Eurowybory 2019. Dwa sondaże i dwa kompletnie różne wyniki. Jest wyjaśnienie, skąd ta różnica

- Takiego rozziewu sondaży jaki mamy dziś nie pamiętam - stwierdził Konrad Piasecki w reakcji na dwa opublikowane dziś sondaże dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego. W jednym z nich KE ma nad PiS 10 proc. przewagi, w drugim - przegrywa z nim z różnicą 15 proc. Ten drugi został jednak przeprowadzony inną metodą oraz przed publikacją filmu braci Sekielskich.

Eurowybory 2019. W piątek opublikowano dwa mocno rozbieżne badania preferencji wyborczych. Rano Instytut Badań Spraw Publicznych opublikował sondaż, z którego wynikało, że Prawo i Sprawiedliwość ma aż 10 proc. poparcia mniej niż Koalicja Europejska. Jednak jeszcze tego samego dnia po południu pojawiło się badanie pracowni Kantar, według którego PiS ma o 15 proc. więcej zwolenników niż KE.

- Takiego rozziewu sondaży jaki mamy dziś - nie pamiętam. Komuś za 9 dni będzie trochę wstyd - napisał na Twitterze Konrad Piasecki.

Według popołudniowego sondażu Kantar, PiS może liczyć na 43 proc. głosów, KE - jedynie na 28 proce. Wiosna cieszy się poparciem na poziomie 8 proc., zaś Konfederacja, Kukiz’15 i Lewica Razem znajdują się pod progiem wyborczym. Tymczasem poranny sondaż IBSP wskazuje na 44 proc. poparcia dla KE i 32 proc. dla PiS. Wiosna może liczyć na 9 proc. głosów, zaś Konfederacja na 7 proc. Pozostałe ugrupowania znajdują się pod progiem.

Czytaj więcej: Eurowybory. Kaczyński: Czy chcecie państwo, żeby w Polsce były strefy, gdzie rządzi szariat?

Z czego wynikają różnice?

Sprawę skomentował szef IBSP, Łukasz Pawłowski. W swoim wpisie zauważa, że sondaż Kantar został przeprowadzony metodą "face to face" (twarzą w twarz), zaś sondaż IBSP metodą CATI (telefonicznie lub przez komputer). "Sondaże F2F w wyborach samorządowych miały dokładnie 2x większy błąd niż badania CATI" - stwierdza Pawłowski.

Przede wszystkim wskazuje na inny - być może kluczowy - czynnik. Jak piszę "realizacja badania [Kantar, w którym PiS ma znaczącą przewagę - przyp. red.] rozpoczęła się jeszcze przed emisją filmu Sekielskiego".

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

Więcej o:
Komentarze (310)
Eurowybory 2019. Dwa sondaże i dwa kompletnie różne wyniki. Jest wyjaśnienie skąd ta różnica
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 112 razy 82

  Co tu się podniecać, pisiory dostaną łomot. Jak Patryk w Warszawie.

 • snowbird1

  Oceniono 81 razy 73

  Nie trzeba czytac sondazy tylko trzeba isc na wybory.

 • js08836

  Oceniono 86 razy 70

  Sondaż przed i po filmie Sekielskich i wszystko jasne. PiS leci w przepaść i trzeba im pomóc w tym locie.

 • vegemot

  Oceniono 85 razy 67

  Niestety ale zelazny elektorat ciemnoty, patologii, prymitywow, nierobow w okolicach 35% bedzie glosowal na swoich 'panów' nawet jak wycieknie tasma z podkarpacia, a kraj zostanie włączony do Rosji. Ciemnota głosuje nie po to żeby w kraju żyło się lepiej, tylko żeby innym żyło się gorzej, tak jak im.

 • goldberg

  Oceniono 66 razy 48

  Elektorat PIS u jest raczej stały i nawet gwałt księżula na własnym dziecku tego nie zmieni. W zaślepieniu osoba o ograniczonej inteligencji i moralności może powiedzieć, że księdzu się należy i wszystko jest ok.

 • kms2x

  Oceniono 43 razy 41

  Ważne jest kto PÓJDZIE zagłosować, a kto zostanie w domu. Bo pójdzie mniejszość i 35 procent może się przy małej frekwencji przełożyć na 70% mandatów. Trzeba ruszyć doopem i wierzyć w sukces.

 • m.godwin

  Oceniono 51 razy 33

  - Dla kogo ten sondaż?
  - Dla widzów Dziennika Telewizyjnego.
  - To bez kozery powiem...

 • biesczad1

  Oceniono 32 razy 28

  A w grafiku na następną niedzielę tylko jeden wpis: w y b o r y !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX