Brudziński potępił zajścia w Pruchniku. Klarenbach: Odwal się pan od podkarpackiej tradycji

Szef MSWiA Joachim Brudziński zdecydowanie potępił tzw. sąd nad Judaszem w Pruchniku, który polegał na okładaniu pałkami i paleniu kukły Żyda. Nie przebierając w słowach, odpowiedział mu prezenter TVP Info Adrian Klarenbach. Szybko jednak przeprosił.

"Pytanie, jacy "szatani" byli w Pruchniku czynni, że po latach przerwy i wezwań miejscowego proboszcza, ktoś reaktywował idiotyczną, pseudoreligijną hucpę? Koszta wizerunkowe dla Kościoła, Polski i Polaków olbrzymie" - napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Szef MSWiA odniósł się w ten sposób do wydarzenia w Pruchniku na Podkarpaciu, gdzie w Wielki Piątek odbył się obrzęd tak zwanego "sądu na Judaszu", polegający na biciu kijami kukły przedstawiającej Judasza Iskariotę - z pejsami, długą brodą i dużym nosem. Antysemicki charakter miejscowej tradycji sprawił, że zdarzenie było szeroko krytykowane w Polsce oraz w Izraelu.

"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Klarenbach atakuje Brudzińskiego

Na słowa Brudzińskiego odpowiedział Adrian Klarenbach, prowadzący programy na antenie TVP Info. "Nie znam tradycji zachodniopomorskiej, ale Panie Joachimie Brudziński, odwal się Pan od podkarpackiej. Judasz był żydem, chyba że chcesz Pan zmieniać historię. Strażacy nie mają wątpliwości, a u Pana takowe skąd?" - zapytał. 

Po krytyce, jaka pojawiła się w komentarzach do wpisu, Klarenbach zdobył się na przeprosiny, ale tylko za sformułowanie "odwal się pan". "Ja szczerze, tak od serca. Tradycja dla mnie rzecz święta. Ale widzę, że politykę ktoś mi idzie uprawiać. A na to się nie godzę, Panie Joachimie Brudziński przepraszam za "zwrot ....się Pan", bo widzę,że mi tu tałatajstwo biznes polityczny idzie robić".

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (604)
Brudziński potępił zajścia w Pruchniku. Klarenbach: Odwal się pan od podkarpackiej tradycji
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 116 razy 94

  Każde zachowanie można podciągnąć pod tradycję, bądź pod cykliczność. Żeby pan dziennikarz się nie zdziwił gdy mu ktoś tradycyjnie każdego pierwszego miesiąca, jajo rozwali na głowie.
  Bo Tradycja to takie ładne imię dla dziewczynki..

 • antirussia81

  Oceniono 103 razy 87

  Dorwało się bydlę po pijaku do twittera i nadaje - a potem skacowane przeprasza.
  A swoją drogą, żeby wyrzygać z siebie taki bełkot, to trzeba mieć kaca po wiadrze wódy.

 • 1moja

  Oceniono 102 razy 78

  Antysemityzm i katonaziolskie dresy wyklete to sa jedyne towary eksportowe PiSbolszewikow.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • stachkaz47

  Oceniono 71 razy 61

  ",Panie @jbrudzinski przepraszam za" zwrot ....się Pan",bo widzę,że mi tu tałatajstwo biznes polityczny idzie robić. "-cytat komentatora TVP-INFO.
  TAŁATAJSTWO TWIERDZI ,że twój biznes polityczny w PiSiorskiej SZCZUJNI TVP niedługo się skończy. Biznes polityczny twój , Rachonia , Wolskiego , Pereiry, Ogórek dobiega KOŃCA.

 • oko2009

  Oceniono 76 razy 60

  Jakim językiem on pisze? Miało być po staropolsku czy poufale. Żałosny i marny dziennikarz z tego Klarenbacha. No ale cóż. Jaka telewizja tacy dziennikarze.

 • kemor234

  Oceniono 56 razy 50

  "Judasz był żydem, chyba że chcesz Pan zmieniać historię".
  Brawo Adrianie. Skoro był żydem, to można go mordować. "Symbolicznie" rzecz jasna ...
  Eeeeech skąd kurski bierze takich "redachtorów" ?????????????

 • zielony_wesolek

  Oceniono 61 razy 49

  Woda sodowa uderzyła kukiełce z okienka. Ta władza wcześniej, czy później przeminie, a swąd pozostanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX