna jeba.a zmiana!

 • laerke

  Oceniono 13 razy 7

  Horalka, chloptasiu, to nie ta liga.
  Pomyliles sobie fakt, ze Donald Tusk gra w ekstra klasie, a ty Horalka jeszcze podciagasz podkolanowki, zapinasz dziecinne sandalki i ocierasz mleko spod nosa, kacza ofiaro.

 • zd46

  Oceniono 19 razy 7

  Dzisiaj!!! Za Kaczyńskiego i PiS-u, 2015-2019, też dobrze żyją z wyłudzeń VAT-owskich?!! Czyli nie dał im rady Tusk a Kaczyński poległ? Jest powiedzenie: "nie chwali się dnia przed zachodem słońca". Panie Horała, co pan na to, jak "panu w gębie"? 150 mln złotych zaledwie w 3,5 roku, to więcej niż za "MINIONE 8 LAT".

 • odysej2012

  Oceniono 23 razy 7

  Można kogoś nie lubić, ale żeby wciągać w to naród? Czy ktoś znajdzie definicję takiego postępowania PiSowskich wojowników wykonujących polecenia małego człowieczka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX