TVP odwołała zaproszenie dla Bartoszewskiego. "Adamczyk nie chce przepraszać za szkalowanie mojego ojca"

Władysław F. Bartoszewski poinformował, że TVP odwołała zaproszenie go do programu. Zdaniem kandydata KE w wyborach do Europarlamentu spotkania z nim unika prezenter Michał Adamczyk, który w 2017 roku na Twitterze rozpowszechniał teorie spiskowe na temat ojca Bartoszewskiego.

"Kochani, TVP właśnie odwołała zaproszenie do programu... kolejny raz... Pan Michał Adamczyk wyraźnie unika spotkania ze mną.. może nie chce przepraszać za tweeta sprzed dwóch lat w którym szkalował mojego ojca..." - poinformował na Twitterze Władysław Teofil Bartoszewski, który zaledwie godzinę wcześniej zapraszał do oglądania "Gościa Wiadomości" o 19:57. 

Teorie spiskowe prezentera "Wiadomości"

Chodzi o wpisy prowadzącego "Wiadomości" z listopada 2017 roku. Adamczyk rozpowszechniał na Twitterze teorie spiskowe o rzekomych przyczynach zwolnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz oraz jego stosunku wobec Witolda Pileckiego. Z niedowierzaniem pisał o "zwolnieniu Bartoszewskiego za zły stan zdrowia" i "przypadkowym zablokowaniu pośmiertnemu przyznania Orderu Orła Białego rotmistrzowi Pileckiemu".

Muzeum Auschwitz wyjaśniało, że przypadek zwolnienia Bartoszewskiego nie był ani tajemniczy, ani aż tak rzadki, jak chcieliby tego zwolennicy teorii spiskowych. Przytoczono też tekst, który jasno dowodzi, że sprawa orderu dla Pileckiego po pierwsze dotyczyła kwestii nadawania tego odznaczenia pośmiertnie w ogóle, a po drugie - decyzję o jego nienadaniu kapituła orderu podjęła zanim Bartoszewski stał się jej członkiem.

Te wyjaśnienia wcale nie przekonały prezentera "Wiadomości". Pisał o "tłumaczeniach" prof. Bartoszewskiego i przytaczał relacje "urzędników kancelarii Lecha Kaczyńskiego", nie podając jednak żadnych źródeł tych informacji. 

Prof. Engelking: Zbrukał pamięć polskich więźniów

Później głos zabrała przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej prof. Barbara Engelking. Ekspertka protestowała "przeciwko obrzydliwemu atakowi na śp. Władysława Bartoszewskiego".

Trudno pojąć, dlaczego osoba pracująca w mediach publicznych, które teoretycznie zobligowane są pełnić szczególną misję – nie respektuje faktów, potwierdzanych przez ekspertów z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Swoimi niemądrymi wypowiedziami pan Adamczyk de facto zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów KL Auschwitz, lekceważąc cierpienie wszystkich Ofiar tego największego cmentarza w historii naszego narodu

- napisała prof. Engelking.

Adamczyk tłumaczył się... w liście do Kurskiego

Wypowiedzi Adamczyka oburzyły wiele osób. Pisano m.in. że "zszedł do poziomu kłamliwego trolla" i, że dokonał "niewiarygodnej hejterady". On sam nie komentował już sprawy w mediach społecznościowych, ale prawicowy serwis wPolityce.pl opublikował treść listu, który prezenter "Wiadomości" przesłał do prezesa TVP Jacka Kurskiego

Adamczyk pisze w nim, że "z bólem przyjmuje próby przypisania mu poglądów, których nigdy nie podziela; ze zdumieniem zaś komentarze i krytykę dotyczące opinii, których nigdy nie wypowiedział". - Wyjaśniam zatem jednoznacznie, że: szanuję śp. Władysława Bartoszewskiego - deklarował.

Postać Władysława Bartoszewskiego ma ważny wymiar historyczny, ale także polityczny. I właśnie ten polityczny wymiar bywa elementem dyskusji polityków czy publicystów za racji tego, że Władysław Bartoszewski był postacią zaangażowaną w ostre spory w III RP, dlatego podlega (jak inni) ocenom politycznym i tylko to miałem na myśli

- pisał do prezesa TVP Michał Adamczyk. 

Więcej o:
Komentarze (166)
TVP odwołała zaproszenie dla Bartoszewskiego. "Adamczyk nie chce przepraszać za szkalowanie mojego ojca"
Zaloguj się
 • alfred.ziemniak

  Oceniono 78 razy 74

  Nie dziwie się prostemu redaktorkowi, Bartoszewski by go zjadł intelektem, a potem wypierdział z hukiem wprost na ekran oglądających to pisowskich tępaków.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 70 razy 62

  Tylko świnie i prostytutki pracują w TVP, bez wyjątku... od pytania na śniadanie po pogodynki, że o redaktorach dziennika telewizyjnego przez oczywistość nie wspomnę

 • andree1111111

  Oceniono 47 razy 43

  Nikt normalny nie ogląda Kur.w.izji i miernot dziennikarskich na usługach szambonurka JK.

 • lodzermensz1

  Oceniono 39 razy 39

  <<Postać Władysława Bartoszewskiego ma ważny wymiar historyczny, ale także polityczny. I właśnie ten polityczny wymiar bywa elementem dyskusji polityków czy publicystów za racji tego, że Władysław Bartoszewski był postacią zaangażowaną w ostre spory w III RP, dlatego podlega (jak inni) ocenom politycznym>>
  I dlatego postanowiłem hejtować go posługując się nie ocenami politycznymi (np. że był słabym ministrem), ale pseudohistorycznymi, kłamliwie insynuując, że kolaborował z Niemcami i nienawidził Pileckiego.
  Pisowcy funkcjonariusze nie wiedzą czym jest elementarna przyzwoitość.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 33 razy 31

  Oni się wszyscy nie pomieszczą w tej TV Republika, która ma oglądalność poniżej błędu pomiarowego, a przyjdzie taki czas, że wylecą z telewizorni z hukiem.

 • sqlap72

  Oceniono 33 razy 29

  adamczyk, to nawet jak na TVPiS wyjątkowy osobnik, pokroju holeckiej, rachonia, klarenbacha. wszyscy małą literą. Pierwowzór jednak napiszę dużą literą: Goebbels, bo to jednak wzorzec.

 • kicior99

  Oceniono 31 razy 29

  Już niedługo, niedługo... Jakikolwiek będzie wynik jesiennych wyborów, ten prawacki telewizyjny pie.rdolnik się nie utrzyma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX