Jak działa Parlament Europejski? Funkcje i sposób funkcjonowania Europarlamentu

Jak działa Parlament Europejski i jakie są jego obowiązki? W jakich grupach pracują europosłowie i od czego zależy, jak liczna jest reprezentacja danego kraju w Europarlamencie? Przedstawiamy podstawowe informacje na temat pracy Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski jest organem ustawodawczym Unii Europejskiej. Jego członkowie, czyli europarlamentarzyści, wybierani są co pięć lat w wyborach bezpośrednich we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. W skład Europarlamentu wchodzi obecnie 751 posłów. To, ilu reprezentantów w Parlamencie Europejskim ma dane państwo, zależy od liczby jego obywateli. Najwięcej europarlamentarzystów, bo aż 96, mają Niemcy, najmniej -  Luksemburg, Cypr, Estonia i Malta.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jakie są obowiązki Europarlamentu?

Parlament Europejski pełni trzy podstawowe funkcje: ustawodawczą, nadzorczą i budżetową. Oznacza to, że Europarlament m.in. uchwala przepisy prawa europejskiego (wraz z Radą Unii Europejskiej), podejmuje decyzje w sprawie umów międzynarodowych oraz rozszerzenia wspólnoty, sprawuje nadzór nad pozostałymi instytucjami europejskimi, rozpatruje petycje od obywateli oraz powołuje komisje śledcze, monitoruje wybory a także, wraz z Radą, ustanawia budżet Unii Europejskiej i zatwierdza tzw. wieloletnie ramy finansowe. 

Gdzie znajduje się Europarlament?

Europarlament ma kilka siedzib. Oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Strasburg - miasto w północno-wschodniej Francji, położone przy granicy z Niemcami. Większość prac legislacyjnych odbywa się jednak w Brukseli, gdzie znajdują się komisje parlamentarne oraz biura poselskie. Sekretariat, Biblioteka i część zaplecza technicznego Parlamentu znajdują się w Luksemburgu. 

Jak pracują europarlamentarzyści? Przewodniczący, sesje plenarne, komisje i grupy polityczne

Na czele Europarlamentu stoi przewodniczący, którego wybierają europarlamentarzyści. Jest on wybierany na odnawialny okres dwóch i pół roku, a więc na połowę kadencji Parlamentu. Do jego obowiązków należy czuwanie nad przestrzeganiem Regulaminu Parlamentu Europejskiego, nadzorowanie działalności Europarlamentu i komisji w nim działających, reprezentowanie PE na szczeblu międzynarodowym i wyrażanie zgody na ostateczne przyjęcie budżetu Unii Europejskiej. Aktualnym przewodniczącym Europarlamentu jest włoski polityk Antonio Tajani.

Parlament Europejski pracuje podczas posiedzeń plenarnych, a także w czasie spotkań komisji i grup politycznych. W czasie sesji plenarnych wszyscy europarlamentarzyści spotykają się w Strasburgu. Takie sesje odbywają się co miesiąc i trwają cztery dni. Miejsca w sali obrad plenarnych przydzielane są posłom w oparciu o przynależność polityczną. Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej również biorą udział w posiedzeniach plenarnych - ma to ułatwić współpracę w procesie podejmowania decyzji. 

Europosłowie pracują także w komisjach parlamentarnych. W Parlamencie Europejskim jest 20 komisji i dwie podkomisje, które zajmują się m.in. sprawami zagranicznymi, handlem międzynarodowym, budżetem, transportem i turystyką, prawem, a nawet prawami kobiet i równouprawnieniem. Europosłowie zasiadają w komisjach w zależności od swojej wiedzy. Spotkania komisji odbywają się w Brukseli.

Parlamentarzyści zbierają się także w czasie spotkań grup politycznych. Spotkania te również odbywają się w Brukseli, a europosłowie biorą w nich udział zgodnie ze swoją przynależnością polityczną. Obowiązujące przepisy mówią, że grupa polityczna musi składać się z posłów wybranych z co najmniej jednej czwartej państw członkowskich i liczyć co najmniej 25 członków. W tym momencie istnieje osiem grup politycznych w Parlamencie Europejskim: Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci), Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica, Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie, Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej oraz Grupa Europa Narodów i Wolności. 
 


 
 
 
 
 
 

Więcej o:
Komentarze (5)
Jak działa Parlament Europejski? Funkcje i sposób funkcjonowania Europarlamentu
Zaloguj się
 • lubella69

  Oceniono 6 razy 0

  Mowa Benjamina Franklina przed Kongresem USA w roku 1787

  Gentelmeni, największe niebezpieczeństwo, któremu Stany Zjednoczone będą musiały się stanowczo przeciwstawić, to Żydzi.

  W każdym kraju, w którym Żydzi się osiedlili w większej liczbie, obniżali stale przede wszystkim jego poziom moralny, rozbijali jego spoistość i solidarność kupiecką, odosabniali się i nigdy i nigdzie się nie asymilowali, religię chrześcijańską, na której dany naród się opierał, wyszydzali, starając się podkopać ja na każdym kroku i najwymyślniejszymi sposobami tworzyli stale naród w narodzie, państwo w państwie.

  Jeżeli jednak zdarzało się, że zwracano na nich uwagę i w jaki bądź sposób im się przeciwstawiano, wtedy sięgali po wszelkie środki, by taki kraj zrujnować, jak to czynili w Hiszpanii i Portugalii.

  Żydzi od siedemnastu wieków opłakują wygnanie swoje z Palestyny, którą nazywają swoja ojczyzną, Ale zapewniam was, gentelmeni, gdyby świat kulturalny zdecydował się oddać im Palestynę na własność, wtedy od razu znaleźliby tysiące powodów, by tam nie wracać.

  Dlaczego? Ponieważ są wampirami, a wampiry nie mogą żyć z wampirów. Oni sami między sobą istnieć nie mogą. Oni muszą pasożytować na barkach chrześcijan i innych ludów, nie należących do rasy żydowskiej.

  Jeżeli w przedłożonym tu projekcie konstytucji nie wyłączycie Żydów z granic Stanów Zjednoczonych, natenczas nie przeminą dwa stulecia a Żydzi napłyną tu tak masowo, że kraj ten opanują i pożrą. Jeśli wy ich nie wyłączycie natenczas potomkowie wasi będą tymi, którzy tam na polach w pocie czoła pracować będą w służbie Żydów, a Żydzi, tucząc się ich pracą, będą się rozpierali w kantorach i zacierali ręce z zadowolenia.

  Ostrzegam was gentelmeni, jeżeli wy Żydów nie wyłączycie z ziem naszych po wsze czasy, wtedy dzieci waszych dzieci przeklinać będą pamięć waszą.

  Żydzi są Azjatami, gentelmeni. Gdziekolwiek by się urodzili i przez ile bądź wieków pozostawali poza granicami Azji, nigdy się nie zmienią. Dusza ich jest i pozostanie zawsze wroga duszy Amerykanina, choćby i przez dziesięć i więcej generacji żyć mieli wśród nas.

  Żydzi są Azjatami i wyrosną na największe niebezpieczeństwo tego kraju, gdybyśmy ich tu wpuścili. I dlatego należy ich ustawowo raz na zawsze z granic Stanów Zjednoczonych wyłączyć.

 • lotus2008

  Oceniono 3 razy -3

  Jak dziala? :D Tutaj jest wyjasnione :D
  youtube.com/watch?v=lzigiPUXNzI
  Jednak ludowi czerskiemu, taki obraz RZECZYWISTOSCI nie spodoba sie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX