Abp Jędraszewski o Paradzie Równości: Seans pogardy i nienawiści. Organizatorzy odpierają zarzuty

- Ostatnie z tego rodzaju imprez (...) stały się prawdziwymi seansami pogardy i nienawiści - ocenił Paradę Równości abp Marek Jędraszewski. Organizatorzy odpowiadają, że próba przypisania im intencji obrażania religii wynika z istniejącej w rodzimych mediach narracji, że Kościół rzymskokatolicki ma w Polsce monopol.

Przed startem warszawskiej Parady Równości w centrum Warszawy działało Miasteczko Równości, czyli miejsce spotkań dla uczestników parady. W miasteczku odbyło się tzw. nabożeństwo ekumeniczne. To wydarzenie nie jest nowe - jest związane z paradą od lat (tu chociażby wzmianka z 2011 roku). Na Facebooku w opisie tegorocznego wydarzenia czytamy, że przewodniczy mu biskup Szymon Niemiec. To działacz LGBT i kapłan chrześcijański, współpracujący od lat m.in. z zagranicznymi grupami wyznaniowymi. "Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby niezależnie od wyznania lub jego braku" - napisano.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że doszło do "parodii" obrzędów religijnych i "znamionach bluźnierstwa". "Narzędziami w walce z Bogiem jest wyśmiewanie prawd wiary jak również naigrawanie się z symboli oraz praktyk religijnych i wykorzystywanie ich do prowokacji" - podano w oświadczeniu. Osobno głos postanowił zabrać również Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP:

Parady Równości są nie tylko całkowitym zaprzeczeniem piękna samego człowieka jako kobiety i mężczyzny, ich człowieczeństwa. Ostatnie z tego rodzaju imprez, nagłośnione przez media, zorganizowane w Gdańsku i w Warszawie, stały się bowiem również okazją do szyderstwa z Eucharystii, która jest największą świętością dla katolików. Stały się prawdziwymi seansami pogardy i nienawiści.

Organizatorzy Parady odpowiadają: Kościół katolicki ma monopol

Na zarzuty prawicowych grup, mediów i duchowieństwa odpowiedzieli organizatorzy Parady Równości. Wyjaśnili, że nabożeństwo ekumeniczne było "szczerym wyrazem uczuć religijnych osób w nim uczestniczących. "Wszystkie próby przypisania nam, jako organizatorom, intencji parodiowania czy obrażania czegokolwiek, wynikają z istniejących od dawna w polskich mediach narracjach, że kościół rzymskokatolicki ma w Polsce monopol, oraz że osoby LGBTQ są z natury wrogie religii jako takiej. Obydwu tym przekonaniom chcielibyśmy się stanowczo sprzeciwić - Polska jest domem osób o wielu wyznaniach, a część z tych osób to osoby LGBTQ szczerze szukające Boga" - czytamy. 

"Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez osoby wierzące, i miało na celu podkreślenie, że na Paradzie Równości jest miejsce dla wszystkich, bez względu na wyznanie lub jego brak" - podano. 

Kim jest Szymon Niemiec?

Bp Szymon Niemiec, który opisywane nabożeństwo prowadził, rzeczywiście jest jednym z twórców idei warszawskiej Parady Równości. Był duchownym Wolnego Kościoła Reformowanego w Polsce, który później przyjął nazwę Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego. W roku 2012 został wyświęcony na biskupa. Na stronie Szymona Niemca zamieszczono całą historię wspólnoty. Możemy tam przeczytać, że kościoła nie udało się zarejestrować, duchowni się wykruszyli, a sam Niemiec w końcu podjął decyzję o likwidacji wspólnoty. Stało się to na początku 2019 roku. "Od 6 marca 2019 roku biskup Szymon działa jako niezależny biskup katolicki" - czytamy. 

"Brak wspólnoty nie oznacza unieważnienia święceń. Kapłanem jest się do końca życia. A kapłan ma obowiązek sprawować liturgię" - pisał z kolei na swoim Facebooku. 

Więcej o:
Komentarze (428)
Abp Jędraszewski o Paradzie Równości: Seans pogardy i nienawiści. Organizatorzy odpowiadają na zarzuty
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 131 razy 121

  Ten pan nie bredzi, tylko świadomie szczuje.

  Nie było żadnej kpiny z religii i obrządku, pan Niemiec ma święcenia, odprawił - na serio - nabożeństwo, jak zawsze od 9 lat (!) na które przyszło 20 osób z kilkudziesięciu tysięcy biorących udział w paradzie. Człowiek w durszlaku to pastafarianin i - najwyraźniej - tenże durszlak jest częścią jego stroju liturgicznego.

  Kościół katolicki nie ma monopolu na obrządki religijne w Polsce, średniowiecze już nie wróci.

 • grzegorz_jurkiewicz

  Oceniono 98 razy 88

  ty pajacu nie zabieraj głosu dopóki nie powiesz ilu pedofilii w sutannach kryłaś

 • remo29

  Oceniono 91 razy 83

  Za to kibole na Jasnej Górze, to seans miłości do bliźniego. Już się we łbach staruchom poprzewracało dokumentnie.

 • zdzich02

  Oceniono 72 razy 68

  Czy będzie zgoda kościoła katolickiego w Polsce, aby wierni kościołów: Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Ewangelicko-Reformowanego, Prawosławnego, Zielonoświątkowego czy Baptystycznego mogli uczestniczyć w nabożeństwach?
  My kacerze, heretycy, odszczepieńcy niegodni z góry dziękujemy za waszą katolicką łaskawość.

 • slawinskim

  Oceniono 63 razy 57

  Ekscelencjo. Doskonale podsumował Ekscelencja tymi słowami kilka ze swoich homilii, odkąd został Ekscelencja Metropolitą Krakowskim.

  Seans pogardy i nienawiści. Lepiej bym tego nie określił.

  Dopiero za ich sprawą zacząłem rozważać akt apostazji.

 • szalhen

  Oceniono 51 razy 45

  Po co cytować tego odrażającego typa?

 • archeus_pl

  Oceniono 46 razy 40

  Średniowieczny kmiot. Bardziej nienawiści i pogardy do człowieczeństwa nikt tak nie pokazuje jak katolicy w Polsce. Smutne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX