Prof. Ewa Marciniak: Elektorat PiS kieruje się teraz nie tylko sympatią, ale i świadomością zysku

- Elektorat zorientował się, że opłaca się głosować na Prawo i Sprawiedliwość - mówiła politolog prof. Ewa Marciniak w Gazeta.pl. Dodała, że wyborcy PiS nie zwracają uwagi na ewentualne skandale i afery - kierują się tylko sympatią i zyskiem. Politolożka skomentowała także wybór szefów kampanii wyborczej PO przed nadchodzącymi wyborami.
Więcej o:
Komentarze (112)
Prof. Ewa Marciniak: Elektorat PiS kieruje się teraz nie tylko sympatią, ale i świadomością zysku
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 20 razy 12

  Moze moj glos jest niepopularny, ale ja się zastanawiam , czy oni cos nie kombinują z liczeniem głosów? Inne sondaże były sprzed lokali wyborczych i inne wyniki końcowe. Nie znam się na tym, ale czy nie można przekombinowac coś w progamie liczącym wszystkie głosy?

 • kukunapniu

  Oceniono 13 razy 9

  trzeba jednak zobaczyć że elektorat PIS przekupiony na świeżo 40 miliardami transferów społecznych, przy sporej mobilizacji wymuszonej dodatkowo obroną kościoła przed inwazją LGBT osiągnął 46% poparcie, gdzie w konkurencji elektorat PE/Wiosny przy katastrofalnej kampanii wyborczej bez programu i bez wyjścia do środowisk wielkich i małomiasteczkowych osiągnął 45%.

  przy większym zaangażowaniu PLS na wzi a PO/N w małych miastach i większej mobilizacji swojego elektoratu opozycja jest w stanie ugrać dodatkowe 10%, a z drugiej strony PIS już się wyczerpał z tegorocznych pransferóœ, któ©e musi do końca roku zrealizować z obecnego budżetu, a dodatkowo musi wywiązać się ze zobowiązań wobec nauczycieli mając na karku ponowny strajk nie tylko wśród nauczycieli ale także wśród wielu innych grup społecznych, zatem elektorat PIS może na jesieni sam siebie uszczuplić się o jakieś 10%.

  Mamy też czynniki zewnętrzne, Falenta zacznie sypać, pojawią się kolejne produkcje filmowe o pedofilii, i politykach,a a może i znajdą się tasiemki z wypraw Kuchcińskiego do podkarpackich burdeli.

  PIS będzie miał ciężką jesień.

 • polakadam

  Oceniono 15 razy 9

  To i racja. Ideowych głosujących jest niewielu. Z tych co głosują na pis to może 1/3. To tzw twardy elektorat. Pozostali mają gdzieś ideologię . Głosują z powodów praktycznych. I dla tego opozycja w swojej kampanii powinna zaakcentować bardziej sprawy praktyczne a mniej ideologię.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 14 razy 6

  Indywidualna korzyść jako kryterium udzielonego poparcia cechuje klientów a nie wyborców. W tym sensie mówienie o "elektoracie PIS" jest nieporozumieniem. To nie wyborcy a klientela.

 • acototak

  Oceniono 16 razy 6

  Przy tym wzroście cen to pincet plós na długo nie wystarczy.

 • krzycho-60

  Oceniono 4 razy 4

  To pazerna ciemnota.

 • je2bny

  Oceniono 12 razy 4

  Opłaca się - tylko kretyni nie rozumieją, że wpompowując pusty pieniądz do obiegu - napędzają ceny w sklepach - prosty przykład - pietruszka po 20 PLN, karkówka wieprzowa była maksymalnie po 15 - 16 PLN, a obecnie poniżej 19 PLN nie schodzi - wyliczać można by było dłużej i dużo.

  Jan Kochanowski dużo wcześniej dostrzegł głupotę "polaków".

  >>>
  Cieszy mię ten rym: «Polak mądr po szkodzie»;

  Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie

  Nową przypowieść Polak sobie kupi

  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.<<<
  ============================

 • tematdnia

  Oceniono 5 razy 3

  Elektorat zorientował się, że opłaca się głosować na Prawo i Sprawiedliwość
  ??????????
  Elektorat PO nie zorientował się, że opłaca się głosować na PO i Koalicję? No tak. Oni się nie dzielą z elektoratem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX