Prof. Matczak o nocnej nowelizacji ustawy o KRS: Konflikt z UE się nie zakończy. Wprost przeciwnie

W nocy Sejm przyjął ustawę, która uniemożliwia sędziom odwoływanie się od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących wniosków o powołanie nowych sędziów Sądu Najwyższego. - Plan rządu dotyczący SN polega na tym, że mają tam zasiąść ludzie wybrani przez nową KRS - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie sądowego stosowania prawa.

W nocy z czwartku na piątek posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl jej przepisów sędziowie, którzy nie zostali zarekomendowani przez KRS do Sądu Najwyższego, nie będą mogli się odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego od decyzji KRS.

Jeśli przepisy wejdą w życie, umorzone zostaną też toczące się obecnie w NSA postępowania w sprawach sędziów, którzy chcieli zasiadać w Sądzie Najwyższym, a zostali odrzuceni przez KRS.

Ustawą o KRS zajmie się teraz Senat, potem konieczny będzie podpis prezydenta.

- Ustawa, która odbiera sędziemu prawo do odwołania się i ingeruje już w toczące się postępowanie, od którego się odwołał, jest niezgodna z konstytucją, bo ogranicza prawo do sądu - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie sądowego stosowania prawa.

- Ta droga, pozwalająca sędziom niepowołanym do Sądu Najwyższego na odwołanie się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, była nie w smak polskiemu rządowi. Cały plan rządu dotyczący Sądu Najwyższego polega na tym, że mają tam zasiąść ludzie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Możliwość odwołania się do sądu przeszkadza takiej sytuacji, bo przecież nie wiadomo, jak sąd się zachowa - dodaje prof. Marcin Matczak.

Nowelizacja ustawy o KRS. Zaostrzenie konfliktu z UE?

Posłowie PiS argumentowali, że nowelizacja ustawy o KRS to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku. TK orzekł, że odwoływanie się do NSA od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów SN jest niekonstytucyjne.

- Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożony przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości miał za zadanie wykorzystać TK do tego, żeby odebrać możliwość pójścia do sądu administracyjnego. PiS wykorzystał Trybunał Konstytucyjny, żeby zaatakować tę drogę sądową i zrobił to. Trybunał Konstytucyjny w złym składzie, z dublerem, zakwestionował tę drogę, stwierdził, że jest ona niezgodna z konstytucją. Ciągle nie wiemy, dlaczego, z jakich powodów, bo wciąż nie ma uzasadnienia od tego wyroku - ocenia prof. Marcin Matczak. 

Według naszego rozmówcy, istnieje prawdopodobieństwo, że Komisja Europejska będzie chciała zakwestionować tę ustawę. - Powstaje pytanie, czy Polska nie otwiera nowego frontu walki z Unią Europejską. Konflikt się nie zakończy, wprost przeciwnie - zintensyfikuje się - uważa ekspert.

Więcej o:
Komentarze (152)
Prof. Matczak o nowelizacji ustawy o KRS: Konflikt z UE się nie zakończy. Wprost przeciwnie
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 44 razy 42

  Polaków nie obchodzi praworządność.

  Polaków obchodzi pięć set plus - oczywiście w małpkach wypłacane...

 • wernyh

  Oceniono 32 razy 28

  Ależ PiS-owskiej targowicy o to właśnie chodzi, żeby konflikt z UE się nie zakończył, tylko żeby trwał i coraz bardziej oddalał nas od Zachodu, a przybliżał do Wschodu.
  Nie bez powodu Kaczyński włazi w tyłek Salviniemu - jawnemu miłośnikowi Putina.

 • wujojano

  Oceniono 27 razy 23

  Po zmianie władzy trzeba będzie rozwiązać atrapy, w jakie PiSbolszewia zmieniła TK, KRS i zamierza zmienić SN, a potem powołać je na nowo na zasadach godnych cywilizowanego państwa europejskiego, a nie azjatyckiej satrapii.

 • pm7303

  Oceniono 21 razy 19

  Że też tym pissbolszewickim świniom się jeszcze nie znudziło?
  No ale z drugiej strony, żeby się przyznać do porażki trzeba mieć trochę i rozumu i honoru ...

 • piss-ass

  Oceniono 22 razy 18

  Pisowcy to psychopaci. Cechą charakterystyczną psychopatów jest wywoływanie konfliktów, manipulowanie ludźmi, kłamstwa, podstępy, intrygi, obwinianie innych o własne błędy itp. PSYCHOPACI i SOCJOPACI.

 • robson15

  Oceniono 21 razy 17

  Profesor Matczak ma sto procent racji. Kurdupel i jego sekta idzie na zwarcie z UE i mam nadzieje ze to będzie ich drogo kosztować. Ciekawe co zrobią gdy UE powiąże fundusze z przestrzeganiem praworządności? Inna sprawa że to może nie być już ich problem, wierzę że jesienią dostaną kopa od suwerena i wylądują na śmietniku historii a niektórzy w przytulnej celi.

 • gdabski

  Oceniono 20 razy 16

  PiS przeprowadza zamach stanu! Po raz kolejny pytam, gdzie są Ci, którzy przysięgali stać na straży ustroju?!

 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 16

  To są 'przedbiegi' ...
  Pełną 'klasę' pokażą niebawem.

 • polakadam

  Oceniono 19 razy 15

  Pis idzie drogą bolszewików. Jak już wszystkie sądy będą pisowskie to czym się wtedy zajmą? Może zaczną robić czystki w swoich szeregach jak stalin w 1938?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX