Europosłowie KE tłumaczą, dlaczego nie podali ręki politykom PiS. "Trudno udawać, że jest w porządku"

- Trudno udawać, że wszystko jest w porządku. Gest podania ręki jest przyznaniem, że wszystko jest OK. Nie ma co ukrywać, że nic się nie dzieje - powiedziała Róża Thun, uzasadniając, dlaczego nie podała ręki politykom PiS po odebraniu zaświadczenia o wyborze do Parlamentu Europejskiego.

Podczas piątkowej uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze do Parlamentu Europejskiego część europosłów Koalicji Europejskiej nie podało ręki politykom PiS. Wśród nich znaleźli się m.in. Róża Thun, Danuta Huebner i Bartosz Arłukowicz. Brak tego gestu był szeroko komentowany w mediach społecznościowych. W końcu głos zabrali sami politycy.

Róża Thun: Trudno udawać, że wszystko jest w porządku

W rozmowie z tvn24.plRóża Thun stwierdziła, że podanie ręki byłoby jednoznaczne z uznaniem, że "wszystko jest OK". - Nie ma co ukrywać, że nic się nie dzieje - dodała. Odniosła się m.in. do incydentu powieszenia wizerunków sześciorga posłów Platformy Obywatelskiej na szubienicy, który nadal nie został przez prokuraturę wyjaśniony. Co więcej, według niej obecność władz państwowych innych niż prezes Sądu Najwyższego była całkowicie nieuzasadniona.

- Ta władza niczego dobrze nie potrafi zrobić, a ważne jest dla nich, kto komu podaje rękę? Niech w końcu potraktują poważnie konstytucję i nasze członkostwo w Unii Europejskiej - uznała. 

Bartosz Arłukowicz: Nie było żadnego kontekstu politycznego

Inaczej swoje zachowanie uzasadnił Bartosz Arłukowicz. Jak zaznaczył, nie miało ono kontekstu politycznego. - Odebrałem zaświadczenie od przewodniczącego PKW i ukłoniłem się w stronę przedstawicieli władz. Uznałem, że to będzie stosowne do sytuacji - tłumaczył.

Danuta Huebner: Długo się zastanawiałam

Do sytuacji odniosła się również Danuta Huebner w rozmowie z Radiem ZET. Jak przyznała, długo się zastanawiała, czy powinna podać rękę przedstawicielom władz państwowych, czy nie. - Doszłam do wniosku, że rząd, który nadzoruje jednak dość istotnie prokuraturę, która już prawie dwa lata się zastanawia, czy symboliczne powieszenie sześciorga posłów na rynku w Katowicach było happeningiem, czy też może było głęboko symboliczne, jest, wydaje mi się, że… Poczekam na rozwiązanie, wtedy będę podawać ręce - powiedziała.

Podkreśliła jednocześnie, że ukłoniła się w ich stronę. - Były [w tej grupie] dwie osoby, które niezwykle szanuję i złożyłam im tym gestem honor - dodała i wyjaśniła, że tymi dwiema osobami były Małgorzata Gersdorf i Małgorzata Kidawa-Błońska.

Danuta Huebner zapewniła też, że jej decyzja nie była konsultowana z innymi europosłami, którzy nie podali ręki politykom PiS.

Więcej o:
Komentarze (356)
Europosłowie KE tłumaczą, dlaczego nie podali ręki politykom PiS. "Trudno udawać, że jest w porządku"
Zaloguj się
 • wo151

  Oceniono 64 razy 44

  Rozumiałbym "aferę", gdyby gest dotyczył Głowy Państwa - Prezydenta, a nie mogę pojąć czemu to szef Władzy Wykonawczej - Premier miałby być na TEJ uroczystości ważną osobą

 • p-y_t-x

  Oceniono 53 razy 39

  Zabawne jest oburzenie Legutki - pożal się Boże profesora, którego kultury dyskusji uczyli licealiści. Dałby sobie siana pajac

 • antoni710

  Oceniono 51 razy 37

  Nie wiem o co tyle hałasu o niepodanie ręki ,,premierowi,, Nie wiem też jak można podać rękę kłamcy i oszustowi skazanemu wyrokiem sądu za szerzenie kłamstw

 • cambrone

  Oceniono 45 razy 31

  W Polsce przedwojennej gdzie obowiązywały kodeksy honorowe nie skończyłoby się to niepodaniem ręki ale o wiele ostrzej...

 • zd46

  Oceniono 30 razy 24

  Moja ręka, moja decyzja, ale premier i PiS-świta, to nie mój wybór i nie przykładałem do tego mojej ręki, nawet za cenę "judaszowych srebrników". Srebrniki przyjąłem, BO MI SIĘ NALEŻĄ i nie oddam ich na Caritas, TAK JAK POSTĄPIŁA Szydło z nierządem, NIE ODDALI a OKŁAMALI Polaków!

 • caius1

  Oceniono 39 razy 23

  "Nie podaję ręki zdrajcom, którzy przeciw Ojczyźnie służą".
  Z czego cytat?
  NiePiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX