Konfederacja pokazała sondaż w czasie ciszy wyborczej. Jest zawiadomienie. Policja i PKW nie wiedzą, co robić

W sobotę popołudniu Konfederacja na swoim Instagramie zamieściła grafikę z wynikami sondażu, który dawał ugrupowaniu ponad 7 proc. poparcia w wyborach do europarlamentu. Badanie został zamieszczone w samym środku ciszy wyborczej. Sprawa została zgłoszona stołecznej policji. Pytana o to KSP odsyła do Państwowej Komisji Wyborczej, z kolei PKW tłumaczy, że to kompetencje policji.

"Konfederacja wskakuje na 3. miejsce" - z takim podpisem na Instagramie Konfederacji pojawiła się grafika z sondażem, według którego ugrupowanie zrzeszające m.in. Janusza Korwin-Mikkego, Grzegorza Brauna i Kaję Godek ma 7,2 proc. poparcia w wyborach do europarlamentu. Badanie zostało opublikowane w piątek przez Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie "Newsweeka" i Radia Zet. Post został zamieszczony w sobotę po południu, gdy trwała cisza wyborcza. Sama ilustracja zniknęła, ale zachował się zrzut ekranu, który zrobiła nasza dziennikarka. 

Wybory do europarlamentu 2019. Konfederacja opublikowała sondaż w trakcie ciszy wyborczejWybory do europarlamentu 2019. Konfederacja opublikowała sondaż w trakcie ciszy wyborczej Gazeta.pl

Wybory do europarlamentu. Konfederacja opublikowała sondaż w trakcie ciszy wyborczej

Grafika pojawiła się w trakcie trwającej od północy w piątek ciszy wyborczej. W Kodeksie wyborczym sprawa jest postawiona jasno. Art. 498 stanowi: "Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą - podlega karze grzywny". Natomiast art. 500: "Kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów, lub wyniki sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania - podlega grzywnie od 500 000 do 1 000 000 złotych".

- W tej sprawie trzeba się zgłosić do Państwowej Komisji Wyborczej - powiedziano nam w sekcji prasowej stołecznej policji. 

Po informację zwróciliśmy się więc do PKW. W biurze prasowym komisji usłyszeliśmy: - Państwowa Komisja Wyborcza nie jest od rozstrzygania tego typu kwestii. Tłumaczymy to co roku. Naruszenie ciszy wyborczej podlega pod przepisy karne, a PKW nie jest organem procesowym.

KSP jednak po naszym kolejnym telefonie zdania nie zmieniła i nie przekazano nam informacji. - W kwestiach dotyczących złamania ciszy wyborczej wypowiada się Państwowa Komisja Wyborcza - przekazano nam. Gazeta.pl dysponuje mailem z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, wysłanym do stołecznej policji.

Więcej o:
Komentarze (79)
Wybory do europarlamentu. Konfederacja w trakcie ciszy wyborczej opublikowała sondaż
Zaloguj się
 • aleksandrat

  Oceniono 42 razy 40

  A Prezes też złamał ciszę wychodząc 3 minuty przed 21 i gadał o tym jak to wygrali!!!!!

 • dzielanski

  Oceniono 30 razy 30

  Jak to "co zrobić"?
  Wg jednego z leaderów Konfederacji za kradzież należy uciachać rękę, która ukradła.
  Więc za złamanie ciszy wyborczej łamanie kołem tych. którzy złamali ciszę.
  Proste? Proste.

 • hubag

  Oceniono 31 razy 29

  No właśnie o to chodzi, nikt się nie poczuwa do odpowiedzialności, dlatego taki syf. Państwo teoretyczne.

 • bart5554b

  Oceniono 33 razy 29

  Nie wiedzą, co zrobić? Podpowiadam:
  1) Dziennikarz Wyborczej, który wszedł w posiadanie informacji o złamaniu prawa powinien poinformować prokuraturę
  2) Prokuratura bada sprawę i kieruje ją do sądu
  3) Sąd bada sprawę i wydaje wyrok, czyli zasądza min. 500 000 zł kary.
  End.

 • cozano

  Oceniono 24 razy 20

  Konfederacja Freak Show była bardzo aktywna internetowo. Można było nawet zobaczyć zmanipilowane przez nich sondaże (np. na interii), gdzie siągali 17%. Skończyła natomiast jako zmiotki z prawej sceny politycznej, czyli na śmieciach.
  Niepokoję się o Józka z Bieszczad, który we Freak Schow nadzieję dla Polski, coś go nie widać.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 24 razy 20

  Policja niezmiennie siorbie late. Wstają z dup tylko gdy idą po cukier.

 • lalamido76

  Oceniono 22 razy 16

  I co? I faszysci nie weszli? Przynajmniej tyle dobrego z tych wyborow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX