Kaleta zapewnił, że Ziobro nie chce karać dziennikarzy z art. 212. Z tego przepisu Kaczyński pozwał "GW"

W TVN24 prowadząca dopytywała Sebastiana Kaletę z PiS o stanowisko ministerstwa ws. słynnego już artykułu 212. Kodeksu karnego. Gdy ten zapewnił, że według ministra Ziobry wobec dziennikarzy artykuł nie powinien być stosowany, ta przypomniała, że z tego samego artykułu... prezes PiS pozwał "Gazetę Wyborczą".

W "Faktach po Faktach" w TVN24 jednym z gości był kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Sebastian Kaleta. Prowadząca Anita Werner dopytywała go o art. 212 Kodeksu karnego, dotyczący zniesławienia. Dziennikarze od lat apelują, by zniknął on z Kodeksu, ponieważ jest często nadużywany i wykorzystywany do walki z wolnością słowa.

Werner przypomniała, że jeszcze w lutym tego roku minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił o tym, że jest gotów na dyskusję na temat zniesienia art. 212 kk. Tymczasem ostatnia nowelizacja Kodeksu karnego nie tylko nie zniosła przepisu, ale go zaostrzyła. - Dlaczego minister zmienił zdanie? Wie pan, dlaczego? - dopytywała Kaletę.

Kaleta najpierw tłumaczył, na czym polega nowelizacja art. 212, podnosząc, że zaostrzenie dotyczy przede wszystkim samego przebiegu procesu, który zostałby wszczęty z tego przepisu.

Kaleta pytany o art. 212 Kk i Kaczyńskiego. "Są takie sytuacje..."

Werner jednak nie odpuszczała, zwłaszcza że Sebastian Kaleta, jak sam pisze na swojej stronie, współpracuje z resortem, a wcześniej był jego rzecznikiem, zasiada też w komisji reprywatyzacyjnej razem z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim.

- Czy w ministerstwie jest taka opcja, by nawiązując do stanowiska ministra, zlikwidować ten zapis? - zapytała ponownie prowadząca.

- Minister podtrzymuje to stanowisko, że w stosunku do dziennikarzy artykuł 212 nie powinien być stosowany - odparł Kaleta.

Wtedy też Werner przypomniała, że zaledwie kilka dni po konferencji Zbigniewa Ziobry na temat art. 212 KK, prezes PiS Jarosław Kaczyński pozwał "Gazetę Wyborczą" właśnie z tego artykułu.

Czasami są takie sytuacje, że jeśli ktoś mija się z prawdą... (...) W tej sprawie, o której pani mówi, redaktor naczelny "GW" wypowiadał się pozytywnie o możliwości przeniesienia sprawy na spór sądowy

Sprawę art. 212 Kodeksu karnego opisywaliśmy obszernie na Gazeta.pl: PiS jest "partią wolności"? Nie, jest partią obsesyjnego odgradzania się od świata [ANALIZA]

Więcej o:
Komentarze (91)
Artykuł 212 KK. Kaleta zapewnił, że Ziobro nie chce karać dziennikarzy z art. 212. Z tego przepisu Kaczyński pozwał "GW"
Zaloguj się
 • bankier.1

  Oceniono 32 razy 32

  Z Kalety jest taki prawnik, jak z koziej du...y trąba. Wawrykiewicz go zgnoił, jak szczeniaka.

 • koncentracjamiary

  Oceniono 27 razy 25

  Myślę, że artykuł 212 należy zastosować wobec wszystkich obywateli którzy nie głosują na jedynie słuszną partię. CI ludzie wyrządzają partii krzywdę i stawiają ją w złym świetle.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 25 razy 23

  Przecież oni mają wpadki - kłamstwa, zaprzeczanie sobie - na każdym kroku. Tylko dzisiaj: Szydło w sprawie flag, Morawiecki w sprawie działki, Kaleta w sprawie Art. 212 KK. Ja nie znam bardziej beznadziejnych ludzi!

 • arreis65

  Oceniono 25 razy 23

  jarosław kaczyński to kanalia, morda zdradziecka, gorszy sort, element animalny !!!

 • viaac

  Oceniono 23 razy 21

  Art. 212

  § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

  Większość polskich polityków, z Kaczyńskim na czele, można by skarżyć z tego artykułu.
  Może się doczekam...

 • tenare

  Oceniono 20 razy 20

  Ziobro nie będzie karać.
  Karać będą służalczy sędziowie - miernoty.

 • arreis65

  Oceniono 21 razy 19

  kaczyński - zniszczyłeś swojego brata, zamordowałeś go, jesteś kanalią !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX