PiS wygrało, ale "wystrzelało się" z obietnic. "Wypłacali te emerytury prawie w czasie głosowania"

Politolog Paweł Kowal ocenił w Gazeta.pl, że zwycięstwo PiS w wyborach do PE nie jest wcale tak okazałe, jak się wydaje. - Ten wynik jest dla nich dobry, ale z niego wynika, że mają same kłopoty. Oni już wypłacali te emerytury prawie w czasie głosowania - mówił, wskazując, że PiS obiecało wiele, a i tak nie odniosło efektownego zwycięstwa.

Podczas wieczoru wyborczego w Gazeta.pl politolodzy dr Karolina Wigura i dr Paweł Kowal komentowali wyniki exit poll na wybory do europarlamentu 2019. Według sondażu IPSOS dla TVN wygrało PiS z wynikiem 42,4 proc. głosów. Koalicja Europejska notuje natomiast 39,1 proc. Ponad progiem są też: Wiosna (6,6 proc.) i Konfederacja (6,1 proc.).

Kowal o wyniku PiS w wyborach do europarlamentu: Mają same kłopoty

Dr Paweł Kowal, w przeszłości polityk PiS, trochę studził nastroje wokół obwieszczania zwycięstwa PiS. - Narracja rządowa będzie taka, że wygrało PiS, że to wielkie zwycięstwo. Ale my nie jesteśmy od tego, aby powtarzać te narrację - powiedział. Dodał, że PiS zrobiło już wszystko w zakresie obietnic i transferów socjalnych, by wygrać wybory, a i tak nie uzyskało miażdżącego wyniku.

PiS byłoby zachwycone gdyby miało 46 proc., to by znaczyło, że jesienią tworzą rząd. Ten wynik jest dla nich dobry, ale z niego wynika, że mają same kłopoty. Oni już wypłacali te emerytury prawie w czasie głosowania. Już myślałem, że oni te emerytury będę wypłacać w lokalach wyborczych. Nic więcej nie można było zrobić, a i tak się nie udało

- mówił Kowal.

Ocenił, że w wyborach parlamentarnych wygrać może Grzegorz Schetyna. - Grzegorz Schetyna, z tego wynika, że może być jesienią premierem, jeżeli utrzyma koalicję - Kowal.

Z kolei dr Wigura podkreślała "premię" jaką otrzymują w wyborach koalicje, takie jak KE czy Konfederacja. - Jest premia za zjednoczenie, ale są też koszty. Trudno jest stworzyć listy, które odpowiadają wszystkim wyborcom - powiedziała.

Więcej o:
Komentarze (367)
Wybory do europarlamentu 2019. Wieczór wyborczy w Gazeta.pl. Paweł Kowal o wyniku PiS: Mają same kłopoty
Zaloguj się
 • rgfm

  Oceniono 116 razy 102

  To jest miliardowa porażka pisu. Rachunek zapłacą oczywiście ciężko pracujący lewacy podatkami na pisowskich nieudaczników, roszczeniowców i pedofilskich baranów

 • tomtg123

  Oceniono 98 razy 72

  Krótko - wygląda na to że przestępcy z PiSu tym razem minimalnie wygrali, ale to na szczęście nie jest ostatnia ani najważniejsza bitwa. Ta będzie jesienią.
  Gratulować im nie zamierzam, bo miejsce Jarosława Kaczyńskiego jest w więzieniu za przestępstwa finansowe, takim ludziom się nie gratuluje tylko się im wymierza prawo i sprawiedliwość. Takim jak Kaczyński nie podaje się ręki.

  O innych: Schetyna i cała reszta z KE niech się weźmie jeszcze bardziej do roboty. Program, że PiS to przestępcy to (choć jest zdanie prawdziwe) - jak widać - za mało.

  Biedroń - drugi Zandberg. Gratulacje w imieniu Jarosława Kaczyńskiego, bez niego nie byłoby zwycięstwa PiSu. Tak, panie Robercie jest pan trzecią siłą w Polsce. I ma pan 6%. Tyle co Konfederacja, która też jest trzecią siłą, dokładnie tak samo jak pan.
  I co ma pan zamiar zrobić jako trzecia siła? Zabierać głos w mediach i protestować, jak pana będą przegłosowywać - tyle pan może. Tak jak Zandberg. I co więcej - to się już raczej nie zmieni. Nawet jak pan się teraz przyłączy do KE, to obawiam się, że bardziej ją pan osłabi, niż wzmocni w kontekście nadchodzących wyborów jesiennych.
  Lewica dała Kaczyńskiemu w prezencie kolejne wybory. Bardzo ładny prezent.

  Konfederacja - tak się rodzi polski faszyzm.

  Tyle.

 • zygmund

  Oceniono 57 razy 51

  Ale mają jeszcze asa w rękawie. Flacha 100+ dla najbardziej potrzebujących Polaków zostanie wypłacona w piątek przed wyborami parlamentarnymi.

 • farcry3

  Oceniono 45 razy 43

  Niestety, nie jestem optymistą. Lud Pracujący Miast i WSI ma mentalność chłopsko-pańszczyżnianą. Paradoksalnie afera pedofilska KK zmobilizowała elektorat propisowski bp ": kto podnosi rękę na KK ten....etc. etc. "

 • mama_zajeta

  Oceniono 43 razy 41

  Spokojnie. Tez myslalam po 500 plus ze sie wystrzelali. Przyszla 5 plus. Za chwile bedzie 10. Nas ogranicza rozum. ich nie. Prawda jest taka, ze jezeli dziennikarze jeszcze wolnych mediow nie znajda wiekszych hakow niz 2 wieze, film
  Sekielskiego, miliony morawieckiego to po nas .,,

 • punter

  Oceniono 37 razy 37

  Pan Kowal chyba zapomina, że każde pieniądze - tym bardziej nie swoje - są warte 4-letniego immunitetu.

  Jeżeli pierwsza kadencja PiS+Duda nie była normalna to w drugiej puszczą im wszystkie hamulce. Bóg wie komu jeszcze pozabierają emerytury i co ukradną (przepraszam - zrepolonizują). To może być 8 przełomowych lat dla Polski, które wytworzą oligarchię nie gorszą od putinowskiej.
  I ktoś to chyba już powiedział - po dwóch wygranych PiS z rzędu kolejne wybory nie będą potrzebne. W Rosji to sprawdza się od przeszło 20 lat.

 • dan_on

  Oceniono 40 razy 34

  państwo jest tak bogate jak jego obywatele. intelektualnie...

 • acide94

  Oceniono 30 razy 28

  Jarek! Naród czeka na program Flacha+ - talon 100 zł na wódkę (marka do wyboru) plus kiełbasa krakowska sucha na zagrychę w sobotę przed wyborami parlamentarnymi, z krzyzem świebodzińskim i polską flagą żeby ludzie się nie pomylili i zawsze wiedzieli że.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX