Sondaż: Europejczycy spodziewają się upadku UE. Jest też strach przed wojną

58 proc. Polaków uważa, że w ciągu najbliższych dwóch dekad może dojść do rozpadu Unii Europejskiej - wynika z sondażu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Nasze obawy podzielają też w innych krajach. Upadek UE to nie jest wymarzony scenariusz - autorzy raportu przypominają o wysokim poparciu dla wspólnoty panującym wśród Europejczyków.

Wśród obywateli krajów europejskich panuje obawa o przyszłość wspólnoty - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych, niezależny think tank. Badanie przeprowadzono w 14 państwach członkowskich UE, które posiadają łącznie 80 proc. miejsc w Parlamencie Europejskim.

Jaka przyszłość Unii Europejskiej? Sondaż

Większość z badanych obawia się, że Unia Europejska upadnie w ciągu najbliższych 10-20 lat. Wskazało na to ponad 50 proc. uczestników badania jedenastu z czternastu krajów. W przypadku Polski to 58 proc., podobnego zdania są Rumuni, Włosi i Francuzi. Najwyższy wynik odnotowano na Słowacji (66 proc.). Najmniej rozpadu wspólnoty obawia się Hiszpania - na taką możliwość wskazało 40 proc. respondentów.

Jednocześnie 92 proc. uczestników sondażu uważa, że poniosłoby straty po upadku Unii, obawiając się trudności związanych z handlem, podróżami i pracą za granicą. Autorzy raportu przypominają, że według Eurobarometru dwie trzecie Europejczyków ocenia UE pozytywnie, co jest najlepszym wynikiem od 1983 r.

- Wyzwaniem dla osób o proeuropejskich poglądach jest przekucie tego strachu w mobilizację tej milczącej większości i upewnienie się, że nie tylko partie antysystemowe zabiorą głos 26 maja - komentuje Mark Leonard z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.

Jedna trzecia Francuzów i Polaków, a także co czwarty Niemiec wierzą także, że może dojść do wojny między państwami członkowskimi w nadchodzącej dekadzie lub dwóch.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja.

Więcej o:
Komentarze (186)
Sondaż: Europejczycy spodziewa się upadku UE. Jest też strach przed wojną
Zaloguj się
 • mazzini890

  Oceniono 24 razy 4

  Kwiczącym tu pisiorkom i prawaczkom wyjącym o powrocie do chrześcijańskich korzeni UE.To najpierw zalecałbym im samemu tam wrócić. Bo dalecy są od nauk Jezusa. Polski narodowy katolizm i pycha Kaczyńskiego tym bardziej.

 • krynolinka

  Oceniono 26 razy 4

  No ale być nacjonalistą to przecież powód do dumy. Tylko, że tacy nacjonaliści to zwykle w rządowych bunkrach wojnę przeczekają albo na "uchodźstwie". Za to tradycyjnie zwykli ludzie poniosą śmierć. A jeszcze ktoś inny zbije fortunę na dostawach broni. I tak się ten interes od wieków kręci.

 • cacadux

  Oceniono 5 razy 3

  Zamiast się obawiać po prostu ruszcie dupy i głosujcie na tych, którzy chcą jednoczyc europejską rodzine. Fejsbuk wam już całkiem zakleił myślenie ?

 • loyer1

  Oceniono 7 razy 3

  Jak wygląda Parlament Europejski od kuchni:
  Https://www.youtube.com/watch?v=TXC-guxKrhs

 • obeznany

  Oceniono 19 razy 3

  Wojnę mamy już dawno.
  Szydło grzmiało przecież nie dawno, że jedzie do Brukseli po to, żeby "BRONIĆ"(!) Polski.

 • obeznany

  Oceniono 15 razy 3

  Idealny scenariusz dla Putina.

 • jrb11

  Oceniono 2 razy 2

  Dodam- nie badzcie pacholkami Duceppe cjonalostow zza oceanu i zgraji wybranych to nie uzyja was jako moesa armatkiego wystawiajac na pierwsze uderzenie w razie konfliktu a sami chowajac sie za oceanem.

 • ziggybam

  Oceniono 18 razy 2

  To jeszcze jeden przykład na prawacką psychozę i schizofrenię - obawiają się rozpadu tego, co sami, na co dzień, rozwalają.
  Niszcz Kaczyzm!

 • hipo krater

  Oceniono 16 razy 2

  Wojna to już jest! Kuźdupel walczy z Polakami i demoluje nasz piękny kraj, naszą wspólnotę, nasze współdziałanie, naszą moralność i zdolność racjonalnego myslenia. Obracamy się w oparach absurdu, zaprzeczen ,że czarne jest czarne i co raz bardziej tracimy rozum, bo narracja rządzących jest szalona ,niercjonalna i szkodzi nam wszystkim. Zamiast myśleć o rozwiązywaniu konkretnych problemów, musimy zajmować sie tym, co zaczadziały dziad dziś wymyślił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX