Dominik Tarczyński z PiS został europosłem nr 52. Teraz musi czekać na brexit

Niedzielny wynik wyborczy to dla Dominika Tarczyńskiego umiarkowanie dobra wiadomość. Polityk PiS uzyskał 52. "dodatkowy mandat", co oznacza, że wjedzie do Parlamentu Europejskiego dopiero wówczas, gdy Wielka Brytania formalnie opuści Unię Europejską.

Zapowiadane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej doprowadziło do niecodziennej sytuacji. W niedzielę, tak jak w pozostałych krajach UE, nad Tamizą odbyły się eurowybory. Jednak po formalnym nastąpieniu brexitu brytyjscy politycy opuszczą Parlament Europejski.

O krok od wyborczego sukcesu

W związku z tym w krajach członkowskich UE wybrano "dodatkowych" europosłów, którzy zajmą miejsce europarlamentarzystów z Wielkiej Brytanii. Komitetem wyborczym, któremu przypadnie "dodatkowy" 52. mandat jest Prawo i Sprawiedliwości. Mandat ten - po brexicie - uzyska Dominik Tarczyński, który był najbliższej wejścia do Europarlamentu spośród kandydatów PiS, którym nie udało się odnieść wyborczego sukcesu.

Tarczyński startował w okręgu wyborczym nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie). Uzyskał 41 912 tys. głosów, plasując się tym samym na czwartym miejscu za Beatą Szydło (525 811 głosów - rekordowy wynik w tych wyborach), Patrykiem Jakim (258 366 głosów) i Ryszardem Legutką (65 710 głosów).

Nie jest jasne czy Tarczyński dostanie pieniądze

Tarczyński będzie teraz czekał na to, aż Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Do tego momentu pozostanie posłem PiS w polskim Sejmie.

Pełniący obowiązki szefa PKW był pytany o to, czy poseł Dominik Tarczyński będzie otrzymywał dietę do czasu objęcia mandatu posła w Parlamencie Europejskim.

- Parlament Europejski trochę ręce umywa, to ustawodawstwo unijne jest niejasne. Naszym zdaniem to musi być rozstrzygnięcie w Brukseli. To, co Polska mogła zrobić odnośnie statusu takiej osoby, to zrobiła w ustawie. To nie jest tylko problem Polski - skomentował przedstawiciel PKW.

Więcej o:
Komentarze (103)
Dominik Tarczyński z PiS został europosłem nr 52. Teraz musi czekać na Brexit
Zaloguj się
 • mondrian4

  Oceniono 44 razy 38

  Co trzeba mieć w głowie aby na to cos głosować i co żeby coś takiego w swiat posyłać jako reprezentanta 38mln narodu?

 • lisamonika

  Oceniono 28 razy 24

  Buc i cham.

 • dziadzio

  Oceniono 22 razy 20

  jak patrzę na wyniki głosowania, to przestaje mnie dziwić, że Polska tak długo była pod zaborami.

 • lisamonika

  Oceniono 18 razy 18

  A wrogowie Polski ciesza sie zapewne ze Polacy nadal sa ciemniakami.

 • eclipse97

  Oceniono 15 razy 15

  Ludzie, powiedzcie mi jak nazwac tych, co glosowali na TARCZYNSKIEGO !!!!!!!!!!!.
  Na tego chama glosowali chyba tylko w wiezieniach. 47 tys glosow niewiarygodne.

 • rlnd

  Oceniono 15 razy 15

  No to Polska zyska niesamowicie. Zamiast UK będzie Tarczyński.

 • Konto Fikcja

  Oceniono 12 razy 12

  Mam nadzieję że Anglicy nie opuszczą unii bo jaki skończony debel nie powinien reprezentować Polski w tak ważnym miejscu. Ci do wyborów to nasuwa się pytanie jak trzeba mieć nasrane we łbie by głosować na to coś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX