Dyrektor CKE o egzaminach maturalnych: Ustawa jest bezlitosna. Do matury przystępuje absolwent

- Z naszej strony egzaminy maturalne nie są w żaden sposób zagrożone - mówił w RMF FM dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dodał jednak, że wszystko zależy od tego, czy przed maturami odbędą się w szkołach rady pedagogiczne. - Absolwentem ktoś się staje wtedy, kiedy dostaje zgodę rady na ukończenie szkoły - powiedział Smolik.

Od ubiegłego tygodnia w wielu szkołach trwa strajk nauczycieli. Pod znakiem zapytania stoi sposób organizacji egzaminów maturalnych, rozpoczynających się 6 maja.

W piątek przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ostrzegł, że w szkołach, w których strajkują nauczyciele, mogą nie odbyć się rady pedagogiczne. Zagraża to egzaminom maturalnym, bo przed 26 kwietnia rady muszą wystawić maturzystom oceny.

- Z naszej strony nie są w żaden sposób zagrożone. Arkusze są przygotowane dla każdego maturzysty, który złożył deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego. Czekają na wysyłkę do szkół. Matura 6 maja się odbędzie - stwierdził w RMF FM dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Dodał jednak, że rady pedagogiczne przed maturami muszą się odbyć. W przeciwnym wypadku uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie będą mogli przystąpić do egzaminów.

- Ustawa jest bezlitosna. Do egzaminu przystępuje absolwent szkoły. Absolwentem ktoś się staje wtedy, kiedy dostaje zgodę rady pedagogicznej, żeby tę szkołę ukończyć - mówił dr Marcin Smolik.

Strajk nauczycieli. Początek matur 6 maja

W poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała, że terminy dotyczące matur są dotrzymane. Podkreśliła, że w większości szkół nie ma problemów z klasyfikacją uczniów.

- Pięćdziesiąt procent szkół ponadgimnazjalnych nie strajkuje. Tam nikt nie martwi się o klasyfikacje lub ewentualnie o przebieg matur. W pozostałych szkołach oceny zostały już zaproponowane, a rodzice poinformowani o ocenach. Przed nami rady klasyfikacyjne. Dyrektorzy szkół mają obowiązek je przeprowadzić. Matura przebiegnie, mam, nadzieję, bez zakłóceń - przekonywała szefowa resortu edukacji.

Więcej o:
Komentarze (255)
Dyrektor CKE o egzaminach maturalnych: Ustawa jest bezlitosna. Do matury przystępuje absolwent
Zaloguj się
 • masofrev

  Oceniono 62 razy 50

  > Pięćdziesiąt procent szkół ponadgimnazjalnych nie strajkuje.
  Skąd ta baba bierze te numerki? Kot Kaczyńskiego jej losuje czy jak? W dużych miastach strajkują praktycznie WSZYSTKIE szkoły ponadgimnazjalne!

 • remo29

  Oceniono 50 razy 44

  W nocy się przegłosuje, że do matury przystępuje każdy, kto skończył podstawówkę. A jak kiepsko pójdzie, to Morawiecki ogłosi "piątkę Jarka" dla każdego. Albo i program "magister+". Adrian podpisze, kocha nauczycieli, bo cały czas się uczy, cały czas.

 • falbor

  Oceniono 43 razy 35

  Nie ma takiej ustawy, której PiS nie jest w stanie zepsuć w jedną noc :(

 • adam1967r

  Oceniono 44 razy 28

  Brak solidarności społeczeństwa z nauczycielami zaskutkuje brakiem solidarności nauczycieli z Waszymi dziećmi po załamanym strajku. Praca będzie od punktu A do punktu B. To, czy Wasze dziecko pojedzie na wycieczkę, czy ma problemy czy ich nie ma nie będzie nikogo obchodziło. Płacicie nam jak dziadom, nie uważacie , że jesteśmy cokolwiek warci ? Ok. Starsi nauczyciele dotrwają do emerytury ucząc po łebkach , młodsi odejdą z zawodu. Zostaną Wam katecheci.

 • adam1967r

  Oceniono 34 razy 28

  Sprawa jest prosta . Bandycki reżim ma pieniądze na kupowanie głosów rozdawnitwem, nie ma na zapłacenie ludziom za pracę . Pieprzyć takie państwo

 • ochujek

  Oceniono 30 razy 26

  Kaczyński bez matury prawie zbudował dwie srebrne wieże. Nawet doktorat napisał na cześć bolszewizmu.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 27 razy 21

  Jakoś inne ustawy dało się uchwalić w nocy ze środy na czwartek...rano w czwartek był już podpis tego czegoś z pałacu...a tu się nie da ?

 • adam1967r

  Oceniono 28 razy 20

  Reżim pluje nauczycielom w twarz ... należy odpowiedzieć " No pasaran "

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 19

  Jak nie macie problemu to wszystko cacy, tylko co będzie gdy wasze zapewnienia w g.... się obrócą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX