Lech Wałęsa postuluje likwidację Unii Europejskiej. "Łatwiej zacząć od nowa"

Lech Wałęsa udzielił wywiadu dla szwedzkiego dziennika "Aftonbladet". Były prezydent powiedział, że należy zdemontować Unię Europejską po to, aby zbudować wspólnotę na nowo.

- Unia Europejska powstała w zupełnie innych warunkach niż te, jakie mają miejsce obecnie. Od dłuższego czasu ostrzegałem Niemcy i Francję, że nie da się uratować Unii, jeśli państwa członkowskie pójdą tak daleko w różnych kierunkach. Wówczas łatwiej jest zlikwidować Unię w jej obecnej formie i zacząć od nowa. Ale oni mnie nie słuchają - powiedział Lech Wałęsa w wywiadzie dla "Aftonbladet"

Lech Wałęsa chce zlikwidować Unię Europejską i postawić ją na nowo

Były prezydent uważa, że wszystkie kraje powinny zostać zmuszone do ponownego ubiegania się o członkostwo we wspólnocie, która miałaby zastąpić Unię Europejską. Kolejnym krokiem byłoby sporządzenie listy dziesięciu obowiązków i dziesięciu praw członków nowej Unii Europejskiej, którą musiałby podpisać każdy kraj, który chciałby do niej przynależeć.

- Czasami rozwój musi zrobić duży krok, aby iść naprzód. Jak wtedy, gdy w krótkim czasie przeszliśmy od komunizmu do demokracji. Teraz musimy ponownie zrobić tak duży skok. Problem polega na tym, że tak naprawdę nie wiemy jak. Dzięki nowej technologii stworzyliśmy globalny świat, na który ludzie nie są naprawdę gotowi. Musimy najpierw porozmawiać o tym, w jaki sposób chcemy iść dalej - powiedział były prezydent.

Lech Wałęsa odniósł się także do obecnej sytuacji w Polsce i zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Laureat pokojowej nagrody Nobla powiedział, że nie wie na kogo głosować, ale musi to zrobić, dlatego zagłosuje na "najmniejsze zło". 

Więcej o:
Komentarze (268)
Lech Wałęsa postuluje likwidację Unii Europejskiej. "Łatwiej zacząć od nowa"
Zaloguj się
 • miruna1

  Oceniono 31 razy 21

  Jażdżewski, Wałęsa, Podleśna i inni - wszyscy oni pracują na wygraną PIS.

 • puszka-3

  Oceniono 39 razy 17

  Prorok Wałęsa udziela rad Niemca i Francji , kompletna bzdura i Lechu już nie wie co mówi.
  Panie Wałęsa , masz Pan już swoje lata ,jesteś Pan odpowiednio zasłużony dla Polski i nie rozmieniaj tych zasług na drobne gadając głupoty . Zajmij się Pan ogródkiem lub idź Pan na ryby. To będzie z większym pożytkiem dla Pańskiego zdrowia i Polski.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 44 razy 16

  Lechu
  tak, jak cię szanuję i kocham jak brata tak stanowczo proszę:
  ZAMILCZ.

 • taborex

  Oceniono 21 razy 15

  Cała nadzieja w tlumaczu ;)
  może podprostuje lechowe mysli...

 • romikus

  Oceniono 18 razy 14

  Oriana Fallaci kiedyś pisała o bufonie Wałęsie i jakże trafnie go oceniła: "To kabotyn. Rozwalony w fotelu bredził, że jest niczym byk na czele innych byków, że prowadzi stado, które zniszczy i stratuje każdego, kogo on wskaże jako wroga". Byłam rozbawiona i zniesmaczona taką głupotą, ale pisałam jedynie to, co chciała przeczytać Europa. I jeszcze: "Nasza epoka pozbawiona jest przywódców - pisze Fallaci - kiedy się pomyśli, że pijak Jelcyn był carem, a ignorant Wałęsa symbolem wolności, uginają się nogi pod człowiekiem...."

 • 2.joana

  Oceniono 24 razy 14

  Z całym szacunkiem i sympatią dla pana Wałęsy: jak pisał Młynarski: trzeba wiedzieć , kiedy w szatni płaszcz pozostał przedostatni, i że to już przedostatni walc.....

 • lolitkawtrabancie

  Oceniono 16 razy 12

  Wałęsa nie zagłosuje na własne dziecko? Staruszkowi pod deklem zupełnie się poprzestawiało :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX