Wybory do europarlamentu. Owsiak komentuje frekwencję. "Połowa Polaków olała ten dzień"

Wybory do Parlamentu Europejskiego miały rekordową frekwencję, jednak to wciąż mniej niż 50 proc. Jerzy Owsiak w powyborczy poniedziałek w nagraniu mówił, że niegłosujący "powinni się wstydzić". - To coś po prostu niepojętego - mówił.

W wyborach do europarlamentu 2019 padła rekordowa frekwencja - 45,68 proc. To o ponad 20 punktów więcej niż poprzednio, kiedy w eurowyborach w Polsce głosowało tylko niespełna 24 proc. uprawnionych. Jednak szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak i tak gorzko ocenił frekwencję i skrytykował ponad połowę dorosłych Polaków, którzy nie zdecydowali się zagłosować. 

- Poniedziałki są bardzo różne, dzisiejszy poniedziałek dla niektórych radosny, dla niektórych dużo mniej - zaczął swoje nagranie Owsiak. Powiedział, że dzisiejszy dzień kojarzy mu się z poniedziałkiem sprzed 27 lat, po pierwszym finale WOŚP. - Rano było -17 stopni, wydawało się, że wszystko runie. Nie runęło. My mamy się bardzo dobrze. Więc, panowie i panie, trzeba wziąć na przetrzymanie  - mówił.

Trzeba wziąć się w garść, trzeba spróbować, aby główny problem mój było coraz mniej i mniej istotny. A tym głównym problemem jest to, że ponad połowa Polaków olała ten dzień. Nie poszła na wybory. Po prostu miała to gdzieś. Jest to nieprawdopodobne do przyjęcia w moim sercu, w mojej głowie 

- mówił Owsiak. - Jest to rzecz niebywała, że my, wolny naród, który samemu wybiera to, co mu najbardziej odpowiada, w większości, w ponad połowie swojej mocy, rezygnuje z tej możliwości. Wstyd, obciach, coś po prostu niepojętego - stwierdził. Powiedział, że niegłosujący w wyborach powinni się wstydzić. - Nie ma tu żadnej wymówki. "Nie ma na kogo głosować", 'nie chciałem', to siamto owanto. Właśnie od tych wyborów zależy, czy później to wieczne narzekanie będzie miało sens" - komentował. 

- Wybieramy my, nikt za nas. To były demokratyczne wybory. Prawdziwe, uczciwe i taka jest wola narodu. Niestety mniejszej połowy. Tak być nie powinno - mówił. W dalszej części wideo prezentował płyty związane z festiwalem Pol’and’Rock.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oficjalne wyniki

PKW poinformowała oficjalnie, że wybory do europarlamentu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z 45,38 proc. wszystkich głosów. Druga Koalicja Europejska zdobyła 38,47 proc. głosów. 

Do europarlamentu swoich eurodeputowanych wprowadzi jeszcze Wiosna Roberta Biedronia - 6,06 proc. Pod progiem znalazły się natomiast następujące formacje, które zarejestrowały listy we wszystkich trzynastu okręgach: Konfederacja (4,55 proc.), Kukiz'15 (3,69 proc.), Lewica Razem (1,24 proc.).

Więcej o:
Komentarze (275)
Jerzy Owsiak komentuje frekwencję na wyborach. "Połowa po prostu miała to gdzieś"
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 35 razy 25

  Przyznaję - nie rozumiem, jak można nie dbać o to, co jest obywatelskim obowiązkiem. Nie rozumiem podwójnie ludzi młodych: dlaczego zachowują się tak, jakby oddawali decyzję o urządzaniu świata tym, którzy z natury rzeczy niedługo już na nim pobędą.

 • s.z.1

  Oceniono 14 razy 12

  Tak się zastanawiam, że suweren zdaje sobie sprawę, że na dziś każdy Polak (od niemowlaka po najstarszych) żyjący w kraju płaci rocznie około 800 zł samych odsetek od długów, które zafundowali nam politycy wszelkiej maści. Niedługo (za 3-4 lata jak jeszcze wzrośnie inflacja i odsetki oraz sam dług) każdy Polak będzie płacił tych odsetek dobrze ponad 1000 zł rocznie.
  Ja tylko tak sobie, bez podtekstów politycznych.....

 • lesnojeziorska

  Oceniono 18 razy 12

  Połowa uprawnionych do głosowania nie głosuje od lat, też mi odkrycie. Ich prawo nie głosować, ale żałośnie to potem wygląda, jak im się potem coś nie podoba.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 20 razy 10

  Większa frekwencja mogłaby przysporzyć pół procenta PiSowi na przykład.
  No albo 0.6 koalicji.
  Panie Jurku, nie musi się Pan na wszystkim znać.
  Na socjologi i statystyce też.
  Przy frekwencji przekraczającej 20% we wszystkich okręgach nie ma mowy o przypadkowości.
  Inaczej wszelkie sondaże przeprowadzane na próbkach o liczności ok. 1000 byłyby kompletnie z du.py, a jednak nie są.
  Wszelkie badania przeprowadzone na całym świecie wskazują, że rozkład preferencji wyborczych jest taki sam dla tych, którzy głosują i tych którzy olewają.
  Ci drudzy po prostu zdają się na innych, nie mają dostatecznych motywacji, przekonania ...

 • agaton.tona

  Oceniono 9 razy 9

  Młodzi ludzie nie poszli do wyborów a przecież to ich przyszłość zależy przecież od ich wyniku. To potężna klęska edukacyjna !!! Winni? Rodzice , nauczyciele, wychowawcy , wykładowcy , profesorowie.
  Jak można olać wybory? W głowie się nie mieści. Rzeczywistość internetowa , ludzie ! - to nie jest realne życie! WSTYD!!!!!!!!!!!!!!

 • nanabun

  Oceniono 10 razy 8

  Jurek ma rację. Politycy się ekscytują że "rekordowa frekwencja". Adrian nawet to sobie poczytuje, że to jego zasługa, bo apelował. A to żałośnie niska frekwencja. Większości nie chciało się ruszyć dudy z domu więc wsparli zwycięzców. Ale tym samym odebrali sobie prawo do narzekania, do krytyki.

 • ireksz

  Oceniono 14 razy 8

  nie polowa, 70% mlodych olali ten dzien a poszly dziadki i babcie z mocherem i zrobily sowje dla wnukow, to jest 200%szkody

 • dobroslawa4

  Oceniono 9 razy 7

  Taka prawda .osoby które zignorowa£y wybory oddały głos dla zwycięscy. Ja głosowałam. Jest to jedyny raz kiedy moje zdanie ma jakiś wpływ na losy kraju. I teraz mam pełne prawo krytykować wygranych bądź ich zachwalać. Ci co pozostali w domu. Niech teraz gryzą trawę

 • oloros11

  Oceniono 6 razy 6

  niech pan pamieta z calym szacunkiem Panie Owsiak ze gdyby wybory mogly cos zmienic zaraz by ich zakazano
  ta frekwencja obecna jest i tak niezwykle wysoka bo w Polsce po raz pierwszy od dawna partia daje pieniadze ludziom - a w POlsce okolo 70 procent ludzi jest autetycznie biednych i zyje od 1 ego do 1 ego wiec kazdy ktory im daje 1000 zl jest Bogiem !!1 - ze to jest zle i skonczy sie fatalnie to ja i Pan wie - ale co to obchodzi biednego - i ten elektorat 6 milionowy mowi ze ma prawo !!!! zyc ]i drugie 6 milionow bedzie im z podatkow ktore paca wyoplacac pieniadze !!!
  nie da sie juz wrocic do czasow kiedy prawo glosu mieli tylko ci ktorzy placili podatki od jakiegos progu !!!1 po prstuy to jest niemozliwe
  ale Panie Jurku - ta polityka pisu wlasbie sie konczy - oni juz rozdali wszystko co mogli - teraz jesienia nie maja juz programu nastepnego np 2000 plus co moga?
  teraz juz tylko rozwiazania negatywne - trzeba znalezs jakiegos Zyda - i rzucic go ludowi powioedziec TO JEst Twoj Wrog - swietnie opisuje to Umberto Eco - czyli jestsmy za chwike w stanie wojny domowej - komuna wroci tym razem z twarza czarna - taki Salazar lub Franco - totalne panstwo katolickie - czyli tragedia - juz wkrptce - inaczej straca wladze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX