Tomasz Sekielski oburzony słowami abp Głodzia. "Skandaliczne. Nie wykorzystał okazji, by milczeć"

- Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie wykorzystał okazji, by milczeć - ocenia Tomasz Sekielski, twórca filmu "Tylko nie mów nikomu". Hierarcha pytany o to, czy oglądał film, odparł, że "nie ogląda byle czego".

- Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego - powiedział arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pytany przez reporterkę TVN24 o "Tylko nie mów nikomu", dokumentalny film nt. pedofilii w Kościele opublikowany w sobotę. Na kolejne pytanie, o to, kiedy skończy się ukrywanie przypadków pedofilii w Kościele, Głódź odpowiedział: - Idziemy się modlić teraz, proszę mnie nie atakować i nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem, jak Pani myśli.

Po tych słowach arcybiskup wygłosił homilię, w której mówił o atakach na chrześcijaństwo, zbliżających się wyborach oraz "amoralnych i nihilistycznych" projektach, którym trzeba zapobiec.

Tomasz Sekielski: Skandaliczne zachowanie

W rozmowie z natemat.pl wypowiedź duchownego skomentował autor "Tylko nie mów nikomu" Tomasz Sekielski.

Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie wykorzystał okazji, by milczeć. Trudno to komentować. Jego zachowanie uważam za skandaliczne i pozbawione empatii wobec ofiar

- ocenił dziennikarz. Dodał, że inni księża, którzy deprecjonowali film, nazywając go m.in. "gniotem", "sami wystawiają sobie świadectwo". Sławoj Leszek Głódź w filmie Sekielskiego pojawia się w kontekście księży Henryka Jankowskiego i Franciszka Cybuli, obaj oskarżonych o pedofilię. Ten drugi przyznał się do swojego czynu. Głódź widział nagranie ze spotkania księdza z ofiarą, a jednak w żaden sposób nie zareagował. Co więcej, trzy miesiące później celebrował pogrzeb Cybuli. - Takim był kapłanem, jakim był człowiekiem - dobrym skromnym i cichym - mówił podczas mszy.

Inni hierarchowie - prymas Wojciech Polak i arcybiskup Stanisław Gądecki - krótko po premierze filmu wydali oświadczenia, w których dziękowali Sekielskiemu i przepraszali ofiary. Jednocześnie obaj wcześniej odmówili udziału w filmie, a Konferencja Episkopatu Polski przysłała oświadczenie, w którym ocenili, że film nie będzie rzetelny.

Reżyser nie chciał jednak dokonywać "analizy szczerości słów" duchownych. -  Mam jednak nadzieję, że żal jest szczery. Bo każdy, kto dowiaduje się o losie ofiar pedofili w sutannach, musi być wstrząśnięty. Chciałbym wierzyć, że coś się zmieni w Kościele - dodał. 

"Tylko nie mów nikomu". Miliony wyświetleń i zapowiedź kontynuacji

Po dobie od premiery filmu na YouTubie, serwis zanotował prawie 3,5 mln odsłon. Po 27 godzinach jest ich ponad 4 miliony. - Jestem przeszczęśliwy. Zakładaliśmy, że może być dobry wynik oglądalnościowy, ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak - skomentował Sekielski.

Dziennikarz zadeklarował, że "Tylko nie mów nikomu" nie było jego ostatnim słowem na ten temat, ale na razie musi odpocząć. Sekielski pracuje obecnie nad filmem o aferze SKOK-ów, ale jednocześnie zamierza zajmować się kolejnym filmem o pedofilii wśród duchownych. - Za wcześnie jednak na jakiekolwiek konkrety. Film z pewnością jednak powstanie - mówił. 

 
Więcej o:
Komentarze (753)
Tomasz Sekielski oburzony słowami abp Głodzia. "Skandaliczne. Nie wykorzystał okazji, by milczeć"
Zaloguj się
 • kunwyscigowy

  Oceniono 167 razy 163

  Panie Tomaszu - okręt tonie a pijany Głódź tłucze siekierą w podłogę.... w sumie to dobrze.

 • baska_w5

  Oceniono 151 razy 147

  No cóż, Flaszka Głódź nigdy nie miał nic mądrego do powiedzenia, a słowo "pokora" jest mu zupełnie obce. Faktycznie lepiej by milczał.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 128 razy 124

  Jako gdańszczanin mogę tylko ze wstydem przeprosić za naszego biskupa. Obejrzawszy ten film zrozumiałem, że dla ludzi wierzących (naprawdę wierzących) film ten dotyka sedna naszej wiary. I nie można obok niego przejść obojętnie.

 • 11danek

  Oceniono 108 razy 104

  Pan Sekielski powinien zacząć uważać na to co robi, gdzie chodzi i z kim przebywa. Mało to dziennikarzy straciło życie bo narazili się mocnym tego świata? Zadrzeć z kościołem i wykazać jaka to jest organizacją przestępczą to duża sprawa ale narazić się PiS-owi i służbom rozgrzebując SKOKI... ci chłopcy nie słyną z dobrego wychowanie. Panie Sekielski trzymam kciuki za pana!

 • estacionmexico

  Oceniono 98 razy 98

  Pan Głódź był bardzo zmęczony wczorajszym opilstwem. Nie załapał się na przekaz Dnia.
  Proszę o zrozumienie.

 • lukasz2711

  Oceniono 81 razy 77

  Kościół Katolicki przyjął zasadę stosunku do tego filmu identyczną do tej którą przyjął Kaczyński ws spółki Srebrna. Przemilczeć sprawę, wszelkie pytania bagatelizować i generalnie czekać aż kurz opadnie. Wczorajsze oświadczenie pokazuje że kościół odcina się od ewentualności wszelkich odszkodowań w myśl zasady Kościół to Kościół a Ksiądz w każdym z tych wypadków jest osobą prywatną.

 • f451

  Oceniono 75 razy 71

  A czego oczekiwać od alkoholika, ukrywającego zwyroli w podległych parafiach....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX