Mariusz Błaszczak: Gdyby podpisano umowę na zakup caracali, zamknięto by dwa polskie zakłady

Szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dwie umowy na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Cztery maszyny AW101 mają kosztować łącznie 1,5 mld zł. Na antenie Radia ZET minister tłumaczył, dlaczego jest to dobra inwestycja.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak był gościem programu "Gość Radia ZET", gdzie odpowiadał na pytania dotyczące zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Szef MON starał się wykazać, że cena śmigłowców AW101 jest porównywalna do ceny caracali, o których zakupie myślał rząd PO-PSL.

Mariusz Błaszczak: Cena śmigłowców AW101 jest zbliżona do ceny caracali

- 4 lata temu PiS zarzucało poprzednikom, czyli PO głównie, że chce kupować caracale, że to najdroższe śmigłowce świata, a teraz MON podjęło decyzję, że będziecie kupować włoskie śmigłowce AW101 za półtora raza wyższą cenę za jeden egzemplarz - powiedziała prowadząca program Beata Lubecka,

Dodała, że rząd Donalda Tuska planował zakup 50 śmigłowców Caracal za ponad 13 mld zł (średnio ok. 260 mln zł za sztukę), natomiast zarządzane dziś przez Mariusza Błaszczaka Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 za ponad 400 mln zł za sztukę.

Szef MON odpowiedział, że to nieprawda, tłumacząc, że podpisał umowę na zakup czterech śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych i czterech śmigłowców AW101 dla marynarki wojennej.

- Jeżeliby pani redaktor połączyła te dwie kwoty i podzieliła na osiem, to cena wyjdzie podobna do ceny jednostkowej caracala - tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Na uwagę o tym, że za cztery śmigłowce AW101 rząd Prawa i Sprawiedliwości zapłaci 1,5 mld zł brutto, Mariusz Błaszczak powiedział, że to prawda i powtórzył, że do tej ceny należy dodać 680 mln zł za cztery black hawki, a następnie podzielić koszty przez osiem, a wówczas cena śmigłowców, które kupił rząd PiS, okaże się podobna do ceny caracali, które chciał kupić rząd Donalda Tuska.

- Caracale to śmigłowce, których miano kupić rzeczywiście 50, ale to śmigłowce o różnym przeznaczeniu, różnym wyposażeniu, a więc różnej cenie także. Śmigłowiec transportowy jest dużo tańszy od śmigłowca, który jest przeznaczony do zwalczania okrętów podwodnych. A więc jeżeli te 13 mld dzielimy na 50, to rzeczywiście cena jednostkowa nam wychodzi dwieście kilkadziesiąt milionów złotych - mówił Błaszczak.

Szef MON: Dzięki zakupowi Black Hawków i AW101 nie zostaną zamknięte dwa polskie zakłady

Gospodarz programu zapytała szefa MON, czy jego zdaniem zakup ośmiu śmigłowców w ciągu czterech lat rządów PiS-u jest sukcesem. Mariusz Błaszczak odpowiedział, że stanął na czele Ministerstwa Obrony Narodowej dopiero w styczniu ubiegłego roku.Szef MON zaznaczył także, że najważniejsze w podpisaniu umów zakupu śmigłowców jest to, że zostały one podpisane z firmami, które produkują tego rodzaju maszyny w Polsce. Chodzi o  Polskie Zakłady Lotnicze Mielec, w którym produkuje się Black Hawki oraz Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”, który produkuje AW101.  Błaszczak ocenił, że gdyby Polska kupiła francuskie caracale, oba wspomniane zakłady zostałyby zamknięte, ponieważ "montownia, którą proponowali Francuzi, weszłaby na rynek w Polsce i spowodowałaby zamknięcie Mielca i Świdnika". 

Zakup śmigłowców AW101. Maszyny będą nieuzbrojone?

Przypomnijmy, że umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 podpisano w kwietniu. Około 20 proc. każdej z zamówionych maszyn ma powstawać w PZL-Świdnik. Za cztery śmigłowce rząd ma zapłacić 1,63 mld zł. Są to najdroższe zakupione przez MON śmigłowce w historii. Eksperci uważają, że taka cena może wskazywać na to, że zakupione maszyny nie będą miały pełnego wyposażenia.

- Na konferencji w Świdniku mówiono o kompletnym wyposażenie medycznym. Może to oznaczać, że śmigłowce dotrą do nas nieuzbrojone i nie będzie można w warunkach bojowych ratować ludzi. Nie wspominając już o niszczeniu okrętów podwodnych i za 3 lata usłyszymy, że trzeba to dokupić - w rozmowie z money.pl mówił Bartosz Głowacki, ekspert ds. lotnictwa wojskowego magazynu "Raport WTO" i "Skrzydlatej Polski".

* * *

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (256)
Mariusz Błaszczak: Gdyby podpisano umowę na zakup caracali, zamknięto by dwa polskie zakłady
Zaloguj się
 • jsn

  Oceniono 94 razy 86

  p. Błaszczak kłamie jak z nut - w momencie zrywania umowy nikt nie mówił o groźbie zamknięcia dwóch zakładów. poza tym - były to zakłady zagraniczne, a wiec nie nasze zmartwienie. "Zakupy" MON-y w tych firmach to jest kolejna iluzja - 4 śmigłowce ratują zakład?

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 72 razy 62

  No bo przecież jak idzie człowiek i na smyczy ma psa, to średnio mają po 3 nogi, więc nikogo nie powinno dziwić, że statystycznie właściciele psów mają po 3 nogi właśnie. Tego typu rozumowaniem kieruje się p. Błaszczak aby przykryć swoją niekompetencję. Jego wyjaśnienia są tak absurdalne, że normalnie uznałbym je za żart.

 • kemor234

  Oceniono 59 razy 53

  Jakoś nie widzę żadnego planu dla wyposażenia wojska.
  Tu kupimy jakieś rakietki, tu jeden a tu drugi helikopterek ...
  I dla każdego sprzętu osobny serwis i części. Szkolenia rzecz jasna również.
  A TO SĄ BEZSENSOWNIE WYDANE PIENIĄDZE !!!!!

 • pan_paradoks

  Oceniono 56 razy 48

  Brawa dla tego Pana i Pana Macierewicza !!

  Zamiast 50 maszyn, które po takim czasie już by latały mamy 8 maszyn na papierze !!! BRAWO !!! W Moskwie strzelają korki od szampana !!

 • seroo1

  Oceniono 53 razy 47

  A obsługa, debilu?
  A szkolenie mechaników, kaczy odchodzie?
  A dostępność części eksploatacyjnych, tytanie intelektu?
  A zamienność załóg, idioto nierozumiejący o co pytam?
  Będziemy musieli szkolić osobno na jeden typ, osobno na drugi, osobno na kolejny trzeci i czwarty, który sobie w katalogu zobaczycie i się osiuracie na jego widok.
  Kupiliście 4 (słownie CZTERY) śmigłowce morskie, z których co najmniej jeden będzie stał zawsze w pracach serwisowo-obsługowych, ze dwa będą latały szkoleniowo a dyżur bojowy będzie pełnił 1 (słownie JEDEN) - bo tak to, ośli wyskrobku, w każdej armii świata w praktyce wygląda.
  MON pod wodzą Siemoniaka zamówił 12 (DWANAŚCIE, dupo z loczkiem) śmigłowców w wersji morskiej. dzięki czemu w gotowości stałoby zawsze z 8 śmigłowców.
  I nie kupiłeś BlacHawków, pięknisiu spod przydrożnej wierzby, tylko S70i - skorupę od BlackHawka z jakimiś silnikami i jakimiś przyrządami pilotażowo-nawigacyjnymi..

 • def11

  Oceniono 56 razy 46

  Panie Błaszczak geniuszu, bez uzbrojenia, a ze względu na swoją wielkość bez możliwości lądowania na żadnym polskim okręcie !

  ps. no ale najważniejsza jest zasada, że czym Miś droższy tym konsultanci ..

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 43

  Najśmieszniejsze, że nygus się tłumaczy, że szefem MON jest zaledwie od trochę ponad roku. To przecież nie miał wpływu na dozbrajanie armii. A Macierewicza to wiewiórki zrobiły ministrem wojny. Żałosne pierdy.

 • tomasz_problem

  Oceniono 39 razy 39

  no i brawo Maniuś!

  4 śmigłowce z jednej i 4 z drugiej fabryki...
  Zapewniłeś im robotę na min. 20lat!
  Super Maniuś! Jesteś Gość!

 • justas32

  Oceniono 41 razy 37

  PiS kupił śmigłowce prawie bez offsetu i pluje na PO że kupili z offsetem - paradne ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX