Okrągły stół ws. edukacji na Stadionie Narodowym 26 kwietnia. Rozmowy na temat czterech obszarów

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że okrągły stół ws. zmian w systemie edukacji rozpocznie się w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadionie Narodowym w Warszawie. W rozmowach mają uczestniczyć m.in. rodzice, nauczyciele, związkowcy, eksperci, a także przedstawiciele opozycji.

26 kwietnia o godz. 12 na Stadionie Narodowym rozpoczną się rozmowy ws. edukacji - tzw. okrągły stół. W debacie organizowanej przez rząd mają brać udział wylosowane, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, reprezentacje rodziców, a także eksperci, pedagodzy, wychowawcy, nauczyciele, związkowcy i przedstawiciele opozycji.

- Wstępnie proponujemy rozmowy w czterech obszarach: "uczniowie", "nauczyciele", "jakość edukacji, kształcenia" i "nowoczesna szkoła", czyli odpowiadająca wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI w. - mówił szef rządu.

- Chciałbym, żeby w wyniku tego okrągłego stołu wszyscy byli wygrani, żeby nie było tak, że strona rządowa, związkowcy, nauczyciele w jakiś sposób triumfują. Nie o to tutaj chodzi. Nam chodzi o jakość polskiej edukacji na lata do przodu - dodał premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy, żeby była to jakościowa zmiana. Płace są bardzo ważne, wynagrodzenia całościowe są bardzo ważne, ale najważniejsi są przecież ludzie: uczniowie, nauczyciele, rodzice, jednostki wspomagające - przekonywał premier. Stwierdził również m.in., że "korepetycje powinny być zastąpione wysoką jakoś kształcenia podczas lekcji w szkole".

Propozycję premiera zdążył już skomentować Związek Nauczycielstwa Polskiego. "A nakłady na edukację i płace?" - pytają działacze na Twitterze.

Strajk nauczycieli

Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli. Nie ma na razie porozumienia między nauczycielskimi związkami, a rządem. Czwartkowe rozmowy w Centrum Dialog zakończyły się fiaskiem, mimo że obie strony przedstawiły kompromisowe propozycje.

Rząd zaproponował zwiększenie pensum nauczycielskiego o 90 minut tygodniowo w zamian za 250 złotych podwyżki dla nauczyciela dyplomowanego. Takie zmiany miałyby wejść w życie we wrześniu 2020 roku.

Związek Nauczycielstwa Polskiego skomentował, że taka podwyżka "daje netto do [wynagrodzenia - red.] zasadniczego ok. 125 zł". Związki proponowały, by do rozmów dołączył mediator oraz aby rozłożyć postulowane wcześniej 30-procentowe podwyżki na trzy kolejne transze.

- Z naszego punktu widzenia i z punktu budżetowego nic to nie zmienia. Nie ma tu żadnego nowego pomysłu - komentował szef KPRM Michał Dworczyk.

Więcej o:
Komentarze (218)
Okrągły stół ws. edukacji na Stadionie Narodowym 26 kwietnia. Rozmowy na temat czterech obszarów
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 41 razy 29

  Jesli na stadionie to proponuje od razu ustalic, ze sa dwie polowy, 45 minut kazda i noegocjujacy musza sie zmiescic w czasie. Inaczej beda pitolic calymi dniami i nic z tego nie bedzie.
  Dalej, musi byc VAR, bo pan premier jest znany z oszukiwania i dobrze bedzie miec jakies narzedzie, zeby go na tych klamstwach zlapac.

 • pysio62

  Oceniono 33 razy 17

  To jest tylko propaganda, i przedluzanie sporu. Kaczynski i PIS nie maja zamiaru dogadac sie z nauczycielami, i zreszta tego za bardzo nie ukrywaja. Wedlug Morawieckiegi i PIS-u mamy pracowac za miske ryzu i cieszyc sie z tego ze PIS-owcy rzadza, poniewaz jak to Morawiecki mowi, jestesmy po prostu niedorobieni. Ale czy mozemy tez jak Morawiecki kupowac nieruchomosci na slupy, i to jeszcze na dodatek za nie swoje pieniadze? Matolusz Perekinczyk Bankster Negocjator Bajkopisarz to od dawna znany bajcarz i konfabulant. To naprawde wstyd dla Polski i Polakow, ze taki osobnik jest "premierem" Polski.

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 17

  Od braci zza wschodniej granicy pomysł podprowadził ze stadionem?
  Ostatni dzień klasyfikacji maturzystów i będzie się rząd "dogadywał". Zalewska też się zapisała na ten panel?

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 22 razy 14

  Opary absurdu gęstniały wraz z każdym słowem wypowiedzianym przez... a, w sumie obojętne które z tych dwojga "stojących z łapkami"...

 • niktwazny126

  Oceniono 21 razy 13

  Zalewska nawywijała co tylko mogła, a teraz Morawiecki chce w jeden dzień uzdrowić polską oświatę? Nikt mu nie powiedział, że zmiany wymagają rozwagi, konsultacji społecznych, stopniowego wdrażania? Naprawdę myśli, że zebranie tłumów ludzi na jeden czy kilka dni da gotowe, dobre rozwiązania i już następnego dnia zachwyceni nauczyciele rzucą się do pracy? A gdzież była najlepsza z władz, gdy płyneły ostrzeżenia o gotowości strajkowej? Dlaczego dwa miesiące temu nie było propozycji szerokiego dialogu? Liczyliście, że temat się jakoś rozmyje, a tu d..a.

 • andrew1507

  Oceniono 14 razy 12

  ściema pisbolszewika, nie dajcie sie nabrać, tylko pozbycie się kaczyzmu i pis może coś zmienić,
  "okrągły stół to trzeba było zorganizować na początku de-formy, teraz to niech pisbolszewik pocałuje nas w dude jak mleko się wylało...
  precz z kaczyzmem i pis...….

 • nutka7.17

  Oceniono 22 razy 12

  Cyrk na stadionie. Ten produkt zastępczy premiera RP i jego pomysły, to kpina z nas wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX