"Zdarzyło mi się płakać godzinami i nie przespać paru nocy". Ta afera może zatopić marzenia Wiosny Biedronia o sukcesie wyborczym [ANALIZA]

Dla partii politycznej, która przez wszystkie przypadki odmienia równość, pomoc słabszym i sprawiedliwość społeczną, trudno znaleźć większe zagrożenie niż afera mobbingowa. A właśnie o domniemanym mobbingu w Wiośnie Biedronia pisze były już szef lubelskiej młodzieżówki tej formacji.

Przemysław Stefaniak jest 18-latkiem z Poniatowej, tegorocznym maturzystą jednego z lubelskich liceów. Do niedawna - lubelskim koordynatorem Przedwiośnia, młodzieżówki Wiosny Biedronia. Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu nie znał go nikt, teraz mówią o nim największe media w Polsce. Wszystko dlatego, że młody (były już) działacz opisał na Facebooku, jak w Wiośnie miała traktować go szefowa lubelskich struktur ugrupowania, Monika Pawłowska, dwójka Wiosny na tamtejszej liście do Parlamentu Europejskiego. Swój wpis chłopak zaczyna od bardzo wymownego zdania: "Opowiem wam, jak byłem mobbingowany w Wiośnie i jak nie znalazłem nigdzie pomocy".

Nastolatek nie przebiera też w słowach, opisując zachowania przełożonej: "zaatakowała mnie przy trzech osobach że 'jakim cudem ona kur** nie wie, że pierd***** dzieciarnia organizuje jakieś kur** malowanie tęczy'", "w prywatnych rozmowach o nas - młodzieżówce mówiła per 'pierd***** dzieciarnia', bo nie realizowaliśmy targetów zbierania podpisów dla osób do europarlamentu", "innym razem zostałem skurw**** za to, że dostatecznie szybko nie podałem jej ręki (…), wzięła mnie na stronę i powiedziała, że 'jak jeszcze raz kur** nie wstanę od razu, żeby się przywitać, to mnie rozkur**'". Partyjna wierchuszka zgodnie zapewnia, że sprawa jest wyjaśniania, a w Wiośnie nie było, nie ma i nie będzie miejsca na mobbing.

Potrójny problem Wiosny

Wpis 18-latka i cały ciąg zdarzeń, które nastąpiły po jego upublicznieniu, to jednak dla Wiosny olbrzymi problem. Z trzech powodów.

Po pierwsze, uderza w fundamenty politycznego wizerunku Wiosny. Partia Roberta Biedronia od początku funkcjonowania na polskiej scenie politycznej przedstawiała się jako "nowa jakość" i formacja, która diametralnie różni się od "starych partii". W swojej aktywności publicznej i propozycjach programowych politycy Wiosny bardzo mocno akcentowali takie wartości jak pomoc słabszym, równouprawnienie, przywracanie sprawiedliwości społecznej czy walka ze wszelkiego rodzaju przemocą i wykluczeniem. Podejrzenia o mobbing w szeregach partii są dla nich ciosem w samo serce.

Po drugie, w niecałą dobę od publikacji postu Stefaniaka jeden z czołowych polityków Wiosny został przyłapany w tej sprawie jeśli nie na kłamstwie, to na bardzo niepokojącym kluczeniu. Kilka godzin po ukazaniu się wpisu 18-latka o sformułowane w nim zarzuty na antenie Polsat News zapytany został dr Krzysztof Śmiszek - jeden z liderów partii, jedynka Wiosny do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim, a prywatnie partner Roberta Biedronia.

Śmiszek stwierdził, że Stefaniak "nie przyszedł do niego" z opisywanym problemem. Kilkanaście godzin później chłopak opublikował na Facebooku screeny ze swojej rozmowy ze Śmiszkiem, w której informuje go o sytuacji i pyta, czy w partii są jakieś procedury antymobbingowe. "Niestety, nie wiem nic o takich procedurach" - odpisał mu polityk, po czym polecił kontakt z koordynatorem okręgu albo szefostwem całej młodzieżówki.

- Przemysław Stefaniak poprosił mnie o informację, czy są procedury wewnętrzne, o których ja nie słyszałem. Poprosiłem go z koordynatorką Przedwiośnia, żeby przesłał nam więcej faktów, byśmy mogli podjąć działania - tak w rozmowie z Gazeta.pl Śmiszek tłumaczy całą sytuację. I dodaje: - Niestety nie odezwał się, a potem napisał takiego posta. Nie dostarczył nam informacji, o które go prosiliśmy, chcieliśmy się zająć tym na poważnie.

To też nie do końca prawda, bowiem Stefaniak zgodnie z poleceniem napisał o swoich problemach do współprzewodniczącej młodzieżówki Wiosny - Karoliny Molskiej. Screen z tej rozmowy także zamieścił na Facebooku, odpierając pojawiające się w komentarzach zarzuty, że nie przedstawia twardych dowodów i wywleka na światło dzienne wewnętrzne sprawy partii.

Wreszcie po trzecie, sprawa domniemanego mobbingu wyszła na jaw w najgorszym możliwym dla Wiosny momencie. Jesteśmy na ostatniej prostej kampanii do Parlamentu Europejskiego, Wiosna walczy o każdy promil głosów, trwa objazd kraju przez liderów ugrupowania. Teraz zamiast przekonywać Polaków do swojego programu i swoich kandydatów, politycy Wiosny będą musieli odpowiadać na niewygodne pytania o to, co w ich formacji dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Nie trzeba dodawać, że lepszego prezentu nie mogli sobie wymarzyć przeciwnicy Wiosny - od Prawa i Sprawiedliwości, przez Koalicję Europejską, na Konfederacji czy Kukiz'15 skończywszy.

Rozbrajanie bomby

Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że afera lubelska jest najpoważniejszym z problemów, na które przez trzy miesiące swojego istnienia natrafiła Wiosna. Dotychczas ugrupowanie Biedronia wychodziło z kłopotów obronną ręką albo skutecznie minimalizowało straty. Kwestię finansowania partii udało się odwlec w czasie do chwili złożenia pierwszego sprawozdania finansowego do PKW, a temat trudnego dzieciństwa Biedronia i burzliwych relacji w jego rodzinnym domu zrzucono na karb politycznego rozgrywania przeszłości prezydenta Słupska.

Wpisu Stefaniaka zbyć nie sposób. To tykająca bomba, która może wysadzić w powietrze marzenia liderów Wiosny o politycznym sukcesie. Sprawa zyskała już duży medialny rozgłos, partia na starcie zaliczyła kłopotliwą wpadkę, a czasu do wyborów zostało bardzo mało, więc gra na zwłokę byłaby strategią samobójczą. Wiosna musi podjąć trudne decyzje tu i teraz, zażegnać wizerunkowo-komunikacyjny kryzys i ratować wiarygodność. Zwłaszcza że - jak napisał sam Stefaniak - podobno nie był on jedyną osobą, która w Wiośnie zmagała się z takimi problemami.

Więcej o:
Komentarze (434)
Działacz Wiosny oskarża przełożoną o mobbing. Afera w Wiośnie
Zaloguj się
 • as.pik

  Oceniono 113 razy 53

  Aferka jest moim zdaniem drobna, rozdmuchanie jej przez GW wydaje mi się cokolwiek dziwne. Trudno, żeby Biedroń panował nad każdym działaczem; jeśli zarzuty się potwierdzą, powinni się pozbyć tej pani i już.
  Ja tam Wiośnie nie kibicuję, więc mi to nie przeszkadza, ale gazetka dziwnie jest niekonsekwentna: najpierw ciągnie Biedronia za uszy, a teraz próbuje utopić.

 • elenem

  Oceniono 101 razy 41

  Ale o co ta afera?
  przecież takie sytuacje zdarzają się w najlepszych firmach, biurach, szpitalach czy w organach państwowych! To nic nowego. Jeśli ktoś czuje się poszkodowany to niech idzie do sądu przeciw konkretnej osobie.
  Biedroń i cała partia nie jest w stanie odpowiadać za wszystkich ani dopilnować wszystkich członków w każdym mieście.
  Ja nie widzę tu problemu.

 • krzysio333

  Oceniono 66 razy 30

  Od dwóch tygodni, Biuletyn Partyjny robi wszystko, żeby Wiosna zabrała jak najmniej głosów Jego partii.

 • niktwazny126

  Oceniono 31 razy 23

  No niefajnie. Ale też nie jest możliwe, żeby najgłówniejszy szef partii trzymał za rękę (i twarz) każdego swojego przedstawiciela. Sytuacja nie powinna mieć miejsca ani w Wiośnie, ani nigdzie. Jeżeli nie posypią się podobne doniesienia od innych osób, to problem będzie, ale jeżeli to jednostkowy przypadek, trzeba tej pani wskazać inną drogę kariery.

 • klemens1

  Oceniono 35 razy 21

  Efekt skali.
  Przy iluś działaczach zawsze któremuś coś się przydarzy.
  A nie - PiS jest pod tym względem na pewno idealny.

 • j-ugo

  Oceniono 20 razy 18

  Ta afera zaszkodzi Pawłowskiej, która zachowuje się po chamsku wobec młodych działaczy.
  Zaszkodzi Śmiszkowi, który mataczy w sprawie.
  A młody nie był mobbingowany, lecz paskudnie obrażany. Definicja mobbingu jest inna.

 • ml2403

  Oceniono 23 razy 17

  W ogóle jak słyszę słowo młodzieżówka partyjna to mnie skręca. Do czego ci maturzyści mają być potrzebni w partiach politycznych.Partia polityczna ma za cel zdobycie władzy i rządzenie krajem. Co taki młodzian co to dopiero zaczyna ciut doroślejsze życie może o tym wiedzieć. Jednym słowem jedynym zajęciem dla niego może być noszenie teczki za starszym kolegą partyjnym. Weź ty chłopie najpierw popracuj normalnie, zdobądź trochę doświadczenia, a potem jak będziesz chciał to zajmij się polityką. Pomijam już fakt, ze taki człowiek mający blade pojęcie o dorosłym życiu jest bardzo łatwym elementem do indoktrynacji. A teraz jak widzę każda partia ma swoje młodzieżówki. Może społeczeństwo by bardziej realnie popatrzyło na kandydatury w różnych wyborach i zastosowało prosty wyróżnik. Jak masz 10 lat pracy za sobą to mogę rozważyć twój wybór, a jak mniej to popracuj normalnie, a potem zobaczymy.

 • qznia

  Oceniono 82 razy 16

  O!
  GW próbuje zatopić Wiosnę , aby przedłużyć marzenia o dobrym rezultacie koalicji POCO.
  Takie "aferki" to są w każdej partii, w każdej partii zdarzają się psychopaci i psychopatki.
  Przestańcie nakręcać spiralę wobec zwykłego chamstwa jakiego w polityce niemało.
  rozumiem , że Giertych zadaniuje swoich dziennikarzy (PiŃski i reszta gazetywarszawskiej) ale kto Was zadaniuje do plucia na Wiosnę????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX