Sondaż prezydencki. Szansę na urząd mają tylko Andrzej Duda i Donald Tusk. Reszta daleko w tyle

Jeżeli wybory prezydenckie odbyłyby się w maju, do drugiej tury weszliby urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz były premier Donald Tusk. Inni politycy nie mają szans na prezydenturę - pokazuje sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzony dla "Newsweeka" oraz Radia ZET.

Instytut Badań Spraw Publicznych przeprowadził sondaż, którym zbadano, który polityk miałby największe szanse na objęcie urzędu prezydenta, gdyby wybory prezydenckie odbyły się na 12 maja 2019 roku. Wyniki tego sondażu pokazują jednoznacznie, że w tej walce liczą się tylko dwaj politycy - Andrzej Duda oraz Donald Tusk.

Sondaż prezydencki. Andrzej Duda i Donald Tusk w drugiej turze

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w 12 maja, urzędujący prezydent otrzymałby 43,73 proc. głosów, a były premier - 34,68 proc. Na trzecim miejscu, ale daleko w tyle za Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem, uplasowałby się Robert Biedroń, zdobywając głosy 6,91 proc. ankietowanych. Niewiele słabszy wynik osiągnąłby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (6,28 proc.) oraz założyciel partii Kukiz'15 Paweł Kukiz (5,22 proc.). Janusz Korwin-Mikke oraz Włodzimierz Czarzasty, którzy również byli brani pod uwagę w tym sondażu, osiągnęli najsłabsze wyniki (kolejno 1,41 proc. oraz 1,34 proc.). W pierwszej turze wyborów prezydenckich głosować chce 51,04% Polaków. 

Gdyby sondaż IBSP się sprawdził, konieczne byłoby przeprowadzenie drugiej tury wyborów prezydenckich, w której zmierzyliby się Andrzej Duda oraz Donald Tusk. Kto by ją wygrał? Różnica byłaby niewielka, ale wciąż na korzyść urzędującego prezydenta - na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 45,89 proc. badanych, a na Donalda Tuska 44,93 proc. 5,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie poszłoby do wyborów w II turze, a 4,08 proc. zadeklarowało, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzony dla "Newsweeka" oraz Radia ZET został przeprowadzony w dniach 7-9 maja 2019 roku, metodą telefoniczną (CATI) na grupie 1011 osób. 

Sondaż prezydencki do "Faktów" TVN i TVN 24. Zwycięstwo Andrzeja Dudy

Przypomnijmy, że 11 maja pisaliśmy o podobnym sondażu przeprowadzony dla "Faktów" TVN i TVN 24. Pokazał on, że Andrzej Duda zdobyłby 41 proc. głosów, a Donald Tusk 28 proc. Kolejne wynik należały do Pawła Kukiza (7 proc.), Roberta Biedronia (6 proc.), Władysława Kosiniak-Kamysza (5 proc.), Janusza Korwin-Mikkego (4 proc.) oraz Adriana Zandberga (1 proc.).

Więcej o:
Komentarze (137)
Sondaż prezydencki. Szansę na urząd mają tylko Andrzej Duda i Donald Tusk. Reszta daleko w tyle
Zaloguj się
 • brutalnaprawda

  Oceniono 36 razy 22

  Jak widzę że PAD jest zestawiany/porównywany z Donaldem...to qwa, włączam wsteczny potem jedynkę i napierd**głową w mur, bo nie wierzę, że mamy jeszcze takich idiotów co na PADa zagłosują .. nie wiem kto wystartuje w wyborach prezydenckich ale zapewniam, że poprę każdego (nawet komika - Siara wróć) byle nie błazna !

 • wernyh

  Oceniono 38 razy 18

  Polaku! Pedofile w sutannach z całą pewnością zagłosują na Dudę. A ty?

 • falbor

  Oceniono 24 razy 8

  Jak się nazywa ten pucołowaty pan na zdjęciu obok Tuska? Gdzieś go chyba widziałem?!

 • lica79

  Oceniono 15 razy 7

  Jedyne "osiągniecie" Dudy to fakt że LK przestał być najgorszym prezydentem w historii

 • yaspiman

  Oceniono 13 razy 7

  budyń ma tylko "sondarzową" szansę.
  szansę miał i owszem, ale ją całkowicie zmarnował, gdy został przestempcą łamiącym Konstytucję.

 • 2fat

  Oceniono 9 razy 7

  różnica między sondażem a wyborami jest taka że sondaż przychodzi do ludzi a do wyborów trzeba iść. myslę że wybory prezydenckie spokojnie wygrałby Tusk. Ale...

 • js08836

  Oceniono 27 razy 7

  Tusk będzie prezydentem. Duda nie ma szans !!! PiS + Kler + Duda = Ciemnogród w Polsce. Tusk, to Europa !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX