Strajk nauczycieli. Związkowcy nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu. Tłumaczą, że formuła jest "niejasna"

Związki zawodowe nauczycieli zapowiedziały, że nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu na Stadionie Narodowym. Tłumaczą, że powodem jest nieznana i niejasna formuła spotkania. Chcą także, aby na Narodowym pojawił się prezydent Andrzej Duda.

We wtorek przedstawiciele związków nauczycieli spotkali się ze stroną rządową, aby porozmawiać o obradach okrągłego stołu na Stadionie Narodowym. Wszystkie zarządy głównych związków zawodowych odmówiły na tę chwilę uczestnictwa w nim. 

Strajk nauczycieli. Obrady okrągłego stołu bez związkowców

Kierownictwa Zarząd Związku Nauczycielstwa, Forum Związków Zawodowych i Wolny Związek Zawodowy Solidarność Oświata (nie chodzi o NSZZ "Solidarność", który wcześniej podpisał już porozumienie z rządem) nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu na Stadionie Narodowym

- Powaga i tematyka debaty nie zasługuje na to, aby nauczyciele wypowiadali się na temat tak ważnych kwestii (…) Oczekujemy, że to będzie poważna debata ekspercka, nie forma wysłuchania nauczycieli na forum - mówił Sławomir Broniarz, szef ZNP.

- Nie wiemy, jaką formę mają mieć rozmowy, jakie tematy miałyby być poruszane, jakie tematy, kto będzie dopuszczony do głosu i na jakich zasadach. To pozwala nam wątpić w czystość intencji ze strony rządu - dodał Sławomir Witkowicz.

Związkowcy tłumaczą, że to dlatego, że formuła spotkanie wciąż jest niejasna i nieznana. Podkreślano, że zależy im na rzeczowych rozmowach na temat konkretnych problemów, w których będą uczestniczyli eksperci. Dodano, że zależy im na podobnej formule, które odbyła się w 2008 roku, gdy nauczyciele spotkali się z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim. Nauczyciele chcą, aby i tym razem na obradach pojawił się prezydent.

Czy strajk nauczycieli wciąż będzie trwał? Sławomir Broniarz poinformował, że ta kwestia będzie dziś w i najbliższych dniach dyskutowana na posiedzeniu prezydium zarządu głównego. Przypomniał, że za decyzję o przerwaniu lub kontynuowaniu strajku odpowiadają poszczególne komitety strajkowe. 

Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy poinformował we wtorek, że będzie klasyfikował uczniów. Jego członkowie - niezrzeszeni w związkach zawodowych nauczyciele - zaapelowali do innych strajkujących, aby przeprowadzili rady pedagogiczne i umożliwili uczniom przystąpienie do egzaminów maturalnych. Tłumaczyli, że chodzi o spokój maturzystów. – Rząd polski nie dba o dobro uczniów, lekceważy ich, w związku z tym, ktoś musi przejąć inicjatywę i umożliwić uczniom kontynuację edukacji – mówiła przedstawicielka OGKS.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

.. .

Więcej o:
Komentarze (319)
Strajk nauczycieli. Związkowcy nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu. Tłumaczą, że formuła jest "niejasna"
Zaloguj się
 • warszawiak67

  Oceniono 88 razy 68

  Premier Mateusz chciał po prostu zrobić medialny show, zaprosić strony, które nie są stronami w tym sporze i pokazać przed suwerenem jak to on dba o nauczycieli, a oni nie chcą...
  Nauczyciele nie dajcie się! Trzymam za was kciuki!

 • kazek100

  Oceniono 79 razy 55

  Bardzo dobra decyzja.
  Przecież to jest szopka. Przez trzy lata PiS rozwala polską oświatę, rozwalił ustrój szkolny wprowadzając koszmar dwóch skumulowanych roczników, wprowadził idiotyczne XIX-wieczne podstawy programowe, obniżył w praktyce pensje nauczycieli (wydłużenie awansu, mniejsze pieniądze na start) a teraz po trzech latach chce o tym dyskutować?
  Chyba musieliby zacząć od przeprosin za to, co przez trzy lata odstawiała Zalewska. Tylko że przecież ona robiła to na partyjne polecenie.

 • kocurxtr

  Oceniono 47 razy 41

  klasyczne zagranie wyrachowanego PiSu
  tak ustawić sytuację, by wyglądało na o, ze oni wykazują dobrą wolę, a to oponent nie chce rozmawiać

  tak samo było z protestem opiekunów niepełnosprawnych - ostatecznie niepełnosprawni NIC nie wywalczyli
  (cóż nie jest to liczna grupa wyborcza, więc Kaczyński i PiS ma ich w Dudzie)

  teraz zanosi się na powtórkę...
  łącznie z tym, ze wstrzymując nauczycielom wypłaty - idą podrostu na wyniszczenie

  co za sk.syny

  czy my chcemy TAKIEJ POLSKI ?!
  zakłamanej, kościelnie chciwej, zionącej kaczyńską nienawiścią do wszystkiego ?

  jesienią mamy szansę, by to zmienić ...

 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 39

  Słusznie odmówili. Pinokio chce pikniku. Zatrudnił statystów na święta, zatrudnił. Kupi za nasze nie jedną agencję reklamową.

 • vomitorium1

  Oceniono 39 razy 31

  " ... nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu na Stadionie Narodowym."
  bo jest
  sprzeczność interesów
  (nauczyciele
  chcą chleba
  a rząd igrzysk)

 • stef0909

  Oceniono 43 razy 29

  Brawo ze złodziejami i oszustami się nie siada do jednego stołu!!! tak trzymać

 • tenare

  Oceniono 43 razy 27

  Nauczyciele pamiętajcie, że cały czas macie do czynienia ze złodziejami, którzy okradli PCK.
  Nie mają żadnych skrupułów, hamulców i zasad moralnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX