Morawiecki: Zbiornik Bieżanów wybudowany w pełni ze środków krajowych. "Znowu Pan kłamie"

Mateusz Morawiecki poinformował, że zbiornik retencyjny Bieżanów został wybudowany w pełni z środków krajowych i ochronił mieszkańców krakowskiej dzielnicy przed podtopieniami. Jednak żadna z tych informacji nie jest prawdziwa.

Południowa Polska zmaga się z podtopieniami. W najgorszej sytuacji są województwa małopolskie i podkarpackie, a także śląskie i świętokrzyskie. Tam obowiązuje 3. stopień zagrożenia powodziowego. Na miejsce udali się członkowie rządu, m.in. Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Zbiornik zbudowany w pełni ze środków krajowych

To właśnie premier na Twitterze podzielił się sukcesem, jakim jest budowa zbiornika retencyjnego Bieżanów na rzece Serafa. "Dzięki zbiornikowi retencyjnemu Bieżanów na rzece Serafa mieszkańcy Starego Bieżanowa w Krakowie mogą czuć się bezpieczniej. Zbiornik (...) szczególnie w tym roku uchronił tereny, które wcześniej były wielokrotnie zalewane" - napisał.

Zaznaczył również, że zbiornik Bieżanów został "wybudowany w pełni ze środków krajowych".

Były Marszałek Małopolski: Panie Premierze, znowu Pan kłamie

Szybko jednak wytknięto Morawieckiemu kłamstwo. Uwagę na to zwrócił m.in. poseł Marek Sowa, były Marszałek Małopolski. "Panie Premierze, znowu Pan kłamie. Zbiornik w Bieżanowie wybudowany został w latach 14-15 przez samorząd małopolski, kiedy rządziła koalicja PO-PSL. Koszt inwestycji to 14 mln zł, w tym 11 z funduszy europejskich. Rząd PiS wstrzymał po 2016 roku dalsze inwestycje" - napisał.

Podobnie zareagowali inny obserwujący Twittera Mateusza Morawieckiego. We wpisach pojawiły się również zdjęcia, na których widać tablicę mówiącą o współfinansowaniu projektu przez Unię Europejską.

Faktycznie, jak wynika z informacji dostępnych na stronie internetowej Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie, w znacznej części budowa zbiornika została sfinansowana z środków unijnych. Pisały o tym lokalne media, m.in. "Gazeta Wyborcza".

Kolejny błąd premiera. Woda zalała Stary Bieżanów

Okazuje się jednak, że zbiornik Bieżanów nie tylko nie został wybudowany w pełni z środków krajowych, ale też nie ochronił dzielnicy Stary Bieżanów przed zalaniem. Jak podaje Onet.pl, rzeka Serafa wystąpiła z wałów, a domy i podwórka mieszkańców zalewane są przez wodę. Na miejscu trwa akcja służb. Zorganizowano również worki z piaskiem, które pomogą ochronić posesje krakowian. 

Więcej o:
Komentarze (252)
Morawiecki: Zbiornik Bieżanów wybudowany w pełni ze środków krajowych. "Znowu Pan kłamie"
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 90 razy 88

  Przecież ten człowiek nigdy prawdy nie mówi!
  Więc o co ten zgiełk?!
  A czego spodziewaliście się po Pisie?

 • man13

  Oceniono 79 razy 75

  Do sądu w trybie wyborczym!!!! Niech odszczeka w piątek wieczorem !!!’n

 • maaac

  Oceniono 63 razy 61

  Faktycznie newsem będzie jak Matłusz nie skłamie albo będzie w czymś uczciwym. Ot np wyglądało ze zapunktuje adoptowaniem dzieci... a tu wyszło ze robił z nimi ustawkę w prasie.

  A jak tam pozew przeciwko GW. Złożony? Czy jak zwykle?

 • urian

  Oceniono 69 razy 61

  W mojej opinii kłamstwa Morawieckiego biorą się z choroby psychicznej. On nie kontroluje tego co mówi, a urojenia bierze za rzeczywistość. Nie wiem jak się taka choroba nazywa, schizofrenia czy paranoja ale prawdopodobnie jest chory. Gdyby wcześniej poddał się badaniom lekarskim to sąd by go nie skazał za kłamstwa.

 • stef0909

  Oceniono 50 razy 46

  Kiedy ten gość dostanie kopa?????

 • ateista.radziecka

  Oceniono 38 razy 36

  Mateusz Morawiecki (rocznik 1968) twierdzi, że chodził do gimnazjum.

  Gimnazja w Polsce utworzono w 1999 roku.

  Jeżeli Twoje dziecko jest opóźnione w rozwoju, nie przejmuj się!

  Być może to przyszły premier RP:)

 • 6drabin

  Oceniono 39 razy 35

  Jakoś tak jest, że pan Mateusz ma przedziwną zdolność mijania się z prawdą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX