Pytanie o honorową dymisję szefa PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz: "Jestem spokojny o swoją pozycję"

- Jestem bardzo spokojny o swoją pozycję. Wiem, jak ciężko pracuję każdego dnia - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o honorową dymisję po przegranych wyborach do Europarlamentu. Szef PSL powiedział, że jego partia zrealizowała plan minimum.

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego był gościem Radia ZET. W programie Beaty Lubeckiej mówił m.in. o przyczynach przegranej Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu. W czasie wywiadu Władysław Kosiniak-Kamysz zmierzył się także z zaskakującym dla niego samego pytaniem od słuchacza: Czy będzie honorowa dymisja przewodniczącego PSL.

- Nie wiem, z jakiego powodu - odpowiedział zdziwiony Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz o wyborach do PE: Zrealizowaliśmy plan minimum

Szef PSL podkreślił, że jego partia uzyskała to, co było w planie minimum, czyli trzy mandaty do Parlamentu Europejskiego dla przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego, a on sam nie był liderem Koalicji Europejskiej. Powiedział także, że jest "bardzo spokojny o swoją pozycję".

- Wiem, jak ciężko pracuję każdego dnia i jakie ciężkie chwile przechodziliśmy przez ostatnie 3,5 roku, kiedy próbowano nam rozbić klub, kiedy upokarzano nas i niszczono każdego dnia w telewizji rządowej. Wiem też, co się udało zrobić w tej kampanii, a co się nie udało - nie jestem idealny i też popełniam błędy, ale zrobię wszystko, żeby wynik na jesień był jak najlepszy, a pozycja PSL-u była rozgrywająca w Sejmie - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zapytany o to, co zawiodło w wiosennej kampanii Koalicji Europejskiej, szef PSL ocenił, że opozycjonistom zaszkodził "skręt na lewo" oraz wypowiedzi atakujące wspólnotę Kościoła. 

- Na pewno wystąpienie pana Jażdżewskiego zaszkodziło i propaganda z tym związana robiona przez telewizję rządową. Bo to nie chodzi o samą tylko i wyłącznie wypowiedź. Ona dla nas była nie do przyjęcia, ja o tym od razu mówiłem na drugi dzień. I tak jak nie zgadzamy się na atakowanie wspólnoty Kościoła… ale nie zgadzamy się również na politykę w Kościele - mówił Kosiniak-Kamysz w rozmowie dla Radia ZET.

Szef PSL podkreślił również, że problemem było zbyt małe zaangażowanie niektórych z polityków KE. Jego zdaniem do Brukseli pojadą wkrótce ci, którzy w czasie ostatniej kampanii ciężko pracowali. Za włożony w kampanię wysiłek pochwalił m.in. Adama Jarubasa, Krzysztofa Hetmana i Bartosza Arłukowicza. 

Wybory do Europarlamentu. PO i PSL tracą. Będą mieć mniej europosłów. 

Przypomnijmy, że Koalicja Europejska otrzymała w wyborach do Parlamentu Europejskiego 38,47 proc. głosów, a w związku z tym 22 mandaty. Dla Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego oznacza to stratę w stosunku do ubiegłych wyborów europejskich - PO w miejsce 19 europosłów wprowadzi tylko 14, z kolei PSL będzie mieć trzech, a nie czterech przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło z kolei 27 mandatów, a więc o osiem więcej, niż w ubiegłych wyborach.

Więcej o:
Komentarze (46)
Pytanie o honorową dymisję szefa PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz: "Jestem spokojny o swoją pozycję"
Zaloguj się
 • kukunapniu

  Oceniono 10 razy 8

  Dziwi mnie całkowita bierność PSL w trakcie kampanii wyborczej, oprócz tego że Kamysz obruszył się na wypowiedź Jażdżewskiego o klerze to nie słyszałem ani jednego głosu tej partii o programie wyborczym czy czym kolwiek innym.

  Dla przykładu weźmy świętokrzyskie które było kiedyś matecznikiem PSL... jechałem na tydzień przed wyborami, na płotach w każdej z miejscowości bannery Szydło i Jakiego, ogłoszenia że Jaki spotyka się z mieszkańcami wtedy i wtedy, na 10 bannerów PIS widziałem jeden banner KE i nie był to kandydat PSL ...

  Przy takim olewactwie, bezpłciowości, braku zaangażowania ze strony PSL na wsiach i w małych miejscowościach jest aż dziwne że PIS zgarnia tylko 45% elektoratu bo powinien zgarnąć 90%.

 • joankb

  Oceniono 12 razy 8

  Pozycja rozgrywająca, czyli jak zawsze. Pójdziemy w tymi, którzy dadzą więcej.
  PSL to najbardziej szmatława partia jaką znam.

 • yeah_bunny

  Oceniono 7 razy 7

  Panie Władku od lat przyklejacie sie jak ta pąkla do liderów. może nadszedł czas wyjść z formy przetrwalnikowej, skupić się na wiejskim elektoracie, przedstawić autorski program i wrócić do korzeni? Jest tyle problemów do rozwiązania w tej sferze.

 • 20portal

  Oceniono 11 razy 7

  Panie Kamysz,
  Startując do Sejmu oddzielnie, przy tak rozkręconych nastrojach na wsi, nie macie ŻADNYCH szans na przekroczenie progu wyborczego.
  A Sawicki chodzi po mediach i opowiada jakieś bzdury o "chadecji" itp., itd.
  Zdradziliście ruch ludowy pchając się od 30 lat do stanowisk (niektórzy), więc zniszczyliście partie. Kaczyński dzisiaj może spokojnie głosić, że to on jest "przywódcą ruchu ludowego" jakby to śmiesznie nie brzmiało. Witos różnych "Sawickich" pogoniłby ze swojej partii batem.

 • potulny

  Oceniono 10 razy 6

  pan tak ciezko pracowal napewno pan bardzo spocony.

 • lord-p

  Oceniono 12 razy 6

  bez udziału w KE PSL prawdopodobnie nie miałby żadnego mandatu, ale kundle będą tam wyły...

 • threemen

  Oceniono 7 razy 5

  Niektórzy już przebierają nogami, żeby przejść do PiSu jak Możdżanowska.

 • brzmski

  Oceniono 7 razy 5

  człowiek bez własciwości na czele ruchu ludowego
  ... noo , po prostu - u szyi... kamysz!

 • men9

  Oceniono 10 razy 4

  Władysław nie stój tak w rozkroku bo ci wiosna wjedzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX