Ustawa zaostrzająca kary dla pedofilów w Sejmie. Morawiecki mówił o lustracji i dekomunizacji

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy, który m.in. zaostrza kary dla sprawców przestępstw seksualnych. - Gdyby była lustracja, moglibyśmy uniknąć szeregu tego typu przypadków - powiedział Mateusz Morawiecki, odnosząc się do historii przedstawionych w filmie "Tylko nie mów nikomu".

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu karnego. Ten punkt posiedzenia rozpoczął się od przemówienia Mateusza Morawieckiego. Premier przekonywał, że "Prawo i Sprawiedliwość jest tą formacją polityczną, która zawsze starała się walczyć w imieniu słabszego". Przekonywał też, że to PiS na samym początku tej kadencji "przystąpiło do zdecydowanych działań przeciwko pedofilom". - To nasze działania doprowadziły do tego, że przez wysoką izbę przeszedł rejestr pedofilów. Trzeba tutaj przypomnieć, jak głosowała większość Platformy Obywatelskiej. Większość nie głosowała za rejestrem pedofilów, większość wstrzymała się od głosu - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki o filmie Sekielskich

Szef rządu stwierdził, że zasądzane kary w zawieszeniu często "urągają elementarnemu poczuciu sprawiedliwości w społeczeństwie". - Często sędziowie stosowali kary w zawieszeniu w przypadku ewidentnych przestępstw wobec wolności seksualnych dzieci - stwierdził Morawiecki. Jak podnosił szef rządu, kluczowa jest nieuchronność kar dla przestępców seksualnych. - Może to doprowadzić do zmniejszenia patologii, które tak strasznie, i słusznie, oburzają nas po filmie panów Sekielskich - powiedział.

Ponownie do "Tylko nie mów nikomu" premier nawiązał, gdy mówił o agenturalnej przeszłości duchownych, którzy pojawili się w filmie braci Sekielskich. - Szkoda, że nie zostało pokazane to od razu w filmie, ale później pan Sekielski przyznał, że znaczna część tych sprawców, oprawców, strasznych ludzi, została zarejestrowana jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa. Pytam teraz wysoką izbę, które formacje od samego początku opowiadały się za lustracją i za dekomunizacją? - powiedział Morawiecki i dodał, że że fakt powiązania duchownych ze służbami "nie jest najważniejszy". - Gdyby była lustracja, moglibyśmy uniknąć szeregu tego typu przypadków, ponieważ ci ludzie nie mogliby być dłużej szantażowani przez prowadzących ich oficerów bezpieczeństwa.

Po premierze Zbigniew Ziobro wygłosił uzasadnienie ustawy. - Za zgwałcenie w Kodeksie karnym grozi kara od trzech do 15 lat, a ze szczególnym okrucieństwem pięciu do 15 lat pozbawienia wolności. Tu zmiana jest zasadnicza, wprowadzamy szereg typów czynów, robimy w sposób przemyślany. Chcemy surowiej karać określone typy zachowań przestępczych. Jeżeli dojdzie do zgwałcenia małoletniego, proponujemy karę od lat pięciu do 30 lat, a jest teraz od trzech do 15 - powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalnych poinformował, że projekt wprowadza zasadę nieprzedawnienia zgwałceń. - To jest novum - powiedział. -  Przestępstwa zgwałcenia to taka trauma, że po wielu, wielu latach, osoba jest dopiero gotowa zmierzyć się z tym i opowiedzieć organom ścigania o tym - dodał.

Rządowe zmiany w Kodeksie karnym

Rząd proponuje, by w ramach reformy Kodeksu karnego zlikwidować kary więzienia w zawieszeniu za akty pedofilskie. Kary więzienia za gwałt na dziecku z dotychczasowych - od trzech do 15 lat - zgodnie z propozycją rządu zostaną zwiększone do kary od pięciu do 30 lat więzienia, przy czym jeśli sprawca pełni opiekę nad ofiarą - minimalna kara ma być podniesiona do ośmiu lat więzienia. W przypadku śmierci osoby zgwałconej sprawcy będzie grozić dożywocie. 

Zgodnie z propozycją rządu, niemożliwe byłoby warunkowe zwolnienie z więzienia po odbyciu części kary. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował też, że rząd chce, by podwyższyć wiek ochrony karno-prawnej ofiar pedofilów z piętnastu do szesnastu lat. Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd PiS doprowadził do uruchomienia rejestru pedofilów. Podkreślił, że prace nad projektem zaostrzenia kar trwały od kilku miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (240)
Ustawa zaostrzająca kary dla pedofilów w Sejmie. Morawiecki mówił o lustracji i dekomunizacji
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 70 razy 62

  Czyli esbecy są winni pedofilii w kościele? No ale przecież ciemny lud to kupi.

 • munaciello

  Oceniono 41 razy 39

  Morawiecki, kiedy to nawoływałeś do lustracji kleru?!
  A poza tym, zrobiliście lustrację i co w waszych szeregach robią takie osoby jak Przyłębski i Kujda?

 • urian

  Oceniono 42 razy 36

  Nie za bardzo rozumiem po co byli "oficerowie prowadzący" mieliby obecnie szantażować "byłych TW w sutannach" ? Może nie nadążam za Morawieckim ?
  A inna rzecz, czy księża pedofile będą mieli obniżone emerytury ? Sutanna to prawie jak mundur, w Kościele jest też hierarchiczna podległość no i cel podobny jak w formacjach mundurowych - SŁUŻBA. Czy biskupi którzy chronili pedofilów będą mieli obniżone emerytury ? NP. Głódź , swoją mundurową - generalską. Przepraszam to chyba za mało. W imię sprawiedliwości społecznej powinien mieć obniżoną.
  I jescze jedno, gdy Sekielski powiedział, że Cybula był konfidentem SB wszedłem do internetowego inwentarza IPN. A tam nie ma jego nazwiska. Dlaczego ? Skoro w zbiorze zastrzeżonym jest mniej niż 100 nazwisk i to osób, które sa obecnie istotne dla bezpieczeństwa Polski,, skoro w inwentarzu IPN są niby wszyscy TW to dlaczego nie ma księdza Cybuli, a może i innych księży - konfidentów ?

 • falbor

  Oceniono 42 razy 34

  No coż, byliśmy śwadkami ordynarnego, ale skutecznego odwracania kota ogonem... Czyli teraz zacznie się zamiatanie problemu pod dywan :((

 • hamsterx

  Oceniono 40 razy 30

  pisiory ,kryjecie bestie w sukienkach już dawno
  do dziś nie ma ich w spisie zboków na stronach MS

 • feurig59

  Oceniono 34 razy 30

  To zwykle qu...stwo. Nie chodzi o drakonskie kary dla chorych pionkow, bo jest wystarczajace, tylko o rozliczenie tych, ktorzy to tuszowali.
  Prymitywny zabieg.
  To nie uspokoi Polakow.

 • senior2244

  Oceniono 40 razy 30

  Mistrzostwo w bredzeniu głupot. Takiego kr...na Polska jeszcze mnie miała.

 • cezaryk

  Oceniono 30 razy 28

  > Morawiecki mówił o lustracji i dekomunizacji
  Wywalą „precz z komuną” Piotrowskiego? Uwierzą jak zobaczę.
  Póki co kaktus mi na dłoni kiełkuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX