Wybory do Europarlamentu. Ruch Europa Christi kojarzony z Rydzykiem z listą tylko w jednym okręgu

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ruchu Prawdziwa Europa - Europa Christi nie zdążył jeszcze wykazać się w wyborach, a jego przyszłość już stoi pod znakiem zapytania. Partia założona przez europosła z otoczenia o. Tadeusza Rydzyka ma listę tylko w jednym okręgu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Partię Ruch Europa Christi założył prof. Mirosław Piotrowski, europoseł, który w poprzednich wyborach startował z listy PiS. Piotrowski jest związany ze środowiskiem o. Tadeusza Rydzyka. W mediach pojawiały się sugestie o powiązaniu redemptorysty z nowa partią, ale on sam groził w lutym pozwami za nazywanie Ruchu Prawdziwa Europa "partią Rydzyka".

Podstawą programową nowej partii mają być założenia inicjatywy "Europa Christi", która chce odbudować chrześcijańskie myślenie w Europie. Jednak przynajmniej w zbliżających wyborach do Europarlamentu może się to nie udać. Partia w bloku razem z dwoma innymi ugrupowaniami zarejestrowała listy tylko w dwóch okręgach, a teraz pozostała lista tylko w jednym - podaje "Rzeczpospolita". W okręgu małopolskim-świętokrzyskim lista partii została wyrejestrowana. Dziennik ocenia, że " Sytuacja ugrupowania, które miało namieszać na scenie politycznej" i potencjalnie odbierać wyborców PiS-owsi "staje się krytyczna". 

Według działaczy listę wyrejestrowano "dla dobra prawicy", ponieważ "na odbieraniu głosów innym prawicowym ugrupowaniom zyskałaby lewica". Ruch wciąż ma zarejestrowaną listę w Lublinie. Piotrowski ma za jakiś czas poinformować, co z nią zrobi, jednak dziennik spekuluje, że polityk może nie kasować listy, by promować się i zachować dostęp do mediów. Europoseł planuje start w wyborach parlamentarnych. Według "Rzeczpospolitej" o. Rydzyk "patrzył na inicjatywę przychylnie", ale "uzależniał zaangażowanie od rejestracji list w całym kraju".

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. "Dywersja części aktywistów Prawicy RP"

Problemy Ruchu Prawdziwa Europa z listami zaczęły się już wcześniej. 17 kwietnia w oświadczeniu działacze partii oświadczyli, że razem z Prawicą Rzeczypospolitej i Zjednoczeniem Chrześcijańskich Rodzin udało im się zebrać "blisko 100 tys. podpisów". Pomimo tego nie zarejestrowali list we wszystkich okręgach "ze względu na dywersję części aktywistów Prawicy RP".

Ci "na kilka dni przed rejestracją odeszli do Komitetu Kukiz ’15, rozbijając listy", a "części podpisów nie udało się odzyskać".

Więcej o:
Komentarze (49)
Wybory do Europarlamentu 2019. Partia europosła z otoczenia Rydzyka bez szans na mandat
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 30 razy 30

  Skoro już mowa o dewotach, to jak tam proces rechrystianizacji Europy?
  Postępy jak przy budowie promu, czy lepiej?

 • 5m00tny

  Oceniono 28 razy 28

  Miejsce księży i ich akolitów jest w kościołach a nie w Sejmie i Europarlamencie. Należy raz na zawsze odciąć Kościół od państwowego cycka, niech sam na siebie zarabia i zajmuje się wyłącznie szerzeniem wiary a nie sprawami, które ich nie dotyczą!

 • owadd83

  Oceniono 15 razy 15

  Wielka szkoda!!! Zabrali by troche glosow parti Przepraszajcie i Spadajcie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 15 razy 13

  Partia pedofilów?

 • zwyklaosoba

  Oceniono 12 razy 12

  Jeden okręg wyborczy i 5% głosów w skali kraju ? To byłby cud.

 • glencok

  Oceniono 10 razy 10

  No jaka szkoda :)))) i tak nikt normalny na te miernoty polityczne nie zagłosuje
  A co do następnych wyborów do Europarlamentu, to już w nich możemy nie uczestniczyć jak pis wygra wybory do sejmu na jesień

 • zwyklaosoba

  Oceniono 11 razy 9

  Przy ordynacji wyborczej z 5% progiem stratowanie w jednym okręgu, a nawet w kilku jest zwykłym oszukiwaniem wyborców. Kandydaci z takiego komitetu nie mają szansy dostać się do europarlamentu, więc namawianie do głosowania na ten komitet nie ma najmniejszego sensu. Jeśli okręg lubelski ma ok. 5% wyborców w kraju to musieliby w nim uzyskać 100% poparcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX