Poseł zapytał o negocjacje Kaczyńskiego w siedzibie PiS. PKW odpowiada, jest mowa o naruszeniach

"Czy w siedzibach partii mogą być prowadzone negocjacje?" - takie pytanie, w kontekście "taśm Kaczyńskiego" zadał Państwowej Komisji Wyborczej poseł PO. Ta w odpowiedzi na pytania Krzysztofa Brejzy stwierdziła, że udostępnianie siedziby partii w celach innych niż statutowe "stanowiłoby naruszenie" ustawy o partiach politycznych.

Poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" "taśm Kaczyńskiego". Wynikało z nich, że sprawy spółki Srebrna były omawianie przez Jarosława Kaczyńskiego w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Dlatego też poseł zapytał PKW, czy "w lokalu lub nieruchomości posiadanej przez partię polityczną służącej do prowadzenia wskazanych przez nią celów statutowych mogą być prowadzone negocjacje, rozmowy lub inne działania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez spółki prawa handlowego, które nie zarządzają majątkiem Skarbu Państwa".

"Taśmy Kaczyńskiego". PKW odpowiada Brejzie

15 kwietnia na pytania posła odpowiedział wiceszef PKW Sylwester Marciniak. W pierwszej części pisma Marciniak wskazał na art. 24 ust. 5 ustawy o partiach politycznych, który głosi:

Partia polityczna może użyczać posiadane przez siebie nieruchomości i lokale jedynie na biura poselskie, senatorskie oraz biura radnych gminy, powiatu albo województwa

Pada stwierdzenie, że np. udostępnienie nieruchomości czy lokalu innemu podmiotowi niż wymienione w ustawie "stanowiłoby naruszenie tego ograniczenia": 

Zezwolenie przez partię polityczną podmiotowi innemu niż wskazane w cytowanym przepisie na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu nieruchomości lub lokalu (np. bezpłatne udostępnienie nieruchomości lub lokalu na siedzibę podmiotu lub na prowadzenie w nim jego działalności) stanowiłoby naruszenie tego ograniczenia

"Taśmy Kaczyńskiego". PKW odsyła do ustawy o partiach politycznych

W dalszej części pisma wiceszef PKW podkreśla jednak, że Państwowa Komisja Wyborcza nie jest właściwą instytucją do oceny, czy partia działa zgodnie z prawem.

Ocena, czy partia działa zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy, nie należy do PKW, lecz do organów ścigania i sądów ponieważ naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie określone w art. 49b ustawy

- pada w odpowiedzi na pytania Krzysztofa Brejzy.

Art. 49b ustawy o partiach zawiera zapis, że karze grzywny podlega ta osoba, która w "w imieniu partii politycznej użycza posiadane przez nią nieruchomości lub lokale z innym przeznaczeniem niż na biura poselskie, senatorskie lub biura radnych gminy, powiatu albo województwa".

Brejza opublikował na Twitterze odpowiedź PKW i ją opatrzył swoim komentarzem. "Negocjacje Jarosława Kaczyńskiego w siedzibie PiS (opłacanej przez partię) w sprawie deweloperki Srebrnej, to złamanie prawa" - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (55)
Poseł zapytał o negocjacje Kaczyńskiego w siedzibie PiS. PKW odpowiada, jest mowa o naruszeniach
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 38 razy 34

  PiS OLEWA wszystko
  - konstytucję
  - przepisy
  - sędziów
  - nauczycieli
  Uwielbia i wynagradza ciemnotę umysłową , krowy, świnie i innych czterokopytnych .

 • rybka9915

  Oceniono 34 razy 30

  Pewno kurdupel i jego hycle beda ujadac, ze kurdupel chcial sie z Gerym tylko razem pomodlic, o geszeftach zadnej mowy nie bylo.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 32 razy 28

  Wyjdzie Cieluch i powie, że Balbinka nie negocjowała w imieniu spółki, a instytutu i te przepisy są wyrwane z kontekstu i fake news.

 • swru

  Oceniono 23 razy 23

  Panie Brejza, pisiory na pana widok pienią się lepiej niż najlepszy proszek do prania. Niech pan dalej pokazuje ich chamstwo, cynizm, złodziejstwo i dojenie Polski. Brawo, chociaż tępym wyznawcom i tak oczu nie otworzy.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 29 razy 23

  Zero Kurduplowi krzywdy nie da zrobić ...
  przynajmniej na razie.

 • jxl82

  Oceniono 27 razy 23

  Renato Śpiewak! Wyśpiewaj nam co masz obiecane za zakłamane prowadzenie "śledztwa".

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 21

  Do paki dziada i po kłopocie

 • norbertrabarbar

  Oceniono 26 razy 20

  Czyli każda instytucja państwa po kolei mówi, że w sumie to Kaczyński nie miał prawa prowadzić negocjacji biznesowych w siedzibie PiS, ale prokuratura wciąż nie widzi powodu do wszczęcia śledztwa?

  Fajne mamy w Polsce prawo i sprawiedliwość... takie nie za prawe i nie za sprawiedliwe...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX