Ponad połowa wyborców PiS chce odejścia Polski od węgla. W czołówce zwolennicy PO i Wiosny

76 proc. Polek i Polaków chce odejścia Polski od węgla do 2030 roku - wynika z sondażu Kantar, którego wyniki opublikowała fundacja Greenpeace Polska. Najwięcej zwolenników rezygnacji z korzystania z tego surowca jest wśród wyborców Platformy Obywatelskiej, Wiosny, a także Nowoczesnej.

Większość Polek i Polaków opowiada się za Polską bez węgla w 2030 r. - wynika z sondażu Kantar, którego wyniki opublikowała fundacja Greenpeace Polska. To wzrost o 7 punktów procentowych od listopada ubiegłego roku.

Najwięcej zwolenników odejścia od węgla do 2030 r. jest wśród wyborców Platformy Obywatelskiej i Wiosny (po 91 proc.). Rezygnacji z węgla domaga się również 89 proc. wyborców Nowoczesnej, 84 proc. zwolenników SLD, 76 proc. wyborców PSL i 65 proc. w przypadku Kukiz'15. W przypadku wyborców PiS odsetek ten wynosi 55 proc.

- Tak silny głos społeczeństwa nie może zostać zignorowany. Odejście od gospodarki opartej na węglu powinno stanowić poważną pozycję w programach wyborczych w tegorocznych wyborach - komentuje Marek Józefiak, Koordynator kampanii Klimat i Energia z Greenpeace.

Jak wskazuje fundacja, by zatrzymać postępujące zmiany klimatu, odejście od węgla w ciągu najbliższych 11 lat jest niezbędne. "Kilka państw Unii Europejskiej, takich jak Belgia i kraje bałtyckie już teraz nie ma na swoim terenie elektrowni węglowych. Szereg innych krajów ogłosiło mniej lub bardziej ambitne plany odejścia od tego najbrudniejszego z paliw" - przypomina Greenpeace Polska.

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać POD TYM LINKIEM >>

Więcej o:
Komentarze (86)
Ponad połowa wyborców PiS chce odejścia Polski od węgla. W czołówce zwolennicy PO i Wiosny
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 36

  Jarek zaraz zapowie, że podniesienie ręki na węgiel to podniesienie ręki na Polskę..Ale zapomni dodać, że to rosyjski węgiel. Czubki wszystko łykną, co zbawiciel wypierdzi.

 • ps11111ps

  Oceniono 27 razy 23

  Znam wielu wyborców pis i widze ze oni program odchodzenia od węgla wcielają w życie co dzień. Zazwyczaj odchodzą na rzecz butelek PET, starych szmat i płyt wiórowych.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 24 razy 18

  Przecież Pis wciela już te marzenia w życie. Odchodzi od węgla polskiego na rzecz rosyjskiego.

 • stachkaz47

  Oceniono 21 razy 13

  W POLSKICH kopalniach zostaną tylko sami działacze "SOLIDARNOŚCI".
  WĘGIEL sprowadzimy z DONBASU.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 12

  Ale ci sami, którzy chcą "odejścia od węgla" sprzeciwiają się energetyce jądrowe. Wiatraki popierają tylko w sąsiedniej, a nie w swojej zagrodzie, a zalew pod potrzeby energetyki wodnej ma zalać sąsiada, a nie jego. Tak wygląda "interes społeczny" po polsku..:-)

 • vanlig

  Oceniono 9 razy 9

  To może ta połowa wyborców PIS powinna przestać głosować na PIS.

 • jurek4491

  Oceniono 15 razy 9

  Wyborcy PiS-u chcą odejścia od węgla a klub parlamentarny PiS-u , NIE , " Ani kroku w tył " bo Polska wynglem stoi .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX