Wybory do europarlamentu 2019. W Parlamencie Europejskim największe frakcje dużo tracą

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak wynika ze wstępnych wyników i sondaży, największe frakcje w Parlamencie Europejskim tracą na rzecz mniejszych partii. Największe spadki zanotują najprawdopodobniej m.in. Europejska Partia Ludowa i Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów.

Znany jest już prawdopodobny podział mandatów w Parlamencie Europejskim. Widać w nim, że największe spadki w liczbie deputowanych będą dotyczyć największych frakcji. 

Wybory do europarlamentu 2019. Najwięcej traci Europejska Partia Ludowa

Jak wynika ze wstępnego podziału mandatów przygotowanego przez pracowników Unii Europejskiej, podczas tegorocznych wyborów do europarlamentu najwięcej miejsc straci Europejska Partia Ludowa (EPP). Choć nadal będzie najsilniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim ze 165 deputowanymi, to straci 56 mandatów. 13 miejsc przypada należącej do niej partii Fidesz, jednak jej dalsza przynależność do EPP nie jest pewna.

Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) otrzyma 145 mandatów, co stanowi o 46 deputowanych mniej niż do tej pory. W tym momencie do frakcji należy również Partia Socjaldemokratyczna Rumunii ze zdobytymi 8 mandatami, jednak jej przynależność, podobnie jak partii Fidesz, nie jest przesądzona.

Prawdopodobnie największym przegranym będzie frakcja Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), która do tej pory miała w Parlamencie Europejskim 48 mandatów. Tym razem najprawdopodobniej nie dostanie żadnego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Duży wzrost dla Zielonych

Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), do której należy m.in. Emmanuel Macron, otrzyma najprawdopodobniej 114 miejsca w Parlamencie Europejskim, co stanowi o 47 więcej niż otrzymało w 2014 roku. 

Bardzo dobry wynik zanotuje również frakcja Zielonych (Greens/EFA), która otrzyma 71 mandatów, czyli o 21 więcej niż ostatnim razem. Nie będzie wśród nich jednak żadnego przedstawiciela Polski. 

Aż 74 mandaty przypadną prawicowej Europie Narodów i Wolności (ENF). 13 trafi dla frakcji "NI", która zrzesza m.in. komunistów. Tam również znajdzie się deputowany z ramienia Konfederacji Korwin Liroy Braun Narodowcy. Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) otrzymają 42 mandaty, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) - 63 mandaty, a niezrzeszeni - łącznie - 43 mandaty.

Więcej o:
Komentarze (44)
Wybory do europarlamentu 2019. W Parlamencie Europejskim największe frakcje dużo tracą
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 58 razy 36

  NAJWIĘCEJ to traci Polska - bo ciemna masa posłała do Brukseli antyunijny i antypolski motłoch, służący pedofilom i Putinowi.

 • jakub13579

  Oceniono 33 razy 23

  Polska wysłała do PE kwiat kaczyzmu - nazizmu. Teraz pokażemy całej Europie kim jesteśmy na prawdę. Miło jest pochwalić się przed innymi.

 • adam1967r

  Oceniono 17 razy 13

  Berlin 1938. Do kleski jeszcze troche

 • vincent33

  Oceniono 17 razy 13

  w sumie OK
  zieloni i Alde są bardziej wiarygodni ni ż słodkopierdząca chadecja

 • skaut78

  Oceniono 13 razy 11

  Trudno nie wygrać jak tyle miliardów, kaczysyn sypnął z naszych pieniędzy w kampanii wyborczej. Rajmund co żeś narobił!!

 • wkoz1

  Oceniono 9 razy 5

  to gdzei pryzygarna teępa broche i tepa kepe? do kuchni i szorowania garów?

 • olal.bana.gw

  Oceniono 21 razy 5

  Grzes zapowiedzial ze wygra z kaczynskim. Czekam na honorowa rezygnacje Grzesia i VKolumny katolickiej w PO. Slupki skocza i wyborcy zaglosuja na PO. Grzesiu pokaz klase.

 • gazkom

  Oceniono 10 razy 4

  "13 trafi dla frakcji "NI", która zrzesza m.in. komunistów. Tam również znajdzie się deputowany z ramienia Konfederacji Korwin Liroy Braun Narodowcy."
  Czy ja dobrze rozumiem, że Korwin i komuniści są w tej samej frakcji? Czy raczej jest tu jakiś błąd?
  P.S. Dziw, że partie zbrodnicze (komunizm) są legalne w Europie :(

 • marko.s

  Oceniono 3 razy 3

  No to wyślemy do Brukseli "światłych" przedstawicieli PISu którzy tworząc frakcję konserwatystów z 57 głosami będą mieli status wiecznych przegranych ( chodziarz "sytych" na brukselskim wikcie).
  Zapewne Fidesz do nich nie dołączy bo nie wychodzi się z frakcji która będzie kierować UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX