Janina Ochojska przyznała, że nie podałaby ręki Morawieckiemu. W sieci oburzenie

Nowo wybrani europosłowie Koalicji Europejskiej - Róża Thun, Danuta Hübner i Bartosz Arłukowicz - nie podali ręki m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas wręczenia zaświadczeń o wyborze. Nieobecna na uroczystości przyszła europosłanka KE Janina Ochojska przyznała, że postąpiłaby podobnie. Deklaracja spotkała się z falą krytyki.

Państwowa Komisja Wyborcza wręczyła w piątek przyszłym europosłom zaświadczenia o wyborze do Parlamentu Europejskiego. W uroczystości brali również udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński czy prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Większość przyszłych europosłów po odebraniu zaświadczenia podchodziła do przedstawicieli władz i podawała im rękę. Tego gestu nie uczynili europosłowie KE - Róża Thun, Danuta Hübner i Bartosz Arłukowicz.

Janina Ochojska: Też bym tak zrobiła

Na uroczystości nie była obecna szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i jednocześnie przyszła europosłanka Janina Ochojska, która zmaga się z nowotworem. "Niestety, nie mogłam być, jestem nadal w szpitalu. Po chemii padły mi wyniki. Ale też bym tak zrobiła" - przyznała na Twitterze.

Deklaracja wywołała dużą falę krytyki. "Smutne. Osoba, która ma do czynienia z cierpieniem, znajduje w sobie silniejsza cechę, jaka jest małostkowość", "Przykre" - komentowali użytkownicy.

Zasłużyłam sobie na Państwa negatywne opinie. Nie czuję się "wybrańcem", nie wyważam się ponad innych, szanuję cudze poglądy. Ale chyba mam prawo wybierać ludzi, którym chcę podać rękę. Nie robiłabym tego ostentacyjnie. Kule ułatwiają mi to. Przepraszam, że Państwa zbulwersowałam

- zareagowała Janina Ochojska.

"Rozważałam wzięcie zaświadczenia do głosowania, żeby zagłosować na Panią we Wrocławiu. Wczoraj pożałowałabym tego zachodu. Pierwszego dnia w wielkiej polityce okazała się Pani prawdziwym politykiem, takim jak oni. A ja liczyłam na nową jakość" - napisała na Twitterze blogerka Kataryna.

"Przykro mi to słyszeć z Pani ust i z taką ostrą opinią (w oczach Pani zasłużoną). A Pani, podałaby rękę Morawieckiemu? Czy polityk, to taka osoba, która dla efektu, zrobi wszystko. Podanie ręki jest akceptacją a nie tylko dobrym zachowaniem. Ja nie akceptuję tego co robi Premier" - odpowiedziała Ochojska.

"Na Boga p. Janino, zawsze uważałem panią za wzór do naśladowania, a pani nie podałaby ręki legalnie wybranego w demokratycznych wyborach premierowi RP?" - oburzał się inny użytkownik.

Na Boga Panie Tomaszu, legalnie wybrany w demokratycznych wyborach Premier RP jest zamieszany w afery, ukrywa majątek, podejmuje decyzje szkodzące nauczycielom, niepełnosprawnym, mniejszościom a uchodźców traktuje jak śmiecie Podanie ręki jest akceptacją tego co ten człowiek robi

- stwierdziła przyszła europosłanka Koalicji Europejskiej.

Więcej o:
Komentarze (834)
Janina Ochojska przyznała, że nie podałaby ręki Morawieckiemu. W sieci oburzenie
Zaloguj się
 • atr8

  Oceniono 228 razy 186

  W życiu nie podałbym ręki Morawieckiemu, Kuchcińskiemu czy Przyłębskiej. Na szczęście nie ma takiego obowiązku. Rękę podaję temu, komu chcę.

 • waterman50

  Oceniono 185 razy 155

  Żaden uczciwy człowiek nie powinien podawać ręki kłamcy,hipokrycie i oszustowi.

 • mondrian4

  Oceniono 142 razy 120

  MOże dobrze byłoby gdyby do polityki w końcu zaczęły trafiać osoby zwyczajnie uczciwe jak ochojska i żebyskończyć z tą hipokryzja elit i polityczną poprawnością. Jak ktoś łamie prawo i Konstytucję to mu się nie podaje ręki a nie robi cyrk od święta podpierając się budowaniem standardów i udawaniem 'klasy'. Klase to ma osoba która otwarcie broni prawa i podstaw funkcjonowania kraju a nie ktoś kto ten kraj prawnie rujnuje a PKB napędza jedynie transferami socjalnymi. Jak to kiedyś pierdutnie to nie bedzie czego zbierać i Polacy szybko zatęsknią za Euro.

 • ltte

  Oceniono 138 razy 106

  Też bym nie podał. To jest złodziej, kradnie jak na Cyprze w 2013. Właśnie wyczyścił (albo zaraz wyczyści) konta emerytalne z 15% zgromadzonych środków.

 • zegrz

  Oceniono 83 razy 69

  Morawiecki został przyłapany i skazany za kłamstwo. Jeśli po tym nadal uważa że może zostać w polityce (premier!!) to znaczy, że nie ma w nim krztyny honoru, uczciwości czy przyzwoitości.
  Komuś takiemu ręki się nie podaje.

 • zielona-galazka

  Oceniono 81 razy 65

  Przyzwoity Polak nie poda reki tow. Morawicekiemu czy Kuchcińskiemu. Ani partyjnej nominatce mgr Wolfgangowej.

 • wagabunda

  Oceniono 77 razy 63

  Nie rozumiem dlaczego ktokolwiek w ogóle może się oburzać na odmowę podania ręki takiemu człowiekowi jakim jest premier Morawiecki. On przecież swoim zakłamaniem na taki ostracyzm i lekceważenie w pełni sobie zasłużył.
  A poza tym - prezes Kaczyński stworzył wyraźny podział wśród Polaków, tych "lepszych swojaków" uznał za pierwszy sort a resztę za sort gorszy. Cała masa jego partyjnych niewolników właśnie tym tropem podąża, niemal przy każdej okazji dając wyraz temu, że są dwie Polski. Tak więc, skoro oni chcą żyć w "swojej Polsce", to niech teraz nas wszystkich na siłę nie mieszają.
  Niech sobie tak żyją i się nie oburzają, bo przecież sami tego chcieli.

 • c.t.k

  Oceniono 74 razy 62

  "....a pani nie podałaby ręki legalnie wybranego w demokratycznych wyborach premierowi RP?"
  Premiera wybrał prezes,wybrany posłem w demokratycznych wyborach.
  Ciekawe jak głosowaliby wyborcy gdyby mieli możliwość bezpośredniego wyboru premiera i znali wcześniej jego krętactwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX