Kosiniak-Kamysz: w Kościele chcemy słyszeć o panu Bogu, a nie o tym, na kogo mamy głosować

- Nie zgadzamy się na politykę w Kościele. Ale też na tych, którzy mówią i obrażają w jakikolwiek sposób całą wspólnotę Kościoła - mówił podczas konwencji w Białymstoku Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef ludowców odniósł się do zarzutów, że nie protestował przeciwko antyklerykalnemu wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego, które poprzedziło wykład Donalda Tuska.

- Ten kto szuka transcendencji i absolutu w Kościele, będzie zawiedziony, ten kto szuka moralności w Kościele, nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w Kościele, wyjdzie głodny. Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody - mówił w piątek redaktor naczelny czasopisma "Liberté" Leszek Jażdżewski w emocjonalnym wystąpieniu poprzedzającym głośny wykład Donalda Tuska.

Komentatorzy: "Katohipokryzja" Koalicji Europejskiej 

Na sali obecny był m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz. Chociaż był jedynie członkiem liczącej kilkaset osób widowni to głownie na niego spadła ogromna fala krytyki ze strony m.in. prawicowych publicystów.

- Antyklerykalne wystąpienie Jażdżewskiego odsłoniło katohipokryzję części Koalicji Europejskiej. Wypełniona sala szalała ze szczęścia. Przedstawiciele PSL nie reagowali. Cóż, można śpiewać wyborcom Rotę i pozwalać na publiczne opluwanie Kościoła. Byle do władzy! - napisała na Twitterze Marzena Nykiel, redaktor naczelna portal wPolityce.pl.

- Czy kierownictwo PSL ustosunkuje się do wczorajszego antyklerykalnego wybryku na Uniwersytecie Warszawskim czy może nie przeszkadzają wam takie ataki na Kościół ze strony waszych sojuszników i to w dniu święta narodowego i kościelnego? Czy w obecnym PSL bierze górę ZSL? - dopytywał inny internauta.

Sprawę skomentował również ks. Isakowicz-Zalewski.

- Na której fotografii, czy tej z katedry gdańskiej z 2015 r. czy tej z wczorajszego wiecu na Uniwersytecie Warszawskimi, Donald Tusk pokazuje swoją prawdziwą twarz? To też pytanie o twarz Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa PSL, który jeszcze 3 dni temu cytował słowa papieża Jana Pawła II? - pyta na Twitterze duchowny.

Kosiniak Kamysz: Hierarchia popełnia swoje błędy

Szef ludowców sprawę relacji między polityką a Kościołem skomentował podczas przemówienia na konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku. 

- Nie zgadzamy się na politykę w Kościele, bo chcemy tam słyszeć o panu Bogu, a nie o tym, na kogo mamy głosować - zadeklarował na konwencji KE w Białymstoku Kosiniak-Kamysz, po czym dodał: - Ale też nie możemy się zgodzić na tych, którzy mówią i obrażają w jakikolwiek sposób całą wspólnotę Kościoła. Hierarchia popełnia swoje błędy, proboszczowie angażując się w politykę źle robią - stwierdził polityk.

- Kościół to coś więcej niż hierarchia i proboszczowie. To wspólnota wszystkich i nie ma naszej zgody, naszego przyzwolenia na obrażanie i na wykorzystywanie tej wspólnoty i odbieranie jej prawa do mówienia o sprawach najważniejszych, również światopoglądu. Będziemy tego bronić niezależnie jakich wykładów i z kim tych wykładów na sali słuchamy - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (207)
Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie zgadzamy się na politykę w Kościele
Zaloguj się
 • 6drabin

  Oceniono 73 razy 61

  Antyklerykalne wystąpienie było jednak jak najbardziej chrześcijańskie.
  Pan po prostu powiedział to, co wielu wie ale głośno o tym nie mówi.
  Antyklerykalizm nie musi oznaczać agnostycyzmu czy ateizmu.
  Antyklerykałami byli Luter, Hus, Budny, itd. A przede wszystkim antyklerykalny był sam Jezus z Nazaretu. Dlatego przez duchownych żydowskich został skazany a rękoma Rzymian zabity.

 • 1627cd1410

  Oceniono 50 razy 44

  boga w kościele nie ma od dawna. jest bożek władzy, kasy i rozpusty kleru.. nie bądźmy naiwni.
  świetnie powiedziane panie prezesie.

 • marchwianka.0

  Oceniono 50 razy 42

  Pan Jażdżewski, domyślam się, występował w swoim imieniu. Więc krytyka i pytania do niego. Zgadzam się z p. Kosiniak - Kamyszem, że w kościele nie wolno uprawiać polityki. A polski kościół niestety wygłasza homilie polityczne. Zwłaszcza niektórzy hierarchowie. Nie dziwię się, że niektórzy z moich znajomych przestali chodzić do kościoła.

 • niktwazny126

  Oceniono 38 razy 32

  Byłoby dobrze, gdyby politycy i zwyczajni ludzie umieli oddzielić krytykę Kościoła od krytyki kościelnych urzędników. Tusk ani inni rozumni nie urażają uczuć religijnych, wyśmiewając się z Boga (jakiegokolwiek, z jakiejkolwiek religii), ale piętnują poczynania dostojników koscielnych, ktorych zachowania z głoszoną wiarą nie mają nic wspólnego.

 • jakub13579

  Oceniono 34 razy 30

  Jażdżewskiego słuchałem uważnie. On mówił tylko o wynaturzeniach polskiego kościoła pedofilnego z jego hierarchią na czele. Kilka tygodni temu słuchaliśmy biskupów jędraszewskiego, gądeckiego, głódzia. wszystkie media grzmiały o zwyrodniałej hierarchii. Teraz już kot wywrócony do góry ogonem i niedobry Jażdżewski w mediach atakuje święty kościół. Pies was gonił przewielebni.

 • Piotr

  Oceniono 31 razy 25

  Z wypowiedzi Kosiniaka-Kamysza wieje kunktatorstwem i hipokryzją. Przecież wiadomo co Jażdżewski miał na myśli, nie chodziło mu o cały Kościół, tylko o wypowiedzi takich hierarchów jak Głódź czy Jędraszewski, którzy plują jadem na Polaków z ambony, obrażają osoby homoseksualne, atakują nauczycieli, ludzi postępowych, otwartych na świat. Zapewne Jażdżewskiemu chodziło również o ojców paulinów, którzy organizują spędy faszystów na Jasnej Górze i roztaczają nad nimi parasol ochronny. Tym samym popierają antysemityzm, homofobię oraz wszelkie antydemokratyczne i ksenofobiczne postawy rodzące się z lęku i agresji. Nie można przechodzić nad tym do porządku dziennego i trzeba to wszystko, podobnie jak pedofilię wśród księży i próby jej tuszowania, piętnować i rozliczać.

 • fakduck

  Oceniono 26 razy 24

  Ma rację. Klechy niech się sami najpierw nawrócą, i odrzucą przepych, pedofilie i politykę.

 • qrzysiu

  Oceniono 26 razy 24

  Jak niską samoocenę musi mieć KK i Kaczor że każdą krytykę odbierają jako ATAK?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX