Agnieszka Radwańska nie będzie honorową obywatelką Krakowa. Radny PO: Rodzina związana z PiS

Wiele kontrowersji wywołało środowe głosowanie na Komisji Głównej krakowskiej rady miasta. Radni mieli zdecydować o zarekomendowaniu radzie kandydatury tenisistki Agnieszki Radwańskiej do tytułu honorowego obywatela Krakowa. Kandydatura nie uzyskała jednak poparcia klubów PO-KO i Przyjazny Kraków, w związku z czym przepadła.

Tenisistka Agnieszka Radwańska, przynajmniej na razie, nie zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa. W środowym głosowaniu na Komisji Głównej krakowskiej rady miasta kandydatura Radwańskiej nie uzyskała wymaganej większości głosów. Bez rekomendacji komisji rada nie będzie zajmować się więc rozpatrywaniem tej kandydatury.

Za Agnieszką Radwańską opowiadali się radni PiS, przeciwni byli za to radni klubów Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska i Przyjazny Kraków, którzy ostatecznie wstrzymali się od głosu.

- Długo zastanawiałem się, jak głosować. Wstrzymałem się od głosu - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Dominik Jaśkowiec (PO-KO), przewodniczący Rady Miasta Krakowa i jednocześnie przewodniczący Komisji Głównej. Tłumaczy, że rada może przyznać w trakcie jednej kadencji tylko cztery honorowe obywatelstwa, w związku z czym kandydatury muszą być bardzo starannie selekcjonowane.

- Jeśli o mnie chodzi, to niewątpliwie miało znaczenie to, że rodzina pani Agnieszki Radwańskiej jest bardzo związana z partią rządzącą. Pani Agnieszka Radwańska sama uczestniczyła w marszach smoleńskich. Część mieszkańców mogłaby odczytać tę nominację jako kontrowersyjną - tłumaczy Jaśkowiec.

- Jedną z kandydatur zgłoszonych wcześniej przez mieszkańców była kandydatura Jerzego Owsiaka. PiS bardzo tę kandydaturę atakował, skończyło się na tym, że pan Owsiak sam stwierdził, że nie chce ubiegać się o ten tytuł. Stwierdziłem, że skoro nie bierzemy pod uwagę kandydatur kontrowersyjnych, to powinno to działać w dwie strony - dodaje przewodniczący rady.

Zaangażowanie polityczne rodziny Radwańskich 

Robert Radwański, ojciec Agnieszki Radwańskiej, był członkiem honorowego komitetu poparcia Andrzeja Dudy przed wyborami prezydenckimi. Na nieaktywnej już stronie sióstr Radwańskich w 2011 roku pojawiło się oświadczenie z wyrazami solidarności wobec rodzin członków załogi Tu-154M. We wpisie potępiono także raport MAK i "brak szybkiej i adekwatnej reakcji władz polskich na hańbiące potwarze wobec żołnierzy Wojska Polskiego, rzucone bez dowodów przez MAK w ostatecznym Raporcie dotyczącym katastrofy".

Sama Radwańska nie była z tego zadowolona i miała o wpis pretensje do ojca. - Skupiam się na tenisie, niestety tata jest innego zdania i ma zupełnie inny pogląd na różne rzeczy. Troszkę nie jest to fajne, że na stronie poświęconej sportowi pojawiają się takie rzeczy. Mam tacie za złe, że miesza politykę ze sportem. Nigdy nie trzymam żadnej strony w sporach politycznych. Miałam przeróżne propozycje z różnych partii politycznych, ale w ogóle się w to nie mieszam, zupełnie się tym nie interesuję i pewnie tak jest lepiej dla mnie - wyjaśniała. Jednocześnie w 2011 roku wraz z ojcem i siostrą brała udział w Marszu Pamięci w Krakowie. Była na nim również rok później, ale skrzętnie maskowała swoją obecność:

Rodzina Radwańskich na Marszu PamięciRodzina Radwańskich na Marszu Pamięci Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Radny: Agnieszka Radwańska powinna zaangażować się w rozwój tenisa w Krakowie

Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miasta i wiceprzewodniczący Komisji Głównej Rafał Komarewicz (klub Przyjazny Kraków) twierdzi, że w jego przypadku względy polityczne nie miały znaczenia.

- Pani Agnieszka Radwańska nie otrzymała rekomendacji, co nie oznacza, że nie otrzyma jej w przyszłości. Dopiero po głosowaniu dowiedziałem się z gazet, że rodzina pani Radwańskiej jest zaangażowana politycznie - zapewnia.

- Pani Agnieszka Radwańska była dobrą zawodniczką i to nie ulega żadnej wątpliwości. Honorowe obywatelstwo nie jest jednak medalem za osiągnięcia sportowe, tylko za osiągnięcia dla miasta, dla rozwoju danej dziedziny w mieście. Tego na razie nie widzimy. Pani Agnieszka ma jeszcze czas, mogłaby zaangażować się np. w rozwój tenisa w Krakowie - mówi Rafał Komarewicz.

- Nie umniejszamy zasług pani Agnieszki Radwańskiej na niwie sportowej, ale jej zaangażowanie w rozwój tenisa w Krakowie byłby motywem, który można uznać za godny honorowego obywatelstwa - dodaje.

"Bardzo źle świadczy to o krakowskim samorządzie i radnych koalicji PO-PK, że u tak wybitnego sportowca jakim jest Agnieszka Radwańska doszukali się zaangażowania politycznego RODZINY (sic!) i przez to odrzucili nadanie tytułu Honorowego Obywatela Krakowa" - skomentował stanowisko radnych PO-KO i PK wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Drewnicki (PiS).

Radzie zarekomendowano podczas tego samego głosowania kandydaturę kardiochirurga prof. Antoniego Dziatkowiaka, który był związany z Akademią Medyczną w Krakowie i krakowskim Szpitalem Jana Pawła II. Współpracował przy pierwszym w Polsce przeszczepie serca w 1969 roku, a później operacje te przeprowadzał rutynowo.

W tym dziesięcioleciu tytuł honorowego obywatela Krakowa otrzymali m.in. Stanisław Dziwisz, Ryszard Horowitz, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański i Danuta Michałowska.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (289)
Agnieszka Radwańska nie będzie honorową obywatelką Krakowa. Radny PO: Rodzina związana z PiS
Zaloguj się
 • corner11

  Oceniono 60 razy 30

  Decyzja jak najbardziej słuszna. Nigdy nie zapomnę Pani Agnieszce jest postawy na Olimpiadzie w Londynie. To było żenująco słabe, zwłaszcza że Pani Agnieszka była chorążym polskiej reprezentacji. Była dobrym, ale komercyjnym sportowcem i nic więcej.

 • poppers68

  Oceniono 35 razy 25

  Absolutnie słuszna decyzja. Zaznaczam - każdy ma prawo ucześtniczyć w radiomaryjnych eventach w Krakowie a to się Pannie Agnieszce, Jej siostrze i Tacie zdarzało. I na pewno nie powinno być to jakimś blockerem decyzji pozytywnej w Jej sytuacji.
  Decyzja wstrzymująca przyznanie to fatalne i śmiem uważać - celowo ustawiane występy Pani Radwańskiej w narodowych barwach na olimpiadach. Odpadała momentalnie w polskich barwach aby momentalnie i cudownie pognać na kolejnego wysokopłatnego szlema. Z dobrym rezultatem.
  Jej wypowiedzi z 2012 na temat olimpiady i autentyczne fochy przed niesieniem polskiej flagi pilotując narodową kadrę w Londynie przeszły już do archiwum.
  Nie - nie jest to osoba, która na dziś dzień mogłaby zostać uhonorowana przez mieszkańców Krakowa tym zaszczytnym mianem......
  Oczywiście, liczni na tym forum fani Dobrej Zmiany zaczną minusować ale naprawdę, to nie kwestia niechęci Agnieszki Radwańskiej do krytyków jedynej Waszej słusznej ( chwilowej ) władzy.
  To stricte obszar zachowania sportowego nasyconego dbałością o własne konto ponad startem z orzełkiem na piersi. To było widoczne aż nadto.

 • Armin Wittner

  Oceniono 51 razy 23

  Za to świetnie jest, jak PiS obdarowuje państwowymi odznaczeniami za to, że tatuś pracuje dla radia Maryja (Kożuchowska).

  No chyba że to za heroiczne męczeństwo na pudełkach, to przepraszam.

 • hamsterx

  Oceniono 56 razy 22

  i tak trzymajcie drodzy radni, jeszcze posprzątajcie pomniki
  zdrajców Polski i będzie dobrze

 • wernyh

  Oceniono 41 razy 21

  Abstrahując od tego konkretnego przypadku pani Agnieszki - jeśli ktoś jest związany z PiS, to powinien zostać honorowym obywatelem Moskwy, a nie polskiego miasta.

 • piss-ass

  Oceniono 39 razy 19

  Pis-dziele postąpiliby tak samo. Mnie to nie dziwi. To pis podzielił wszystko i wszystkich. To są tego skutki.

 • vizline

  Oceniono 23 razy 15

  Trochę to małostkowe. Też bym absolutnie nie chciał "honorowej Radwańskiej" w moim mieście ale z zupełnie innych powodów: za kasę grała faktycznie dobrze, ale tam gdzie trzeba było po prostu reprezentować Polskę bez zysków dla siebie (np. na olimpiadach) - to nie wygrała jednego meczu. To mi się najbardziej w niej nie podoba.

 • marcindziedzic

  Oceniono 24 razy 14

  Przepraszam, a ZA CO pani Radwańska miała by zostać honorowym obywatelem Krakowa ? Co zrobiła DLA MIASTA KRAKOWA, miała wkład w rozwój krakowskiej medycyny, szkolnictwa, kultury, przemysłu ? Honorowe obywatelstwo nadawało się takim ludziom jak Matejko, Dunajewski, Penderecki (nie wiem za co dostali je Wałęsa i Thatcher, czy Dziwisz).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX