Pierwsze takie spotkanie od lat. Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Rozmawiali o zwrocie wraku Tupolewa

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w Helsinkach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem. Pierwsze od pięciu lat spotkanie osób na tym szczeblu dotyczyło głównie kwestii zwrotu wraku samolotu Tu-154M, jednak poruszono także m.in. kwestie polityki historycznej czy nieruchomości dyplomatycznych.

Do spotkania ministra Jacka Czaputowicza z Siergiejem Ławrowem doszło przy okazji 129. Sesji Komitetu Ministrów Rady Europy w Helsinkach. Polskiemu ministrowi najbardziej zależało, by dokładnie omówić kwestię spornego wraku, który mimo upływu już 9 lat od katastrofy pod Smoleńskiem, ciągle nie został zwrócony stronie polskiej.

Czaputowicz i Ławrow rozmawiali o zwrocie wraku Tupolewa

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że "nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dla którego wrak polskiego samolotu, tak ważny symbol w świadomości Polaków, miałby nadal być przetrzymywany na terenie Rosji". "Potrzebne jest jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej i wypełniające obietnice złożone przez rosyjskie władze" - donosi MSZ w oficjalnym komunikacie.

Czaputowicz przypomniał także, że to kluczowy element prowadzonego w Polsce śledztwa, a jeszcze w grudniu 2010 roku zwrot samolotu obiecał prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Równolegle toczy się śledztwo rosyjskie, strony więc zgodziły się co do tego, że powinny mieć równy dostęp do wraku, by doprowadzić swoje postępowania do końca. Ławrow zapewnił o gotowości do współpracy na tym polu.

Dla rosyjskiego ministra najważniejsza była z kolei kwestia znajdujących się na terenie Polski pomników żołnierzy radzieckich biorących udział w II Wojnie Światowej. Został zapewniony, że państwo polskie roztacza nad nimi "staranną opiekę" w ramach obustronnej umowy.

Resort poinformował także, że w przyszłym tygodniu po dwuletniej przerwie zostaną wznowione konsultacje polityczne dyrektorów z obu resortów. Padło zapewnienie o wprowadzeniu sprawniejszej komunikacji pomiędzy instytucjami, a także deklaracja doprowadzenia do regularnych spotkań pomiędzy stroną polską i rosyjską.

Więcej o:
Komentarze (184)
Pierwsze takie spotkanie od lat. Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Rozmawiali o zwrocie wraku Tupolewa
Zaloguj się
 • raor68

  Oceniono 31 razy 21

  grunt się pali pod nogami, trzeba się poradzić właściciela.

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 19

  Pis knuje z ruskimi , ale to przed wyborami norma , muszą instrukcje dostawać na bieżąco

 • obeznany

  Oceniono 18 razy 16

  To podanie z uśmiechem(!) dłoni rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych nie jest już dowodem zdrady i knowania przeciw Chrystusowi Narodów?

  Powoli przestaję rozumieć ten świat.

 • seba_s

  Oceniono 15 razy 13

  Przecież wrak mieli odzyskać jakieś 4 lata temu, wiec co tak późno??

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 12

  No koniec czajenia się po krzakach , Rosja to przyjaciel pisu od dawna

 • pablo_spear

  Oceniono 18 razy 12

  Wygladaja jak starzy kumple, ktorzy sie spotkali po latach. Caly pis to jest na uslugach ruskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX