Ruszają wybory do europarlamentu. Dziś głosują pierwsze kraje

W czwartek rozpoczynają się wybory do Parlamentu Europejskiego, które potrwają do niedzieli. Jako pierwsi do urn pójdą mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Holandii. Wybory do europarlamentu w większości krajów, w tym w Polsce, zostaną przeprowadzone w niedzielę.

Wybory do europarlamentu potrwają cztery dni. Wyniki z państw, które jako pierwsze zorganizowały głosowanie, nie będą mogły być publikowane. Zostaną ogłoszone dopiero w niedzielę po 23.00, czyli po zakończeniu wyborów we wszystkich unijnych krajach. Najpóźniej lokale wyborcze zostaną zamknięte we Włoszech.

Wybory do europarlamentu 2019. Kiedy wyniki?

Parlament Europejski będzie natomiast otrzymywał dane sondażowe, zebrane w dniu wyborów i pierwsze informacje na ten temat przekaże po 18.00 w niedzielę. Kilka godzin później zostanie podany pierwszy prognozowany skład nowego europarlamentu.

Frekwencja w wyborach do europarlamentu spadała z każdą kadencją od 1979 roku, czyli od czasu pierwszych bezpośrednich wyborów. 5 lat temu do urn poszło 43 procent obywateli Unii. Tegoroczny spot apelujący o udział w głosowaniu bije rekordy popularności. Obejrzało go już ponad 130 milionów osób. "Dziś przychodzę na świat. Wybierz Europę, w której będę dorastać" - mówi dziecko, które jest narratorem filmu przedstawiającego kilkanaście kobiet przygotowujących się do porodu. Rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch powiedział Polskiemu Radiu, że tym razem zdecydowano, by zachęcać do głosowania w sposób emocjonalny, a nie racjonalny. - Chcieliśmy, by spot trafił bardziej do serca niż do rozumu - dodał.

"Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.

Więcej o:
Komentarze (6)
Ruszają wybory do europarlamentu. Dziś głosują Holandia i Wielka Brytania
Zaloguj się
 • 1moja

  Oceniono 8 razy 6

  Jak nie chcesz stac na kazdej granicy jak zebrak i sie prosic aby ciebie wpuscili, jak nie chcesz chodzic w pasiakach w raju IV kaczystowskiej Rzeszy Katonaziolskiej to idz na wybory!
  Nadzsedl czas na rozwalenie HEGEMONI KACZYNSKIEGO i kosciolka!
  =====
  Te wybory sa tez plebiscytem czy chcesz nadal byc chlopem panszczyznianym i PRZYMUSOWO utrzymywal kosciolek i ich przenajswietsze pedofilstwa biskupie czy nie.
  =========
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • gj61

  Oceniono 10 razy 4

  Powinniście pójść, piszę do Rodaków w Polsce, i oddać głos. Nie napiszę na kogo, bo to Wasza indywidualna, osobista sprawa. Wybierzcie kandydatów MĄDRYCH których, w Europie będą słuchać, nie uciekinierów, niedojdy które, nie sprawdziły się w kraju. Jeżeli oni przejdą, nie dziwcie się że, z Polską nikt nie będzie się liczyć. Obudźcie się!

 • waw-el

  Oceniono 3 razy 1

  Czy pijany Karki zostal rozlicziny z pobytu na Cyprze.. Nie.. Czy Czy Czarnecki i trzech kumpli zostali rozliczeni z wycieczki na Maldivy.. Nie. .. To ja w tym cyrku nie uczestnicze.. Dziekuje.

 • waw-el

  Oceniono 3 razy 1

  A ja sie tam nie wybieram, bo nie widze kandydatow. Ci co sa to starzy koryciarze. Szkoda czasu i fatygi.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 4 razy -2

  Ja zaglosuje na Nathalie Loiseau.

 • ssierota

  Oceniono 7 razy -5

  Ciekawe jak tam partia pana Timmermansa, kandydata na szefa Komisji Europejskiej :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX