Sondaż: Polacy nie czekają na powrót Donalda Tuska

Jacek Gądek
Zdaniem 35 proc. wyborców przejęcie przez Donalda Tuska przywództwa w Koalicji Europejskiej zwiększy szanse opozycji na wygraną w wyborach do Sejmu. 36 proc. uważa, że powrót Tuska nic nie zmieni. To wyniki sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM.

W sondażu zapytaliśmy czy "ewentualne przejęcie przez Donalda Tuska przywództwa opozycji, skupionej dzisiaj w Koalicji Europejskiej...". Ankietowani mieli do wyboru: zwiększy lub zmniejszy szanse opozycji w jesiennych wyborach parlamentarnych lub na nie zupełnie nie wpłynie.

35 proc. upatruje szansy opozycji, jeśli Tusk weźmie ją w garść. 36 proc. nie widzi w przywództwie Tuska żadnej wartości dodanej, a zdaniem 17 proc. Tusk w roli lidera opozycji wręcz jej zaszkodzi.

Czy Polacy czekają na powrót Donalda Tuska?Czy Polacy czekają na powrót Donalda Tuska? Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Jak na próbę wsadzenia Tuska na białego konia patrzą wyborcy chcący głosować w wyborach europejskich 26 maja? Wyborcy PiS deklarują, że nie obawiają się powrotu Tuska - tylko 18 proc. jest zdania, że opozycja z Tuskiem będzie silniejsza na jesieni.

Jednak wyborcy PiS są ostatnimi, którzy by wyczekiwali powrotu Tuska. Ważniejsze jest pytanie, jak ten powrót szefa Rady Europejskiej widzą wyborcy opozycji. Elektorat Koalicji Europejskiej w 67 proc. jest zdania, że Tusk wzmocniłby opozycję, 19 proc. mówi, że przejęcie KE przez niego nie będzie miało znaczenia, a zdaniem 8 proc. powrót szefa Rady Europejskiej wręcz zaszkodziłby opozycji. Połowa wyborców Wiosny Roberta Biedronia widzi w Tusku wzmocnienie opozycji, a jedna trzecia osłabienie.

Sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM w dniach 16-19 maja 2019 (CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+).

Więcej o:
Komentarze (84)
Sondaż: Polacy nie czekają na powrót Donalda Tuska
Zaloguj się
 • Remi Figurski

  Oceniono 31 razy 13

  Mam nadzieję,że Donald Tusk powróci do polskiej polityki i odsunie oszołomów od władzy.To jest jedyny polityk w Polsce z klasą,który może nasz kraj dobrze w Europie ustawić i nadrobić straty wyrządzone przez PIS

 • yeah_bunny

  Oceniono 10 razy 8

  Pytania w sondażach są tak skonstruowane, że krótka, jednoznaczna odpowiedź nie jest prosta. Tusk nie ma co wracać i zostawać przywódcą opozycji bo w kraju nie ma sensownej opozycji, więc jego powrót ani nie zmniejszy ani nie zwiększy niczyich szans. Doklejanie Tuska na siłe do obozu Schetyny nie ma sensu. Jedyne stanowisko o jakie mógłby zabiegać teraz Tusk to prezydentura. Nie ma zaplecza na nic innego.

 • hellk

  Oceniono 24 razy 8

  Kurcze, z jednej strony sie nie dziwie, bo PO ma duzo za uszami, ale, kurcze kurcze, nie wiem kto by musial byc kontrkandydatem, zebym mial zaglosowac na to ciastowato-koscielno-klamliwe cos z krakowa. Ojcuec Muchomor? Bubel? No malo jest gorszych typow.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 6 razy 6

  Szukanie na siłę funkcji dla Donalda Tuska przez różnych - niepoważne! Ten człowiek jest ukształtowanym, trzeźwym politykiem i nie pozwoli się wepchnąć na stanowisko bez szans.
  Ale w wyborach na Prezydenta RP miałby realną szansę i mam nadzieję, że ją wykorzysta!
  Liczy się przecie format kandydata, a kto w Polsce dorówna "Prezydentowi Europy"?

 • naye666

  Oceniono 6 razy 6

  Sondaz sobie - tytul sobie - co za gimbalista pisze te artykuly?

 • lob1

  Oceniono 5 razy 5

  Polacy są bardzo przekupni,rzuci im się trpchę grosza i zaraz w dupę całują,ale nie wiedzą o tym,że kiedyś trzeba dłi zasięgnięte przezpaństwo spłacić a jest tego ok.3 biliony.Wiecie ile to jest 3.ooo.ooo.ooo.ooo,-zł.Zawrotna suma,kiedy to spłacimy????nigdy,po prostu w przyszłości nas sprzedadzą a my będziemy z kr.aju uciekać

 • lob1

  Oceniono 5 razy 5

  A CO ZROBIŁ pis.rOZDAJE TYLKO PIENIĄDZE,tylko pożyczone.A ktojebędzie potem spłacał??jak mamy ponad 2 biliony długu.Czy wy sobie wyobrażacie co to za SUMA???????? Tosk jest Swiatowcem a Kaczyński zaściankowcem.Rozdaje pieniądze,tylko się nie zastanawia co potem,jak już nie będzie zczego brać?????Długi będą jeszcze spłacać nasze wnuki i prawnuki i będą nas przeklionać jaką my władzę wybraliśmy.Nie sztuka wydawać pożyczone pieniądze,ale sztuka jest je spłacić,chyba,że nas jak kraj sprzdajaa my wszyscy będziemy uciekac z tej biedy.Zastanówcie się głęb9ko zanim podejmiecie trafną decyzję potem będziecie żałować.

 • armagedon888

  Oceniono 6 razy 2

  Tusk juz mial swoj czas w polskiej polityce.Zle wspomnienia z tym okresem sa zbyt silne,aby zaufac mu ponownie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX