Ostrzejsze kary dla przestępców seksualnych. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która m.in. zaostrza kary za przestępstwa seksualne przeciwko nieletnim. Za ustawą głosowało 263 posłów, trzech było przeciw, także trzech wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada podniesienie maksymalnej sankcji za tego rodzaju przestępstwo z 15 do 30 lat więzienia. Zakłada również, że gwałt na dziecku nie będzie podlegał przedawnieniu. Nowe prawo wprowadza ponadto możliwość zasądzenia bezwzględnego dożywocia dla gwałcicieli, którzy doprowadzili do śmierci dziecka. Kolejna zmiana to wpisanie zawodu sprawcy do tak zwanego rejestru pedofilów. Zakłada też likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów.

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego

Ostatecznie, zgodnie z rekomendacją komisji ustawodawczej, zdecydowano się pozostawić granicę wieku ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na obowiązującym do tej pory poziomie 15 lat. W pierwotnym brzmieniu projektu granica wieku, z którą związana jest ochrona prawno-karna dzieci, miała zostać podwyższona do 16 lat.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja w Sejmie, podczas której m.in. poseł Sławomir Nitras położył na balustradzie przez Jarosławem Kaczyńskim dziecięce buciki. Jak sam tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl, miał to być "symbol dzieci" - ofiar księży pedofilów.

O zmianach w Kodeksie karnym negatywnie wypowiedzieli się na wczorajszej Komisji ustawodawczej prawnicy biura legislacyjnego. Krytycznie o zmianach w rozmowie z Gazeta.pl mówił także prof. Piotr Kruczyński, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Więcej o:
Komentarze (135)
Ostrzejsze kary dla przestępców seksualnych. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 16 razy 14

  one nie muszą być ostrzejsze , one maja być NIEUCHRONNE , panowie osłowie

 • ola-blue

  Oceniono 16 razy 14

  Pisie udawanie, ze sie przejęli. Fasada, że się coś robi. Dla ciemnego, głosującego na PiS ludu. Ucichnie - i dalej będzie symbioza z watykańską mafią. Pytam dziś gorliwego katolika - Oglądałeś film o pedofilach w kościele? -Nie, bo to żyd nakręcił! - Skąd wiesz? -Proboszcz mówił.

 • korekta

  Oceniono 17 razy 13

  Pisie syny przestraszyły się 15 milionowej widowni filmu i tyle.
  Gdyby chodziło im dobro dzieci to nie walczyłyby z ustawą antyprzemocową.

 • koszmarek66

  Oceniono 15 razy 13

  Wyższe kary przy braku ścigania w wielu sytuacjach nie rozwiążą problemu.

 • cezar85

  Oceniono 16 razy 12

  za niskie kary nie są problemem

  nie egzekwowanie ich wobec sukienkowych pedofilów, jest problemem

 • korekta

  Oceniono 16 razy 12

  A jaki to ma związek z pedofilią klechów, która jest ukrywana i praktycznie nigdy nie wkracza na drogę sądową?!

 • taroudant

  Oceniono 15 razy 9

  Jutro pisowcy przegłosują nowelę do KK wyłączającą kler katolicki z zapisów Kodeksu. Księża odpowiadają tylko przed Bogiem.

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 8

  Martwe prawo jeśli ukrywający zbrodniarzy po innych parafiach są bezkarni. Żaden nie został ukarany. Bo prawo nie było stosowane. Władza klęczy przed klechami. Na spędach u Rydzyka to widać i w Częstochowie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 8

  To nie kodeks jest problemem tylko pypcie na oczach Ziobry, który z definicji żadnego problemu nie widzi i nie widzi też dowodów winy, zwłaszcza jak problem dotyczy jego samego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX