MON: Wartości chrześcijańskie w wytycznych dla żołnierzy. Jest podpis Mariusza Błaszczaka

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał wytyczne dotyczące kształtowania dyscypliny wojskowej, w których pojawia się m.in. odniesienie do "chrześcijańskich wartości Wojska Polskiego". Wartości te nie zostały ujęte w wytycznych opublikowanych w kwietniu. Resort tłumaczy, że stało się tak "w wyniku błędów redakcyjnych".

"Chrześcijańskie wartości nadal kształtują i będą kształtować postawy żołnierzy Wojska Polskiego" - zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej w czwartkowym komunikacie.

Szef resortu Mariusz Błaszczak podpisał właśnie dokument o nazwie "Wytyczne w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej", w którym znalazły się nawiązujące do tego zapisy.

"Utrzymanie wysokiego poziomu dyscypliny wojskowej jest nieodzownym elementem sprawnego działania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, postrzeganym zarówno w aspekcie procesu kierowania i dowodzenia, jak i wykonywania rozkazów, poleceń i decyzji wydawanych w toku służby" - czytamy w treści wytycznych.

Element ten służy kształtowaniu pożądanych postaw żołnierzy, wynikających z chrześcijańskich wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, w tym zasad bohaterów walk o odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, żołnierzy polskich walczących podczas II wojny światowej w obronie niepodległości, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy niezłomnych, zgodnie z chlubnymi historycznymi tradycjami oręża polskiego, wyrażonymi w dewizie Wojska Polskiego "Bóg, Honor, Ojczyzna"

- dodaje Ministerstwo Obrony Narodowej w opublikowanych w czwartek wytycznych.

Poprzednie wytyczne zostały opublikowane w kwietniu, jednak nie ujęto w nich "chrześcijańskich wartości", na co zwróciły uwagę środowiska prawicowe. MON tłumaczy, że stało się tak "w wyniku błędów redakcyjnych", stąd w maju pojawiła się nowa wersja dokumentu.

Więcej o:
Komentarze (377)
MON: Wartości chrześcijańskie w wytycznych dla żołnierzy. Jest podpis Mariusza Błaszczaka
Zaloguj się
 • jami100

  Oceniono 55 razy 51

  Których chrześcijańskich? Bo na przykład Świadkowie Jehowy w ogóle nie uznają wojska - więc rozbrojenie.
  Kontekst jednak wskazuje na te średniowieczne. Wojny krzyżowe, św. Inkwizycja - to chyba ich wzorce.

 • Jan Kos

  Oceniono 55 razy 51

  Wartości chrześcijańskie szerzone nie słowem, tylko regulaminem wojskowym i ustawą. Zawsze to jakiś postęp - w średniowieczu był miecz i stos.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 50 razy 44

  Za komuny było "każdy oficer wykształconym marksistą", czy jakoś tak?
  Uważacie, że coś się zmieniło?

 • aeromonas

  Oceniono 43 razy 43

  To znaczy, że do wojska będą brali tylko katolików z kwitem od proboszcza? Jak do seminarium?

 • H2O H2O

  Oceniono 43 razy 41

  Co to za chrześcijańskie wartości w wojsku? Nie cudzołóż? Nie zabijaj? O co chodzi? Ktoś wyjaśni uprzejmie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX