Komisja zgłosiła poprawki do rządowego projektu dotyczącego m.in. kar dla pedofilów. Temat wróci w czwartek

W czwartek odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu dotyczącego zaostrzenia kar dla przestępców seksualnych. Sejmowa komisja wprowadziła do niej jednak kilka poprawek.

Komisja ustawodawcza pozytywnie zarekomendowała Sejmowi nowelizację Kodeksu karnego, zaostrzającą m.in. kary dla przestępców seksualnych, w tym pedofilów. Komisja, której przewodniczy poseł PiS Marek Ast, zgłosiła za poprawki do projektu.

Około 150 poprawek do projektu zgłosił poseł PiS Waldemar Buda. Zakładają one m.in. rezygnacje z planowanego podwyższenia granicy ochrony prawnokarnej dzieci przed przestępstwami seksualnymi z 15 do 16 lat. Założono też wydłużenie wejścia w życie większości zapisów regulacji - z planowanych 14 na 90 dni od podpisu prezydenta.

Wprowadzono też poprawkę, zgodnie z którą przedawnień karalności ma nie być w przypadkach, gdy ofiarą zgwałcenia jest niepełnoletni poniżej 15. roku życia. Początkowo takim zapisem objęte były osoby poniżej 16. roku życia.

Po przyjęciu pakietu poprawek komisja skierowała ponownie nowelizację do Sejmu, drugie czytanie zaplanowane jest na czwartek.

Pedofilia w Kościele. Debata w Sejmie

Wcześniej w Sejmie odbyła się debata nad projektem rządowej ustawy ("wskoczyła" do harmonogramu obrad w trybie ekspresowym, posłowie narzekali, że nie mieli czasu się z nią zapoznać), podczas której wypowiadali się premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Po wystąpieniach członków rządu przyszła kolej na posłów opozycji, którzy podczas wygłaszania stanowisk kół i serii pytań podnosili, że rząd chce zbyt szybko procedować projekt. Wskazywano też, że w tym tempie można zająć się nowelizacją Kodeksu karnego i zapisów obejmujących przestępstwa pedofilów, a później resztą artykułów.

Więcej o:
Komentarze (47)
Pedofilia w Kościele. II czytanie nowelizacji zmiany Kodeksu karnego w Sejmie. Komisja ustawodawcza zgłasza poprawki
Zaloguj się
 • rgfm

  Oceniono 18 razy 18

  Propedofilski PiS majstruje przy karach dla pedofilskiego kościoła katolickiego... z przyczyn wizerunkowych tylko

 • almagus

  Oceniono 16 razy 12

  Prawo jest wynaturzone jak ten KK i PiS.
  Dzieciaki trafią do więzień, a spaślaki za ciumkanie pana będą wolni z woli bożej..

 • jael53

  Oceniono 14 razy 12

  I co to zmieni? Nadal można będzie delikatnie traktować wybraną kategorię sprawców. Według dotychczasowych przepisów za gwałt można otrzymać do 12 lat; lub do 15., jeśli to był gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Czy z tego grona pomazańców pańskich ktoś dostał 12 lat? Raczej prokuratorzy i sędziowie na uszach stawali, żeby zmieniać kwalifikację prawną (w czym zresztą bardzo pomocna jest idiotyczna konstrukcja "innych czynności seksualnych") na dogodniejszą dla sprawcy.

 • rgfm

  Oceniono 15 razy 11

  A to dziś w nocy nie dało rady? Wizerunek podupada? Jaka szkoda;)

 • bert2407

  Oceniono 10 razy 10

  Panie Kuchciński nie chciałbym być w twojej skórze jak taśmy wypłyną.

 • mirmarko

  Oceniono 10 razy 10

  innymi słowy, będzie potrzeba więcej "mieszkań +, ale z kratami w oknach" Czy ktoś widział przestępcę, kalkulującego wyrok do odsiadki? Odrazy dożywocie ustanów panie ziobro. Nie tędy droga, oszołomy, wsłuchajcie się w głosy społeczeństwa

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 9 razy 9

  Ciekawostka: seks między 15- i 16-latkami będzie przestępstwem. Będą uznawani za przestępców seksualnych. Czyli 19% nastolatków w tym wieku.

  Ponadto, wysokość kary nic nie zmieni. Można nawet wprowadzić dożywocie, ale bez systemowych rozwiązań wspierania ofiar k wykrywania przestępstw - nic się nie zmieni.

  To nieuchronność kary jest czynnikiem zniechęcającym. Ale im na tym nie zależy. 2 dni i już mają wspaniałe rozwiązanie. Ech...

 • plutoniczna

  Oceniono 10 razy 8

  ściema PiS
  jedna z proponowanych zmian:
  "podwyższenie tzw. „wiek zgody” z 15 do 16 roku życia."

  W ramach walki z pedofilia w kościele PiS chce ścigać i penalizować uprawiających seks nastolatków.

  Już widać, że puki rządzi PiS-u biskupom kryjącym pedofilię włos z głowy nie spadnie.

 • valdi61

  Oceniono 9 razy 7

  Najlepiej przegłosować o drugiej w nocy. Wtedy ta ustawa będzie najlepsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX