Arabskie media o ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej: To była torpeda

Pojawia się coraz więcej informacji w sprawie tajemniczego ataku na tankowce, do którego doszło w czwartek rano w Zatoce Omańskiej. Arabskie media informują, że wybuch i pożar tankowców był spowodowany przez wystrzał torpedy. Szef irańskiego MSZ Javad Zarif zasugerował z kolei, że atak miał związek z wizytą w Iranie japońskiego premiera.

Do ataku na dwa tankowce - Front Altair oraz Kokuka Courageous - doszło w czwartek rano w Zatoce Omańskiej, w pobliżu Cieśniny Ormuz. Zagraniczne media od początku nazywały atak "tajemniczym". Z pierwszych informacji wynikało, że po zdarzeniu na pokładach tankowców doszło do szybko rozprzestrzeniających się pożarów. W akcji ratunkowej asystowała amerykańska marynarka, która zdołała ewakuować 44 członków załogi obydwu statków - nikomu nic się nie stało.

Atak w Zatoce Omańskiej. Arabskie media: To był atak torpedowy

Po ataku swoje zaniepokojenie sytuacją w regionie Zatoki Omańskiej wyraził Iran. Natychmiast o 4 procent wzrosły też ceny ropy, która jest tamtędy eksportowana z państw położonych nad Zatoką Perską. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia przedstawiające pożar na pokładzie jednego z tankowców - widać na nich kłęby czarnego dymu i błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień. 

Dotychczas nie poinformowano oficjalnie, kto stoi za atakami na tankowce, ale pojawia się coraz więcej spekulacji w tej sprawie. Irańskie media już wcześniej informowały, że na ich pokładach doszło do wybuchów. Teraz arabska telewizja Al Jazeera - powołując się na swoje źródła - podaje, że "był to atak torpedowy". CNN informuje z kolei, że amerykańskie służby nie wykluczają, iż do zaatakowania tankowców użyto pocisku bądź miny uderzeniowej. 

Po atakach poinformowano, że oba tankowce przewoziły japońskie ładunki (właścicielem jednego z nich jest japońska firma Kukuga Sangyo). Szef irańskiego MSZ Javad Zarif zasugerował na Twitterze, że atak nie był przypadkowy - nastąpił w chwili, gdy premier Japonii Shinzo Abe spotykał się w Teheranie z przywódcą duchownym Iranu, Ajatollahem. 

Jak podaje CNN, "głębokie zaniepokojenie" zdarzeniem w Zatoce Omańskiej wyraził m.in. rząd Wielkiej Brytanii.

Więcej o:
Komentarze (108)
Arabskie media o ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej: To była torpeda
Zaloguj się
 • acide94

  Oceniono 46 razy 34

  Krzysiu Ziemiec wieczorem powie, że skoro arabskie media, to znaczy że winny jest Arabski.

 • cezaryk

  Oceniono 30 razy 20

  Podobną torpedę można promocyjnie nabyć w dowolnym sklepie z zielonymi ludzikami.
  Przy zakupie czterech sztuk piąta jest gratis!

 • hen354

  Oceniono 23 razy 9

  Gleboko zaniepokojany swiat z uwaga przyglada sie wydarzenia w Zatoce Perskiej a ceny ropy poszly w gore. komu zalezy na cenie ropy? komu zalezy n izolowaniu Iranu? Gleboko zanipokojonym?

 • andrzejkowalewski

  Oceniono 20 razy 8

  Arabia Saudyjska i Izrael tak cisną na wojnę z Iranem (rękoma Amerykanów) jak Niemcy w 1939.

 • wesslingharald

  Oceniono 10 razy 8

  "pożar tankowców był spowodowany przez wystrzał torpedy" - piękne zdanie. Godne gazety.pl

 • gnago

  Oceniono 12 razy 4

  Znaczy się pieski Wall street i city

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 8 razy 4

  Najlepsze są te tzw. ,,głębokie zaniepokojenia" , terroryści i Putin nomalnie srają w gacie jak to słyszą.

 • survey06

  Oceniono 12 razy 4

  Hej! Panowie i Panie szumnie zwący się "kwiatem dziennikarstwa". Jaka Zatoka Osmańska? Jak świat, światem. Przy Cieśninie Ormoz jest WYŁĄCZNIE ....Zatoka OMAŃSKA. Potrzebny Wam szybki kurs geografi. Pozdrawiam.

 • bmc3i

  Oceniono 5 razy 3

  Zatoka Perska jest bardzo płytkim akwenem, to zas oznacza że wyłowienie szczątków tych torped jest tylko kwestią czasu. To zas doprowadzi do ustalenia ich źródła i w konsekwencji sprawców. Ktos kto to zorganizował, wyglada więc na kretyna. O ile rzecz jasna, to rzeczywiście były torpedy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX