Wybory do europarlamentu 2019. Kto nie dostał się do PE? Wśród przegranych Sellin, Lichocka czy Wałęsa

Lichocka, Cymański, Gasiuk-Pihowicz, Rosati, Sellin, Radziwiłł, Mucha, Boni - lista przegranych w wyborach do PE jest długa. Wielu z kandydatów nie pomagały dobre miejsca na listach, no i nie mieli tyle szczęścia co poseł PiS Dominik Tarczyński - ostatni, 52. europoseł w "zawieszeniu".

Wybory do europarlamentu można uznać za zakończone - PKW w poniedziałek podała oficjalne wyniki wyborów, ogłosiła też listę 52 szczęśliwców, którzy polecą do Brukseli objąć mandat europosła.

Z małym wyjątkiem - na razie do Belgii poleci 51 eurodeputowanych, a jeden musi poczekać na brexit. Dopiero po brexicie mandat obejmie Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości.

Wielu kandydatów, o głośnych nazwiskach, nie miało jednak szczęścia obecnego posła Tarczyńskiego.

Wybory do europarlamentu 2019. Którzy kandydaci nie dostali się do PE?

Na początek: sposób wyboru europosłów sprawił, że ogólnopolski wynik na poziomie 6 proc. w wydaniu Wiosny daje partii Roberta Biedronia zaledwie trzy mandaty do PE. Wiośnie nie pomogły takie postaci jak np. była wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Joanna Scheuring-Wielgus czy Krzysztof Śmiszek.

O wiele dłuższa lista osób z Koalicji Europejskiej, które jeszcze przed wyborami można było obstawiać jako przyszłych europosłów. Mandatu nie udało się uzyskać: Jarosławowi Wałęsie, Krzysztofowi Brejzie, Kamili Gasiuk-Pihowicz, Michałowi Boniemu, Joannie Musze czy Dariuszowi Rosatiemu.

Zjednoczone listy nie pomogły też Januszowi Zemkemu z SLD, który będzie musiał złożyć mandat europosła.

Wybory do europarlamentu 2019. Kandydaci PiS, którzy nie wejdą do PE

Obronną ręką - ponieważ po sondażach exit i late poll o tym spekulowano - z wyborów do PE wyszedł Ryszard Czarnecki z PiS, ostatecznie dostając się do europarlamentu. Do Brukseli nie poleci za to szereg jego partyjnych kolegów.

Drugie miejsce na liście PiS w okręgu 5 nie pomogło wicemarszałkini Senatu Marii Koc, podobnie z miejscem 10. w okręgu 12 dla Mirosławy Stachowiak-Różeckiej (kandydatce PiS na prezydent Wrocławia w wyborach samorządowych).

Do Parlamentu Europejskiego z list PiS nie dostali się też wiceminister kultury Jarosław Sellin, posłanka Iwona Arent, były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, europoseł Czesław Hoc, a także poseł Tadeusz Cymański.

Więcej o:
Komentarze (225)
Wybory do europarlamentu 2019. Kto nie dostał się do Parlamentu Europejskiego? Lista kandydatów
Zaloguj się
 • alexcomp

  Oceniono 90 razy 74

  No i chrum im w drum. Najbardziej dziwi mnie wybór takich osobistości jak Kruk w Lubelskim czy Jaki w Małopolskim. No i nasz kochana minister od reedukacji. ze też w Polsce są takie tabuny idiotów !!!!!

 • czarnyminio

  Oceniono 88 razy 66

  Jarosław Wałęsa był chwalony za prace w Europarlamencie, b,aktywny, wykształcony ,posługuje się swobodnie angielskim. I on nie przechodzi a taka Kępa ...

 • elenem

  Oceniono 90 razy 62

  Wybrane do PE osoby świadczą o poziomie mentalnym i marnej inteligencji społeczeństwa polskiego. Widać Polactwo kocha CHAMSTWO, PROSTACTWO i BUTĘ w wykonaniu PIS i Tarczyńskiego. Szydło to ukoronowanie polskiej ciemnoty narodowej.

 • ps11111ps

  Oceniono 76 razy 52

  Patrząc na mentalność przeciętnego wyborcy PiS zaczynam wierzyć, że za PRL byliśmy z każdej strony otoczeni przez ogromną ilość TW.

  Dziś PiS przekupuje swoich wyborców 500+, 13stkami, 300+ i innymi srebrnikami. I 45% społeczeństwa idzie za nimi jak piesek na smyczy za swoim panem. Gdy w prywatnej rozmowie oznajmiłem, że nie będę głosować na PiS to prawie mnie zlinczowali, argumentując, że PiS jest super, bo daje pieniądze.

  Za komuny SB też płaciło swoim współpracownikom za składane raporty. Rozumiem, że wyborcy PiS również wtedy masowo i ochoczo donosili no bo dobre SB płaciło.

  Wyborcy PiS z Kościołem Katolickim na czele mają mentalność Judasza, który za srebrniki zaprzeda duszę diabłu.

 • faustxyz

  Oceniono 56 razy 42

  Kandydaci z pisuaru zarówno ci się dostali i owi co na szczęście się nie dostali - wszystko mówią o żałosnym stanie umysłowym i marnej kondycji psychicznej większości Polaków. Nie obchodzi ich, że jednoosobowo rządzi krajem zakompleksiony starzec z licznymi deficytami, że zarządza poprzez ludzi miernych lub cynicznych, ale pazernych - innych nie ma na stanie. Nie obchodzi, tych rzekomych Polaków, a tak naprawdę Wolaków totalna dewastacja ojczystej przyrody, zrycie beretów na brunatno w szkołach, sprowadzanie ruskiego węgla-truja, przez którego suweren się licznie przekręca, ale co tam przecież świadomość ekologiczna pisiaków jest na poziomie putinowskich Rosjan - ekolog to zdrajca, gorszy sort. Nie obchodzi ich sranie pomnikami współodpowiedzialnego za Smoleńsk, ani cwany bankster, oligarcha z ojcem złodziejem i fanem Putina. Naród pozbawiony dumy narodowej i godności osobistej, tak wstaliście z kolan tylko po to aby pociumkać w dudę Kaczenkę.

 • azibii

  Oceniono 44 razy 32

  Po wyborach widać wyrażnie, że tzw. "polaczki" - pis-proletariat to kościelny-socjal... oni bez ksiyndza, popa czy I-szego sekretorza sami nie są w stanie egzystować...
  Sojusz KK zwłaszcza rydza z "dojna-zmianą" yaloslafa u boku z byłymi PZPR-owskimi kacykami przynosi obu stronom ogromne profity... KK ma rzekę kasiorki płynącej od państwa, a pis-"dojna-zmiana" całe tabuny nawiedzonych skrajnie narodowych 'NAZIOLI, KIBOLI, Katoli"...

 • heleonore

  Oceniono 40 razy 30

  Kandydaci, którzy dostali mandat są tacy jak ich wyborcy. Dlatego mandat dostanie Kempa, a nie Jarosław Wałęsa.

 • kataryniarski

  Oceniono 39 razy 29

  Uuuuu, się Tadziu Cymański będzie musiał za robotę dla odmiany wziąć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX