Georgette Mosbacher odpowiada Konfederacji ws. ustawy 447. Zarzuca działaczom "mowę nienawiści"

Amerykańska ambasador Georgette Mosbacher oświadczyła, że informacje przekazywane w kampanii Konfederacji na temat tak zwanej "ustawy 447" są rażąco nieprawdziwe. Mosbacher napisała na Twitterze, że "mowa nienawiści przedstawicieli skrajnych organizacji nie zakłóci relacji między sojusznikami".

Ustawa JUST, zwana "ustawą 447", jest amerykańskim prawem, które wymaga od Departamentu Stanu przedłożenia Kongresowi do listopada bieżącego roku raportu, zawierającego ocenę przepisów prawnych i polityk krajów, które w 2009 roku przyjęły Deklarację z Terezina.

Deklaracja ta wzywa kraje, które ją przyjęły, do podjęcia działań dotyczących identyfikacji, zwrotu lub restytucji aktywów bezprawnie zajętych w okresie Holocaustu, w tym bezprawnie zajętego mienia.

Ustawa JUST nie jest wymierzona przeciwko żadnemu państwu, ani nie traktuje jakiegokolwiek państwa w sposób szczególny. Polska jest jednym z 46 państw, które objęte są ustawą JUST. Ustawa JUST nie wymaga, aby jakikolwiek kraj wypłacał pieniądze pojedynczym osobom, obcym rządom lub międzynarodowym organizacjom z racji zwrotu mienia łącznie z bezspadkowym z okresu Holocaustu. Intencją Kongresu amerykańskiego w odniesieniu do tej ustawy jest dostarczenie informacji na rzecz rozwiązania tych kwestii.

- informuje w komunikacie opublikowanym kilka dni temu amerykańska ambasada.

Mosbacher o Konfederacji: Mowa nienawiści skrajnych organizacji

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy krytykuje nowe prawo, twierdząc, że daje ono środowiskom żydowskim podstawę do wysuwania roszczeń majątkowych wobec Polski. W środę z porządku obrad w Sejmie został zdjęty projekt ustawy o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego. Był to projekt autorstwa Kukiz'15.

- To jest świadectwem tego, że PiS zamierza płacić Żydom ogromne roszczenia majątkowe, które dzisiaj są artykułowane w Stanach Zjednoczonych i Izraelu - komentował w środę w Sejmie poseł Robert Winnicki z koła Konfederacja. - Chcecie sprzedać Żydom Polskę! To jest granda. Łamiecie prawo - dodał.

Na wypowiedzi działaczy Konfederacji dotyczące ustawy 447 zareagowała w czwartek na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

"Informacje przekazywane w kampanii Konfederacji są rażąco nieprawdziwe" - stwierdziła. Jak dodała Mosbacher, "mowa nienawiści przedstawicieli skrajnych organizacji nie zakłóci relacji między sojusznikami".

"Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, zaatakowała Konfederację! To skandaliczna ingerencja w wybory w Polsce. Oto efekt prowadzenia przez PiS polityki na kolanach - obce państwa, jak USA czy Izrael, czują się u nas gospodarzami! To przypomina sytuację sprzed rozbiorów Polski - obcy ambasadorowie dyktowali jakie ma być prawo w Polsce" - odpowiedziała na Facebooku Konfederacja.

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Stop 447, organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Uczestniczyli w nim m.in. działacze Młodzieży Wszechpolskiej, ONR, Ruchu Narodowego i AGROunii.

Dziedziczak: To nam powinno się płacić odszkodowania

Polskie władze podkreślają, że roszczenia tego typu nie mają podstaw prawnych ani moralnych i nie może być mowy o wypłacie odszkodowań przez Polskę, która sama była ofiarą II wojny światowej.

Prezydent Andrzej Duda mówił w środę podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic w Małopolsce, że nigdy nie zgodzi się na zwrot przez Polskę bezspadkowego majątku sprzed II wojny.

- Polska była ofiarą II wojny światowej, to nam powinno się płacić odszkodowania. Pamiętajmy dodatkowo, że na świecie mienie bezspadkowe zawsze przepada na rzecz skarbu państwa. I trzecia rzecz, to jest bardzo mocny argument prawny po naszej stronie - w roku 1960 strona polska podpisała z USA umowę, w której to za niemałe pieniądze, jako ówczesna Polska, wypłaciła Stanom Zjednoczonym i to Stany Zjednoczone przejęły na siebie wszelkie zobowiązania w tej kwestii

- przekonywał z kolei w czwartek w Polskim Radiu 24 były wicszef MSZ Jan Dziedziczak.

Więcej o:
Komentarze (231)
Georgette Mosbacher odpowiada Konfederacji ws. ustawy 447. Zarzuca działaczom "mowę nienawiści"
Zaloguj się
 • 41janina

  Oceniono 31 razy 23

  Tak dla przypomnienia - Ukraina zrzekla sie broni atomowej za gwarancje nienaruszalnosci granic.
  Gwarantem respektowania umowy byli miedzy innymi Amerykanie.

 • falbor

  Oceniono 28 razy 20

  Wszystko to prawda...
  jednak w 1960r. podpisała umowy międzynarodowe z dwunastoma krajami, w tym z USA, Wielką Brytanią, Szwajcarią, zgodnie z którymi obywatele polscy (najczęściej pochodzenia żydowskiego), którzy wyemigrowali do tych krajów i otrzymali obywatelstwo, mogli domagać się od tamtejszych rządów odszkodowania za mienie pozostawione w Polsce. Na mocy tego porozumienia PRL wypłaciła poszczgólnym rządom pokaźne sumy. Np. USA otrzymały od Polski wówczas 40 mln dolarów! Analogiczna umowa nie została jednak zawarta z rządem Izraela...

  Stąd zasadne wydają się pytania: O czyje interesy zabiega obecnie p.Mosbacher i administracja USA i czyje interesy ma chronić ustawa 447?!

 • starykawaler35

  Oceniono 31 razy 15

  Najpierw bezczelna babo rozwiąż swoje sprawy w USA....wypuść indian z rezerwatu....oddaj im zagrabione ziemię i wypłacić odszkodowania

 • hipr

  Oceniono 25 razy 15

  Ciekawe, że rząd USA się bezpośrednio, otwarcie i publicznie angażuje w politykę innego kraju?

 • judo

  Oceniono 33 razy 13

  Wszyscy czujemy że Dżordżetta mija się z prawdą.
  A Ustawa 447 , to żydowska ustawka

 • cozano

  Oceniono 11 razy 11

  Nie jestem najlepszego mniemania o konfederacji, ale z drugiej strony muszę przyznać, że administracja Trumpa, rząd Izraela i przeróżne organizacje żydowskie robią wszystko żeby wzmocnić te ugrupowanie.

 • a.k.traper

  Oceniono 14 razy 10

  Polska od 1 września 1939 do maja 1945 nie mogła niczego przejąć bo nie była do tego zdolna fizycznie i politycznie. Po 1945 utraciła ziemie na wschód od obecnej granicy a dostała w zamian tzw. Ziemie Odzyskane z całym mieniem tam pozostawionym, straty w mieniu i ludności na Wschodzie były o wiele większe niż pozostawione mienie żydowskie. Przypomnę, że zwycięzcy podzielili już wcześniej strefy wpływów a o Żydów nikt się nie upominał a szczególnie Żydzi z USA, którzy znali prawdę o Holocauście a później o roli Żydów w polskiej bezpiece. Skoro nie ma spadkobierców wskutek działań wojennych a Polska jako pańśtwo nie istniała to po co mącić?

 • poszum

  Oceniono 16 razy 10

  Probowalem zrozumiec, ale nie moge. Mosbacher twierdzi ze Konfederacja to mowa nienawisci. Mozna sie z nimi zgodzic, albo nie. Ale w ktorym momencie jest to wlasciwie mowa nienawisci? Oni mowia ze sie nie zgadzaja na zydowskie roszczenia. Czy to jest mowa nienawisci? W moim przekonaniu nie. Jedyne co to znaczy to to ze sie nie zgadzaja na zydowskie roszczenia.

  Poza tym takie organizacje jak Konfederacja, czyli prawicowe i nacjonalistyczne, niewatpliwie sa elektoratem jej chlebodawcy Trumpa. Dzialaja w bardzo podobny sposob, i maja wiele podobnych przekonan. Wielokrotnie takze ich przeciwnicy w USA oskarzaja ich, podobnie jak samego Trumpa, o mowe nienawisci.

  W ktorym momencie jednak mowa jest albo nie jest mowa nienawisci, oto jest pytanie. Wydaje sie ze oskarzanie kogos o mowe nienawisci w naszych czasach jest wybiegiem majacym na celu oczernic czy tez wytracic z rownowagi swojego przeciwnika.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 16 razy 10

  "Intencją Kongresu amerykańskiego w odniesieniu do tej ustawy jest dostarczenie informacji na rzecz rozwiązania tych kwestii."

  Jakiego rozwiązania, amerykańscy i żydowscy złodzieje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX