Sondaż CBOS. Kto wygrałby wybory parlamentarne? PiS i koalicjanci ze zdecydowaną przewagą

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu, zwyciężyłaby partia Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami. Poza ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego do Sejmu weszłyby tylko dwie partie - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Z badania CBOS wynika także, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu, wzięłoby w nich udział 74 proc. uprawnionych do głosowania. Jeżeli przewidywania te by się sprawdziły, byłby to najlepszy wynik frekwencyjny w historii Polski po roku 1989. 

Sondaż wyborczy. W Sejmie tylko trzy ugrupowania. Za PiS-em tylko PO i Wiosna

Centrum Badania Opinii Społecznej (sondażownia współfinansowana z budżetu państwa) zapytało ankietowanych o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne w Polsce miały się odbyć w kwietniu tego roku. Największa, 43-procentowa grupa badanych zagłosowałaby na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami. W porównaniu do sondażu z marca partia rządząca straciła 1 proc. głosów.

Drugie miejsce zajęłaby Platforma Obywatelska, na którą zagłosowałoby 18 proc. badanych. Poparcie dla partii, której przewodniczy Grzegorz Schetyna, spadło o 2 proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu CBOS. Ostatnią partią, która weszłaby do Sejmu, byłaby Wiosna. Ugrupowanie Roberta Biedronia może liczyć na głosy 5 proc. badanych, co oznacza wzrost o 1 proc. w porównaniu z sondażem z ubiegłego miesiąca.

Według najnowszego sondażu CBOS progu wyborczego nie przekroczyłyby partie Kukiz'15 (4 proc.), PSL (4 proc.), SLD (3 proc.),  KORWiN (2 proc.), Nowoczesna (2 proc.) oraz Partia Razem (1 proc.). 

CBOS przeprowadziło sondaż w dniach 4-11 kwietnia 2019 roku na liczącej 1125 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Więcej o:
Komentarze (178)
Sondaż CBOS. Kto wygrałby wybory parlamentarne? PiS i koalicjanci ze zdecydowaną przewagą
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 45 razy 25

  I znowu - wybory parlamentarne, nie do PE. I znowu - PO sama, bez koalicji. I znowu - jak nie Do Rzeczy, to wSieci albo CBOS.
  Uwijają się sukinkoty, żeby nawilżyć prezeskowi, oj uwijają się.

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 27 razy 13

  CBOS i tak jest ostrożny w fabrykowaniu wyników. Mogli przecież bez kozery wiedzieć, że 102% głosuje na PiS.

 • justas32

  Oceniono 32 razy 12

  Przyjmę przeprowadzanie sondaży dla rządu. U mnie po odpowiednio sowitej zapłacie poparcie dla PiS przekroczy 100 % - i jeszcze to naukowo uzasadnimy ...

 • zofia.rydz

  Oceniono 17 razy 11

  podajcie choc jedna reforme pis, ktora wyszla na dobre i sie udala?
  - wolne niedziele - straty handlowcow i mniejsze wplywy do budzetu, zdlawienie malego, handlu osiedlowego
  - reforma oswiaty - kumulacja dwoch rocznikow, przeciazenie i zestresowanie dzieci nauka, zamykanie szkoł, zwalnianie nauczycieli
  - reforma sadow - niekonstytucyjna, wydluzenie kolejek do wokandy do 4 lat!
  - reforma zdrowia - najwieksza umieralnosc od lat w Polsce, umieralnie na SORACH, niedofinansowanie, zamykanie oddziałow, szpitaki, braki kadrowe, ucieczki lekarzy i pielegniarek do pracy zagranice

  -

 • czartwj2

  Oceniono 17 razy 11

  Policzyli to razem z krowami i świniami ??? :)

 • remo29

  Oceniono 9 razy 9

  CBOS ;))) Badania telefoniczne "halo? To ile ma być?" ;)

 • pysio62

  Oceniono 11 razy 9

  W wyniki tak zwanych "sondazy" CBOS-u, dzisiaj PIS-owskiej przybudowki, nie wierzy nikt, wlacznie z PIS-owcami, co oczywiscie nie przeszkadza im w wykorzystywaniu ich propagandowo. Sytuacja na dzisiaj: KE 44%-40%, PIS 34%-38%, Wiosna 5%-8%, Kukiz okolo 5%, Korwin Narodowcy itd.itp. okolo 3%, Razem itd.itp. 1%-2%, inni 1%-1,5%. Takie tez beda mniej wiecej, jesli nie wydarzy sie cos absolutnie wyjatkowego, wyniki wyborow do PE. Wybory so Sejmu i Senatu, jesli zachowa jednosc, wygra takze KE, a jesli Woisna dolaczy do KE, to KE wygra te wybory w sposob zdecydowany, wyrazny.

 • michals-3

  Oceniono 15 razy 9

  CBOS jest obecnie tak samo wiarygodny jak TVP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX