Duda i Trump zaakceptowali porozumienie. Media: Co najmniej o tysiąc żołnierzy więcej w Polsce

Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda i Donald Trump zaakceptowali już porozumienie, które zostanie podpisane podczas wizyty polskiego prezydenta w USA. Według nieoficjalnych ustaleń mediów Amerykanie wyślą do Polski od jednego do czterech tysięcy żołnierzy. Stała baza w klasycznym rozumieniu jest jednak mało prawdopodobna.

- Obaj prezydenci zaakceptowali wynegocjowany tekst porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Przygotowujemy się już teraz do podpisania tego dokumentu i przyjęcia go przez prezydentów podczas wizyty prezydenta Dudy - powiedział na kilka godzin przed spotkaniem z Donaldem Trumpem Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Wizyta Dudy w USA. Prezydenci zaakceptowali porozumienie

Jak dodał, równolegle do porozumienia w sprawie amerykańskich żołnierzy podpisane zostaną inne umowy, dotyczące m.in. kwestii energetyki i współpracy "w zakresie spraw wewnętrznych". - Wszystkie szczegóły ogłoszone zostaną w Białym Domu - powiedział Szczerski. Negocjacje dotyczyły też kwestii powiązanych z ruchem bezwizowym dla Polski.

Konkretów na temat porozumienia wciąż nie znamy. Amerykańskie media, m.in. portal defenseone.com, podają, że w ramach umowy w Polsce pojawią się kolejni amerykańscy żołnierze. Będzie ich od jednego do czterech tysięcy. Portal informuje, że żołnierze będą mieli jednak obowiązki logistyczne, a nie bojowe.

- Będzie wzrost liczby żołnierzy, ale co ważniejsze, nowe możliwości dla amerykańskich wdrożeń. Najważniejsze jest jednak to, że poczynimy postępy w zakresie tymczasowej obecności żołnierzy - przekazały portalowi źródła ze strony polskiej.

Czy porozumienie zakłada utworzenie w Polsce stałej bazy? Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta poinformował w środę, że nie będzie to baza przypominająca tę w Ramstein. - Na pewno będą inwestycje infrastrukturalne i zwiększenie wojsk amerykańskich. To trzeba w tym kontekście rozpatrywać. (...). To będzie hybryda, bardziej nowoczesna. Takich baz, jak budowano przed 50 laty, już się nie buduje - stwierdził prezydencki minister.

Specjalista NATO: Fort Trump nie powstanie

Alexander Vershbow, członek Rady Północnoatlantyckiej, były ambasador USA w Rosji i były zastępca sekretarza generalnego NATO, przewiduje na łamach atlanticcouncil.org, że "Fort Trump" jako stała baza wojsk USA w Polsce raczej nie powstaje. - Punktem kulminacyjnym spotkania Trump-Duda będzie prawdopodobnie porozumienie w sprawie szeregu ulepszeń obecności wojskowej USA w Polsce, które zwiększą ogólną obecność Amerykanów, obecnie około 4500 żołnierzy, o prawie 1000 osób - powiedział Vershbow. - Stany Zjednoczone zgodzą się raczej na zwiększenie swoich obecnych zdolności w Polsce w celu skrócenia czasu reakcji i poprawy zdolności USA do wzmocnienia wschodniej flanki NATO - dodał.

Nad Białym Domem przelecą F-35

Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu prawdopodobnie będzie towarzyszyć przelot samolotów F-35. Informację taką podawała telewizja CNN, a nieoficjalnie potwierdzają ją także dyplomaci. Przypomnijmy, że MON planuje kupić 32 sztuki nowoczesnych F-35, jednak nie ma tego w agendzie obecnej wizyty Dudy w USA. 

Tomasz Siemoniak komentuje F-35Tomasz Siemoniak komentuje F-35 Fot. Ben Margot / AP Photo

W poniedziałek Mariusz Błaszczak zapoznał się z możliwościami bojowymi myśliwców wielozadaniowych F-35. Szef resortu obrony odwiedził bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, która jest głównym ośrodkiem szkoleniowym dla tych nowoczesnych maszyn. Minister powiedział, że jest pod wrażaniem samolotów F-35. Szef resortu obrony podkreślił, że są one obecnie najlepszymi i najnowocześniejszymi samolotami myśliwskimi. "O kilka poziomów wzrosną zdolności bojowe Wojska Polskiego" - powiedział. 

Krzysztof Szczerski odniósł się do informacji o przelocie F-35 nad Białym Domem. - Jesteśmy poinformowani, że prezydent Trump przygotował specjalną niespodziankę. Jeśli byłby to rzeczywiście przelot F-35, to byłby to bardzo duży gest i wyjątek, dlatego że samoloty od czasu 11 września w zasadzie nie latają nad Waszyngtonem - powiedział minister.

Więcej o:
Komentarze (167)
Duda i Trump zaakceptowali porozumienie. Media: Co najmniej o tysiąc żołnierzy więcej w Polsce
Zaloguj się
 • mark6

  Oceniono 25 razy 11

  a już myślałem, że w ramch " niespodzianki" podstawione Dudzie krzesło?
  Spotkanie Dudy z Trumpem świadczy tylko o tym, że jankeski prezydent nie ma pojęcia o tym, że polski Prezydent, ZGODNIE Z ART.146 KONSTYTUCJI nie ma nic do gadania gdy chodzi o rządzenie Polską. Jest w zasadzie NIKIM. Sam może conajwyżej rozdawać medale.

 • karo80.0

  Oceniono 21 razy 11

  Pytanie do zidiociałych mediów: ile dopłacimy z naszych podatków za ten tysiąc żołnierzy? Przecież WSZYSTKIE umowy podpisywane przez PiS sprowadzają się do kupowania - po wysokich cenach - gazu, ropy, uzbrojenia, technologii od USA. Równie dobrze można cieszyć się z „sukcesu” polegającego na zakupieniu samochodu po cenie katalogowej. Nic dziwnego, że „Polack” to w Stanach synonim naiwnego prostaczka.

 • nick_bezimienny

  Oceniono 22 razy 10

  mieliśmy wydać 2 mld na fort trump, wydamy 3 mld za to że go nie będzie.... good deal :)

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 23 razy 9

  Fortu Trump nie będzie,. to nasz oczywiście ogromny sukces. Będą kwiaty.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 10 razy 8

  Trump robi niezły biznes , cały świat się rozbraja tylko Polacy kupują tony złomu.

 • taroudant

  Oceniono 12 razy 8

  Wydymamy was polaczki bez mydła, a wy za to nam zapłacicie 2 miliardy dolarów. Duda, jesteś geniuszem.

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 7

  "- Polska chce zbudować wspaniałą bazę wojskową dla Stanów Zjednoczonych, jeżeli chcą to zrobić, jesteśmy gotów pomóc im w znalezieniu pieniędzy na zbudowanie tak dużej infrastruktury wojskowej - mówił w Gabinecie Owalnym Donald Trump. "

  Polacy naprawdę chcecie budować za miliardy złotych wspaniałą bazę dla amerykańskich zołnierzy ? Mało Wam było ruskich ?

  Dodam ,ze nie będzie to stała baza . Jak już nie będą potrzebowali szkolić swoich rekrutów na nasz koszt albo zrobi się gorąco to po prostu wyjadą .

 • rozterka47

  Oceniono 17 razy 7

  PISiory , przecież tu jest Polska , po co nam amerykańscy zółnierze , ktorych na dodatek musimy zywić ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX