Rząd powoła komisję badającą przypadki pedofilii. We wszystkich środowiskach, "nie wykluczając Kościoła"

Rząd postanowił powołać państwową komisję, która zbada przypadki pedofilii we wszystkich środowiskach. Poinformował o tym po posiedzeniu gabinetu premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że komisja zajmie się wszystkimi środowiskami, ale przede wszystkim tymi, które mają kontakt z dziećmi, jak się wyraził premier, "oczywiście też nie wykluczając Kościoła, nie wykluczając duchownych, purpury". Działalność komisji ma też objąć środowiska artystyczne, nauczycielskie, opiekunów, trenerów. Premier podkreślił, że nikt, kto dopuścił się pedofilii, nie może uniknąć odpowiedzialności.

Mateusz Morawiecki dodał, że w składzie komisji powinni się znaleźć przedstawiciele jak najszerszych środowisk. Dlatego do udziału w niej zostaną zaproszeni także politycy opozycji. - Chcemy, żeby komisja miała formułę społecznie jak najbardziej otwartą, ale jednocześnie praktyczną, tak, żeby ona nie rozmywała tematu - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że komisja powinna szybko zidentyfikować słabe miejsca obecnego systemu, które sprzyjają przypadkom pedofilii, i doprowadziła do jak najszybszego wyeliminowania tych miejsc. Ma też zapobiec tuszowaniu przypadków pedofilii. Premier podkreślił, że komisja powinna być wiarygodna, a jednocześnie mieć uprawnienia do pozyskiwania materiałów śledczych. Dodał, że rząd chce w najbliższych dniach zaproponować konkretne rozwiązania, dotyczące tej sprawy.

Komisja ds. pedofilii. "Niczego nie chcemy ukrywać"

Premier oświadczył, że pedofilię trzeba wypalić żelazem i że "nie może być żadnej taryfy ulgowej dla kogokolwiek". Szef rządu podkreślił, że problemowi pedofilii należy nadać rangę systemową. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że statystyka dotycząca przestępstw pedofilii powinna zaistnieć w świadomości społecznej. - Niczego nie chcemy ukrywać, pełna transparentność - powiedział szef rządu podkreślając, że powinna ona objąć wszystkie środowiska.

Premier stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało zaostrzenie prawa tak, aby zwiększyć kary za pedofilię i przeciwdziałać przypadkom ukrywania czy przemilczania czynów pedofilskich.

"Nie mógł Pan bardziej rozmyć problemu"

"Rząd PiS jest gwarantem bezpieczeństwa dzieci, dlatego powołamy państwową komisję do spraw zbadania przypadków pedofilii oraz jej ukrywania we wszystkich środowiskach. Musimy zmierzyć się z tym problemem w każdej grupie zawodowej czy społecznej i wypalić go gorącym żelazem" - napisał Morawiecki na Twitterze. 

Odpowiedziała mu posłanka PO Agnieszka Pomaska. "Nie mógł Pan bardziej rozmyć problemu. Nie mógł Pan bardziej pokazać, że układ z kościołem ważniejszy niż dobro dzieci. Nie mógł Pan lepiej pokazać, jak bardzo obleciał Was strach. A teraz pytanie. Który murarz - pedofil został w związku ze swoimi czynami przeniesiony na inną budowę?" - napisała.

Więcej o:
Komentarze (328)
Rząd powoła komisję badającą przypadki pedofilii. We wszystkich środowiskach, "nie wykluczając Kościoła"
Zaloguj się
 • Jan Winnicki

  Oceniono 57 razy 47

  Raczej na pewno wykluczając watykańskich pedofilów. Jak się jest sługusem watykańczyków, to takie deklaracje są nic nie znaczące i bezwartościowe.

 • jola.ada

  Oceniono 55 razy 41

  Koniecznie, ale to koniecznie zbadajcie przypadki przenoszenia murarzy z jednej budowy na inną, wy mistrzowie zakłamania!
  Na szczęście nie uda wam się rozmyć, zatuszować tego problemu i odwrócić kota ogonem!

 • pan.szklanka

  Oceniono 40 razy 38

  Jeżeli zgłosicie Państwo, że za ścianą sąsiad maltretuje rodzinę, to Morawiecki powoła komisję niewykluczającą żadnego sąsiada.
  Gdy na osiedlu zgubicie psa, to wszystkich psów będzie szukać Interpol.
  Kompleksowo podeszli do sprawy, nie ma co.

 • timtimtim

  Oceniono 36 razy 34

  Który to zawód poza księżmi SYSTEMOWO ukrywa pedofilów? Żaden. Komisja jest potrzebna, żeby zbadać kościół, a nie murarzy.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 37 razy 31

  Tylko murarze każą przysięgać ofiarom na instrukcję obsługi betoniarki, że będą milczeć na wieki.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 38 razy 28

  Czy ktoś słyszał o przypadkach tuszowania przez dane środowisko i przenoszenia na inne placówki pracowników innych niż księża?

 • warabara

  Oceniono 27 razy 27

  Proponuję zacząć od posłów z uwzględnieniem marszałków sejmu i senatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX