Kto byłby najlepszym kandydatem PiS na prezydenta. Duda? A może już Szydło? [SONDAŻ]

Po spektakularnym wyniku Beaty Szydło w wyborach do Parlamentu Europejskiego pojawiły się spekulacje na temat jej potencjalnego startu w wyborach prezydenckich w 2020 r. Jednak wg. opublikowanego w czwartek przez "Rzeczpospolitą" sondażu niewiele osób widzi byłą premier w prezydenckim fotelu.

Beata Szydło w wyborach do Parlamentu Europejskiego osiągnęła rekordowy wynik. Zagłosowało na nią 525 tys. osób z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, gdzie była liderką na liście. To nie tylko najlepszy w wynik w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Według "Super Expressu", który powołuje się na nieoficjalne rozmowy z politykami PiS, tak wysokie poparcie może skłaniać kierownictwo partii do wystawienia jej jako kandydatki w wyborach prezydenckich.

Duda wciąż przed Szydło

Jednak opublikowany w czwartek przez "Rzeczpospolitą" sondaż może napawać zwolenników tego pomysłu sceptycyzmem. W przeprowadzonym 28-29 maja badaniu czterokrotnie więcej respondentów (31 proc.) stwierdziło, że to Andrzej Duda a nie Beata Szydło (7 proc.) byłby najlepszym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Niemal jedna trzecia (31 proc.) ankietowanych wolałaby, aby w wyborach prezydenckich PiS w ogóle reprezentowała inna osoba. Taki sam odsetek badanych stwierdził, że nie ma w tej kwestii zdania.

- Andrzej Duda cieszy się większym poparciem wśród mężczyzn, osób w wieku 25-34 lat lub posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Hipotetyczne poparcie jest również skorelowane z klasą wielkości miejscowości zamieszkania - obecnego prezydenta poparliby chętniej mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości - zwraca uwagę w rozmowie z "Rz" Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Więcej o:
Komentarze (131)
Sondaż. Kto byłby najlepszym kandydatem PiS na prezydenta. Duda? Szydło? Czy może ktoś inny?
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 21

  Całkiem niezła propaganda. To już mamy wybierać między Szydło a Dudą. Ktoś tu chyba ocipiał.

 • zebrzec

  Oceniono 23 razy 17

  jedna baba od pługa, drugi chłop budyń... i tak mam Was oboje w d..pe

 • antropoid

  Oceniono 21 razy 15

  PiSiory nawet jak wystawią indora, to nie będzie wielkiej różnicy, a betonowy elektorat i tak poleci oddać głos.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 13

  Jakie to szczęście jednak że prezydenta wybierają także ludzie z miast, z wykształceniem lepszym niż zawodowe... bo by w tym kraju już niezła Białoruś panowała

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  2,5 mln na szkołę męża przeszło bez echa, swoich dobrze opłaca bo im się należy, rosół gotuje dobry - to się może nada ...

 • evergreen111

  Oceniono 18 razy 10

  Tłumok miałby zmienić Przestępcę... doprawdy bardzo dobra zmiana ;-)

 • miro26.56

  Oceniono 13 razy 9

  jak to się dzieje że figurant udający prezydenta,łamiący prawo i konstytucję zamiast ją chronić ma takie poparcie??????.Kiedy ta ciemnota się obudzi a jest za 5 dwunasta.!!!

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 8 razy 8

  Betty ma wielkie szanse, przede wszystkim aparycja- nienaganny wygląd i wyszukany gust, wykształcenie, obycie w świecie, no i przede wszystkim znajomości, wiecie kogo ona zna ona zna ?!,nawet sołtysa z Witkowa Wielkiego. A to się w polityce oraz na całym świecie bardzo ale to bardzo liczy, Ba nawet jest marzeniem sennym prezydenta Mongolii

 • po-nurak

  Oceniono 14 razy 8

  Nie takie rzeczy PiS jest w stanie kupić. Za naszą kasę, oczywiście...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX