Marszałek o miłości do Boga w Europie. "Proces przerwany przez wrogą chrześcijaństwu ideologię"

O usuwaniu tożsamości narodowej i Boga z życia społecznego i publicznego napisał marszałek Senatu Stanisław Karczewski w liście do uczestników III Europejskiego Festiwalu Schumana. Jego zdaniem festiwal wskazuje na misję Polski w budowaniu wspólnoty europejskiej w duchu chrześcijańskim.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił rolę Polski w budowaniu chrześcijańskiej Europy i potrzebę powrotu do duchowych korzeni. W liście do uczestników III Europejskiego Festiwalu Schumana marszałek Senatu napisał, że proces rozpoczęcia budowy Europy przez Roberta Schumana został przerwany "przez wdrażanie wrogiej chrześcijaństwu ideologii Alterio Spinelliego [komunisty i antyfaszysty, jednego z ojców Unii Europejskiej, twórcy Manifestu z Ventotene i pomysłodawcy wspólnego rynku w obrębie UE - red.], która prowadzi do budowania superpaństwa, usuwając tożsamości narodowe, patriotyzm jako miłość do ojczyzny i Boga z życia społecznego i publicznego".

Dodał, że w tym kontekście festiwal Schumana wskazuje na misję Polski w budowaniu wspólnoty narodów Europy w duchu chrześcijańskim.

Do uczestników festiwalu Schumana odbywającego się w Świątyni Opatrzności Bożej słowa skierował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że Europa według koncepcji Roberta Schumana do wspólnota cywilizacyjna i duchowa. "Koncepcja budowania wspólnoty na chrześcijańskich wartościach, a jednocześnie demokratycznej i tworzącej podmiotowość tworzących ją narodów była dalekowzroczna. Dawała szanse tworzenia prawdziwej, solidarnej wspólnoty wspólnych państw" - napisał szef rządu. Wyraził nadzieję, że jako mieszkańcy Europy będziemy zmierzać w kierunku realizacji myśli Schumana. 

Modlitwy o powrót do chrześcijańskich korzeni

III Europejski Festiwal odbywa się na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w ramach obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ramach Festiwalu trwa koncert "Wspólnota Serc", zaplanowano także warsztatowe spotkania Grup Schumana, "Modlitwę do Granic" w intencji powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni i o beatyfikację Sługi Bożego Roberta Schumana.

Robert Schuman uważany jest za jednego z ojców-założycieli Unii Europejskiej. Zwykle w tym kontekście wymienia się 11 polityków, a czasem mówi się o europejskiej trójce - Robercie Schumanie, Konradzie Adenauerze i Alcide de Gasperim. Schuman był dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych, w latach 1958-1960 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, jedną z kluczowych postaci w procesie kształtowania powojennej Europy. Patronat honorowy nad III Europejskim Festiwalem Schumana objął marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Więcej o:
Komentarze (275)
Marszałek o miłości do Boga w Europie. "Proces przerwany przez wrogą chrześcijaństwu ideologię"
Zaloguj się
 • korekta

  Oceniono 107 razy 97

  Nie, dziadu. Nie, zdewociały łbie. Sprzeciwiam się. Mając na wzgęldzie ideały oświecenia, sprzeciwiam się. Nowoczesna Europa to wolnomularstwo, rozkwit sztuki, muzyki i literatury. To filozofia, psychologia, walka o wyzwolenie społeczne i sprawiedliwość społeczną.

 • ochujek

  Oceniono 103 razy 95

  Przez takich polityków w Polsce sutannowi pedofile są bezkarni, kler jest pasiony naszymi pieniędzmi.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 77 razy 75

  Rzygam już tymi wartościami chrześcijańskimi, szczególnie gdy słowa o nich padają z ust przedstawicieli kaczego reżimu, którzy swym postępowaniem łamią wszystkie punkty dekalogu.

  Wartości chrześcijańskie według pisuaru: ładować kasę w kościół katolicki, chronić pedofilów, doić obywateli.

 • korekta

  Oceniono 67 razy 63

  No, tak. Oświecenie jako pierwsze uderzyło w rzymską sektę. Rewolucja francuska uderzyła w potęgę czarnych, ale Francuzi nie przepraszają za rewolucję.

 • ziaburek

  Oceniono 58 razy 54

  Ciekawe ile narodów europejskich zechce budować wspólnotę w duchu chrześcijaństwa polskiego kościoła katolickiego... Obstawiam kolejne zwycięstwo 27:1.

 • jurand48

  Oceniono 61 razy 53

  Niech wreszcie Europa wróci do korzeni …. do słowiańskiego Światowida i germańskiego Odyna ...a ten import z Azji / Judaizm ,Chrześcijaństwo, Islam/ oddać z powrotem Azjatom .

 • van_norden

  Oceniono 50 razy 48

  Pan Marszałek Kochany przeoczył chyba Epokę Oświecenia, w której Europejczycy postawili na Rozum a nie religię. W Polsce z braku Rozumu, Oświecenie było tylko chwilową modą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX